Borasol to lek w postaci roztworu, który aplikuje się na skórę. Substancją czynną jest kwas borowy wyróżniający się działaniem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Lek Borasol stosuje się do odkażania skóry w przypadku wystąpienia stanów zapalnych, wyprysków, oparzeń, stłuczeń, obrzęków zapalnych tkanek miękkich, powierzchownego uszkodzenia naskórka lub skóry, a także w razie pojawienia się stanów zapalnych zewnętrznych narządów moczopłciowych. Preparat nie może być przyjmowany doustnie i nie powinien wchodzić w kontakt z oczami, rozległymi ranami i otwartymi skaleczeniami. Borasol nie powinien być aplikowany na duże powierzchnie skóry. Przed rozpoczęciem stosowania leku wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. W razie wystąpienia konieczności dłuższego leczenia powinno przebiegać pod kontrolą specjalisty. Jeśli dojdzie do podrażnienia skóry lub jej zaczerwienienia, konieczne jest zaprzestanie stosowania leku i skonsultowanie się z lekarzem.
Przed rozpoczęciem używania preparatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych wcześniej i obecnie lekach oraz tych, które pacjent ma zamiar zażywać. Borasol nie może być stosowany jednocześnie z balsamem peruwiańskim ani z preparatami zawierającymi taninę, wodorotlenki zasadowe, metenaminę, węglany, koloidalne roztwory srebra lub czwartorzędowe zasady amoniowe. Kobiety w ciąży, karmiące piersią, a także przypuszczające, że mogą być w ciąży lub planujące dziecko powinny skonsultować się ze specjalistą przed pierwszym użyciem leku. Do tej pory brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku przez kobiety ciężarne oraz w okresie laktacji. Lek Borasol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Stosuje się go miejscowo, w postaci przymoczek, okładów i płukań. Niewskazane jest używanie leku przez dłuższy czas. Osoby, które zauważą, że działanie leku jest zbyt mocne lub zbyt słabe, powinny skonsultować się z lekarzem.
W razie zastosowania nadmiernej ilości roztworu konieczne jest zmycie go ze skóry za pomocą wody oraz kontakt ze specjalistą. Osoby, które nie zaaplikowały leku we wskazanym terminie, powinny kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami. W sytuacji przypadkowego spożycia zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza. Istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, jeśli lek Borasol zostanie nałożony na uszkodzoną skórę. W takim przypadku mogą pojawić się zaczerwienienia, wysypka i złuszczenia naskórka. Oprócz tego pacjenci mogą doświadczyć braku łaknienia, drgawek, wymiotów, biegunki, gorączki, zapaści, senności, śpiączki, skąpomoczu oraz uszkodzenia nerek. Skutkiem długotrwałego stosowania mogą być z kolei objawy świadczące o przewlekłym zatruciu kwasem borowym. Zaliczają się do nich zapalenie skóry, niedokrwistość, zaburzenia miesiączkowania, osłabienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, drgawki i wyłysienie. W razie nasilenia objawów niepożądanych lub pojawienia się innych symptomów, które nie zostały opisane w ulotce, niezbędne jest powiadomienie o tym fakcie lekarza lub farmaceuty.
Lek Borasol powinien być przechowywany w temperaturze niższej niż 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Należy trzymać go w zamkniętym opakowaniu i chronić przed dostępem światła. Po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu nie powinno się stosować leku. Oprócz substancji czynnej, czyli kwasu borowego, lek zawiera także wodę oczyszczoną. W 1 g roztworu znajduje się 30 mg kwasu borowego. Lek ma postać przezroczystego płynu. W jednej butelce znajduje się 500 g preparatu. Substancja czynna łatwo się wchłania, a jej przyswajalność wynosi ponad 90%. Po upływie 2–3 godzin od aplikacji obserwuje się maksymalne stężenie leku. Sam kwas nie wiąże się z białkami. Jego ogólnoustrojowa dostępność jest niewielka, jeśli produkt zostanie zastosowany na skórze bez uszkodzeń. Borasol w postaci roztworu jest wydawany bez recepty. Dzięki zamknięciu w zakręcanej butelce jego aplikacja jest łatwa i szybka.
Opis - Borasol płyn 3% 500 g
30 mg/g roztwór na skórę
Acidum boricum
OTC - Lek wydawany bez recepty
Składniki - Borasol płyn 3% 500 g
1 g roztworu na skórę zawiera substancję czynną: kwas borowy 30 mg, substancja pomocnicza: woda oczyszczona
Stosowanie - Borasol płyn 3% 500 g
Droga podania:
Do stosowania na skórę. Informacje dotyczące stosowania zamieszczono w ulotce dla pacjenta, znajdującej się pod etykietą.
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Przechowywanie - Borasol płyn 3% 500 g
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w zamkniętym opakowaniu. Chronić od światła.
Przeciwwskazania - Borasol płyn 3% 500 g
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Producent - Borasol płyn 3% 500 g
Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol" S.A.
Zawartość opakowania - Borasol płyn 3% 500 g
500
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.