Pulsoksymetr – proste narzędzie do walki z COVID-19 i nie tylko
Pulsoksymetry to nieskomplikowane urządzenia elektroniczne, mierzące poziom wysycenia krwi tlenem, czyli poziom saturacji. Mają one szerokie zastosowanie kliniczne już od lat 80. XX wieku, jednakże pandemia wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że pulsoksymetry stały się bardzo popularnym i jednym z podstawowych narzędzi do bieżącej obserwacji stanu zdrowia chorego. Zadbaj o siebie i swoich najbliższych w tym trudnym czasie i zaopatrz się w sprzęt informujący o podstawowych parametrach Twojego organizmu.
Pulsoksymetr - co to jest dokładnie?
Popularnym urządzeniem przypominającym klips i umożliwiającym pomiar poziomu natlenienia krwi jest pulsoksymetr. Covid nie jest jedyną chorobą, przy której pacjent powinien regularnie mierzyć natlenowanie swojej krwi, inaczej poziom saturacji (SPO2). Pomiary saturacji wykonywane są też podczas prowadzonych zabiegów operacyjnych, poza tym wykonuje się je w celu monitorowania przebiegu przewlekłych chorób układu oddechowego. Wykorzystuje się je również do mierzenia saturacji u noworodków i wcześniaków, które mogą mieć poważne problemy z oddychaniem. Co jeszcze mierzy pulsoksymetr? To urządzenie bywa też wykorzystywane do monitorowania efektywności prowadzonej tlenoterapii. Niektóre urządzenia podają nie tylko wysokość SPO2, ale też wykonują pomiar pulsu pacjenta, pokazując oba wyniki jednocześnie.
Norma saturacji wynosi 95–100%. W przypadku osób starszych, powyżej 70 lat, prawidłowa saturacja mieści się w zakresie od 94 do 98%. Obniżony poziom saturacji świadczy o niedostatecznym dotlenieniu organizmu. Do objawów niedostatecznego natlenienia organizmu zalicza się między innymi ból głowy oraz klatki piersiowej, poza tym mogą pojawiać się objawy dodatkowe, do których zalicza się przyspieszony oddech, kaszel oraz nadmierną senność. Wielu pacjentów może mieć zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia i świadomości, a także koordynacji ruchów. Znane są jednak przypadki przy Covid-19, gdy pacjent nie odczuwał długo żadnych dolegliwości, mimo bardzo niskiej saturacji, która zagrażała jego zdrowiu i życiu – z tego powodu tak ważne jest, by w chorobie kierować się nie tylko objawami, ale też prowadzić regularny monitoring natlenienia krwi.
Jak działa pulsoksymetr?
Pulsoksymetry służą do monitorowania wysycenia zawartej we krwi hemoglobiny tlenem, czyli stopnia jej utlenienia. Jak wiadomo, krew to płynna tkanka łączna, pełniąca wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie każdego człowieka. Jedną z jej absolutnie najważniejszych ról, jest transport tlenu do każdej komórki w naszym ciele. Ten wyjątkowy pierwiastek jest niezbędny do realizowania wszelkich procesów fizjologicznych. Tlen warunkuje życie. Dzięki niemu możliwa jest redystrybucja energii, która sprawia, że nasze mięśnie są zdolne do poruszania się, serce bije, a mózg koordynuje wszystkie procesy.
Rodzaje pulsoksymetrów - napalcowe i stacjonarne
Pulsoksymetry to niewielkie urządzenia, które stosuje się nie tylko w szpitalach oraz w karetkach pogotowia, ale również w domach. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje pulsoksymetrów:
● pulsoksymetr napalcowy;
● pulsoksymetr stacjonarny.
Jak działa pulsoksymetr na palec? Napalcowy pulsoksymetr jest stosowany do pomiaru saturacji w warunkach domowych. Wystarczy nałożyć go na palec, by szybko otrzymać wynik poziomu natlenienia krwi. Do czego jeszcze służy pulsoksymetr napalcowy? Nowoczesne pulsoksymetry napalcowe posiadają również wspomnianą już funkcję pomiaru tętna. Ten rodzaj pulsoksymetru polecany jest w szczególności osobom mającym problemy z oddychaniem, a także astmatykom oraz pacjentom, którzy mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Pulsoksymetry stacjonarne natomiast doskonale sprawdzą się w szpitalach oraz domach opieki, a także różnego rodzaju placówkach medycznych.
Jak mierzyć saturację pulsoksymetrem?
Pulsoksymetr to urządzenie służące do wykonywania pomiarów natlenowania krwi. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie pomiaru w warunkach domowych w zaledwie kilka sekund. Warto jednak wiedzieć, jak działa pulsoksymetr na palec i w jaki sposób należy z niego prawidłowo korzystać. Zanim zostanie wykonany pomiar, należy:
● skrócić paznokcie, usunąć lakier oraz opatrunki z palca;
● rozgrzać palec przed wykonaniem pomiaru, jeśli nie jest ciepły.
Urządzenie należy założyć na palec wskazujący lub środkowy – opuszek palca prawej lub lewej ręki powinien znaleźć się w środkowej części pola pomiarowego. Przy wykonywaniu pomiaru natlenienia krwi należy zwrócić uwagę, by pulsoksymetr nie zsuwał się z palca, a pacjent siedział chwilę nieruchomo. Jak prawidłowo odczytywać wyniki pomiaru? Przedstawiany jest on na ekranie w procentach i oznacza ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.
Pulsoksymetr - co jeszcze oferuje to urządzenie?
Pulsoksymetr oferuje nieinwazyjną, prostą, szybką i całkowicie bezbolesną metodę pomiaru, wykorzystując zjawisko pulsoksymetrii – czyli emitowania światła czerwonego o różnej długości fali. Hemoglobina, w zależności od stopnia nasycenia tlenem, inaczej pochłania światło, co przekłada się na procentowy wynik widoczny na monitorze. Oprócz tego pulsoksymetr umożliwia także pomiar tętna. Często infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega dynamicznie, mimo ukrytych objawów. W takiej sytuacji gwarancją szybkiego wykrycia niebezpieczeństwa jest właśnie pomiar saturacji, której wartość u zdrowego, niepalącego człowieka powinna wynosić 95–98%.
Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz swój pulsoksymetr na Cefarm24.pl.