Jaką funkcję w uszach spełnia woskowina?
Woskowina uszna, czyli inaczej woszczyna, jest to wytwarzana naturalnie przez organizm substancja w przewodzie słuchowym. Jej odcienie to zazwyczaj żółty, miodowy lub brązowy. Jej zabarwienie i konsystencja jest kwestią indywidualną, zależną od genów i od wieku. Obecność woskowiny jest niezbędna, ponieważ działa jak samoistny mechanizm czyszczący. Wyłapuje ona cząsteczki brudu, komórki martwej skóry czy kurz i przy pomocy włosków, usuwa je na zewnątrz. Chroni wrażliwe elementy narządu słuchu przed bakteriami i grzybami. Woszczyna również natłuszcza i nawilża przewody słuchowe, co zapobiega ich wysuszeniu i swędzeniu.
Jak powstaje czop woskowinowy?
Nie powinno się więc intensywnie czyścić i usuwać całości nagromadzonej woskowiny. W ten sposób możemy przyczynić się do jej wzmożonej produkcji i zniszczyć fizjologiczną barierę ochronną. Nie świadczy to o tym jednak, że powinniśmy całkowicie zlekceważyć czyszczenie uszu. Należy ten zabieg przeprowadzać ostrożnie i umiejętnie.
Nadprodukcja woszczyny ma miejsce kiedy organizm próbuje jak najszybciej uzupełnić braki i może to doprowadzić do powstania czopa woskowinowego.
Kanał słuchowy może się zatkać również po kontakcie z wodą np. po kąpieli w wannie, czy podczas pływania w basenie. Powodem jest to, że czop woskowinowy powiększa swoją objętość pod wpływem wilgoci. Jeżeli doszło do zajęcia 80% kanału słuchowego, to może pojawić się ból ucha.
W niektórych przypadkach zwiększa się ryzyko pojawienia czopa woskowinowego. Dzieje się tak w przypadku dzieci, pacjentów z opóźnionym rozwojem umysłowym, osób używających aparatów słuchowych i osób w starszym wieku.
Objawy zatkania kanału słuchowego
Do najczęściej spotykanych objawów pojawienia się czopu woskowinowego można zaliczyć:
· niedosłuch,
· ból ucha,
· wysięk z ucha,
· poczucie pełności w uchu,
· szumy uszne,
· świąd ucha,
· gorsze działanie aparatu słuchowego.
Podczas czyszczenia uszu, nie należy stosować patyczków higienicznych. Patyczki służą jedynie do oczyszczania małżowiny. Wkładanie ich do ucha może spowodować przesuwanie woskowiny w głąb kanału słuchowego, co prowadzi do uszkodzenia błony bębenkowej lub niedrożności.
Jeśli przed zatkaniem ucha, wystąpiły takie okoliczności jak czyszczenie wnętrza ucha patyczkiem lub kąpiel, można spróbować zastosować preparaty dostępne w aptece, upłynniające woskowinę. Są to produkty na bazie wody utlenionej, parafiny czy oliwy. Mogą je stosować kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią. Niestety może się okazać, że preparaty do stosowania w domu nie są skuteczne, ponieważ czop jest za duży. Jeżeli w ciągu kilku dni nie nastąpi poprawa stanu zdrowia, należy udać się na wizytę do laryngologa, który posiada wszelki niezbędne narzędzia, aby pomóc.
Czyszczenie uszu u laryngologa
Lekarz laryngolog posiada kilka sposobów na to, aby ulżyć w bólu uszu i pozbyć się zalegającego czopa woskowinowego. Są to:
· płukanie uszu (irygacja) – pacjentowi wprowadza się irygator do uszu i dzięki niemu, wtłacza się wodę, specjalny roztwór, płyn do płukania czy sól fizjologiczną pod odpowiednim ciśnieniem. Płyny powinny mieć temperaturę podobną do temperatury ciała pacjenta.
· mechaniczne usuwanie woskowiny – wymaga użycia specjalistycznych narzędzi laryngologicznych.
Irygacja jednak nie może zostać zastosowana w każdym przypadku. Nie wykonuje się jej w przypadkach ryzyka powikłań. Nie zawsze drożność kanału słuchowego odzyskuje się już po pierwszym zabiegu, u niektórych pacjentów trzeba zastosować kilka różnych metod usuwania woskowiny.
Jeżeli nie mamy problemu z nadmiernym wydzielaniem woskowiny, wystarczy, że do mycia uszu użyjemy ciepłej wody i mydła i umyjemy tylko przewód zewnętrzny i małżowinę uszną.
Preparaty do czyszczenia uszu
Wśród produktów dedykowanych higienie uszu znajdziemy spraye, ampułki, krople, tabletki, świecie do świecowania, aerozole, czyściki i inne urządzenia do czyszczenia uszu.
Czyścik do uszu jest to narzędzie do czyszczenia, ze wbudowanymi elementami zabezpieczającymi, które utrudniają zbyt głębokie wnikanie do wnętrza ucha. Działają na bazie podciśnienia, które zasysa uwolnioną woszczynę, co pozwala bezboleśnie i dokładnie wyczyścić uszy.
Inne urządzenie do czyszczenia uszu to np. preparat zawierający specjalistyczną formułę myjącą, wypłukującą nadmiar woskowiny z przewodu słuchowego. Stosuje się go przy użyciu specjalnej, dołączonej pompki, którą wystarczy ścisnąć, aby zassać letnią wodę. Woda zmiesza się z formułą w dolnej części urządzenia i jest gotowa do aplikacji i przepłukania przewodów słuchowych. Następnie, używając pompki, która nie posiada wody, należy wdmuchać powietrze do przewodu słuchowego, aby usunąć pozostałą wilgoć.
Środki do higieny uszu jak krople czy woda morska, wraz z popularnymi gruszkami, tworzą świetny zestaw do płukania uszu. Gruszki służą do wypłukiwania wcześniej zaaplikowanych preparatów z przewodów słuchowych, za pomocą ciepłej wody.