Termometry dla niemowląt i dzieci
Podwyższona temperatura ciała jest niepokojącym objawem toczących się w organizmie zmian zapalnych i infekcji. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo naszego dziecka, warto zmierzyć mu temperaturę – zwłaszcza w obliczu niecodziennych symptomów, takich jak nadwrażliwość, płaczliwość, rozpalone czoło, wypieki na twarzy czy „świecące się” oczy. Wybierz sprawdzony przez rodziców, łatwy w obsłudze, bezdotykowy termometr dla swojego maluszka i przekonaj się, że mierzenie temperatury może być szybkie i wygodne.
Termometry dla niemowląt i dzieci
Podwyższona temperatura ciała jest niepokojącym objawem toczących się w organizmie zmian zapalnych i infekcji. Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo naszego dziecka, warto zmierzyć mu temperaturę – zwłaszcza w obliczu niecodziennych symptomów, takich jak nadwrażliwość, płaczliwość, rozpalone czoło, wypieki na twarzy czy „świecące się” oczy. Wybierz sprawdzony przez rodziców, łatwy w obsłudze, bezdotykowy termometr dla swojego maluszka i przekonaj się, że mierzenie temperatury może być szybkie i wygodne.
Pomiar temperatury ciała – dlaczego jest tak ważny?
Jednym z najważniejszych i podstawowych parametrów życiowych jest prawidłowa temperatura ciała. Książkowo temperatura ciała wynosząca 36,6 stopnia Celsjusza świadczy o tym, że jesteśmy zdrowi. Należy mieć jednak na uwadze, że uśredniona wartość temperatury u człowieka jest uzależniona od wielu czynników. Zalicza się do nich między innymi wiek badanego, a poza tym znaczenie ma również sposób, w jaki jest mierzona temperatura oraz samo miejsca wykonania pomiaru. Temperatura mierzona w odbycie jest przykładowo zwykle wyższa od wartości temperatury mierzonej pod pachą lub na skroni. Na wartość zmierzonej temperatury ciała wpływa także czas pomiaru – najczęściej w godzinach porannych temperatura jest niższa od tej zmierzonej w godzinach popołudniowych czy wieczornych. W czasie infekcji temperatura u dzieci zwykle wzrasta, dlatego rodzic powinien zachować czujność. Powodem do niepokoju powinna być jednak zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura ciała.
Zbyt wysoka i zbyt niska temperatura – co warto o nich wiedzieć?
Do mierzenia temperatury ciała dziecka wykorzystuje się termometry. Jeśli temperatura ciała dziecka jest podwyższona, ale nie przekracza 38 stopni Celsjusza, mowa jest o stanie podgorączkowym. Temperatura powyżej wartości 38 stopni Celsjusza określana jest już gorączką i wymaga monitorowania. Sam fakt podwyższenia temperatury nie jest dla organizmu szkodliwy – podwyższona temperatura jest reakcję obronną organizmu. Jej zadaniem jest wspieranie układu immunologicznego człowieka w odpowiedzi na atak patogenów chorobotwórczych. Lekko podwyższonej temperatury nie powinno się zatem zbijać, jednak niewątpliwie należy wówczas zachować czujność, monitorując regularnie stan chorego dziecka. Jeśli gorączka zaczyna gwałtownie wzrastać lub utrzymuje się przez kilka dni, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Wskazaniem do wizyty u lekarza są też niepokojące objawy towarzyszące gorączce. Zagrożenie dla zdrowia może stanowić również obniżona temperatura ciała, której przyczyną może być np. silne osłabienie organizmu. Jeśli temperatura spadnie poniżej wartości 35 stopni Celsjusza, może to świadczyć o hipotermii.
Mierzenie temperatury ciała dziecka przy pomocy termometru
Każde odchylenie temperatury od normy może wskazywać na niekorzystne zmiany w organizmie, dlatego rodzic powinien zachować czujność. Regularny pomiar temperatury ciała ma ogromne znaczenie medyczne, a w wielu sytuacjach może nawet uratować życie. Mierzenie temperatury ciała odbywa się przy pomocy termometru, który zmierzoną wartość przedstawia w stopniach Celsjusza (°C). Wykonując pomiar odpowiednio dobranym do potrzeb termometrem, można sprawdzić, czy mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, czy gorączką. Dzięki regularnym pomiarom temperatury ciała można również sprawdzić, czy konieczne jest podawanie dziecku leków zbijających gorączkę, a także skontrolować, czy zbyt wysoka temperatura ciała spada po przyjęciu wspomnianych leków. Samo mierzenie temperatury nie jest czynnością skomplikowaną, ale ważne, aby wybrać termometr dobrej jakości i przestrzegać jego instrukcji użytkowania.
Rodzaje termometrów dla dzieci – jaki wybrać?
Szklany, rtęciowy termometr to relikt przeszłości. Aktualnie prym na rynku wyrobów medycznych wiodą termometry bezdotykowe, projektowane z myślą o wygodzie rodziców i dziecka. Tego typu urządzenia pozwalają na bezpieczny i skuteczny pomiar temperatury ciała w zaledwie kilka sekund. Aby uskutecznić precyzyjny pomiar, wystarczy namierzyć termometrem środkową część czoła. Jeśli dziecko będzie miało podwyższoną temperaturę, na ekranie wyświetli się komunikat wraz z kolorystycznym oznaczeniem. Elektroniczne termometry bezdotykowe zwykle zapamiętują ostatnie pomiary, co pomaga w analizie rozwoju choroby i badaniu zachodzących zmian oraz ocenie skuteczności leczenia. W niektórych urządzeniach istnieje możliwość zmiany trybu pomiaru (do wyboru: oralny, odbytniczy i pachwinowy).
Część termometrów bezkontaktowych została wyposażona w sensor odległości, dzięki któremu znana jest prawidłowa odległość urządzenia do ciała. W naszej ofercie znajdziesz dodatkowo m.in. elektroniczne termometry do pomiarów w jamie ustnej (pod językiem) w zabawnych motywach żabki lub kaczuszki. Wybierz innowacyjny termometr na Cefarm24.pl i bez zbędnych wysiłków zadbaj o zdrowie swojej pociechy.