Kto jest narażony na wysuszanie skóry dłoni?
Podczas wykonywania standardowych czynności, wysuszona skóra dłoni może boleśnie pękać, utrudniając funkcjonowanie. Do wysychania skóry rąk dochodzi najczęściej zimą, kiedy powietrze jest suche, a organizm nie jest w stanie utrzymać optymalnego nawilżenia skóry. Na suchość skóry narażone są osoby, których praca jest związana z częstym myciem dłoni np. lekarze, pielęgniarki, personel medyczny, sprzątaczki, fryzjerki, osoby myjące naczynia. Ciągła ekspozycja na środki chemiczne, choroby utrudniające dopływ krwi do kończyn, choroby dermatologiczne również wpływają na brak odpowiedniego nawilżenia skóry dłoni. Zwykłe mydło także ma działanie przesuszające, więc jeśli borykasz się z tym problemem, może on być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Stres nie jest sprzymierzeńcem w walce o zadbane dłonie, wskazana jest jego redukcja.
Pielęgnacja dłoni w domu
Zabiegi pielęgnacyjne na skórę dłoni i paznokcie nie są skomplikowane. Z łatwością możemy wykonać je samodzielnie we własnej łazience. Regularnie wykonywane pozwolą cieszyć się pięknem schludnych, zadbanych dłoni i paznokci, które są marzeniem każdej kobiety. Naskórek znajdujący się na dłoniach jest grubszy niż ten w innych miejscach ciała, dlatego potrzebuje regularnego złuszczania, aby skóra była miękka, miała zdrowy kolor i aby mogła w pełni korzystać ze składników znajdujących się w kremach. Do złuszczania świetnie nada się peeling – zrobione samodzielnie w domu z kawy, olejów i cukru lub gotowy preparat. Uzupełnieniem peelingu może być odżywcza maska lub serum do paznokci i dłoni, które można nałożyć na noc grubą warstwą i zabezpieczyć bawełnianymi rękawiczkami – dzięki temu lepiej się wchłoną, a bawełna nie utrudni skórze oddychania.
Kąpiel w oliwie będzie idealna na suche skórki wokół paznokci. Nawilży, natłuszczy i zmiękczy skórę. Lekko podgrzana oliwka do paznokci w połączeniu z sokiem z cytryny tworzy kąpiel dla dłoni, która działa też rozjaśniająco.
Jak się troszczyć o skórę dłoni?
Profilaktyka jak w każdym innym przypadku jest lepsza niż leczenie powstałych już niedoskonałości. Warto używać kremów do rąk nie tylko w zimę, ale na co dzień. Zawierają one często filtry przeciwsłoneczne, które zapobiegają procesom starzenia i powstawaniu przebarwień. Skóra z wiekiem traci kolagen, dlatego tak istotne jest używanie kremów do rąk, które wzmacniają strukturę skóry, przywracają jej jędrność i elastyczność. O smarowaniu warto pamiętać kilka razy w ciągu dnia, a najlepiej po każdym myciu rąk. Do mycia warto używać delikatnie natłuszczających preparatów, które zawierają w składzie witaminy i naturalne oleje, co zapobiegnie przesuszaniu. Rękawiczki są przydatne nie tylko w czasie dużych mrozów, ale także jako ochrona przed drażniącymi substancjami chemicznymi, kurzem, podczas biegania, podnoszenia ciężarów i jazdy na rowerze.
Wszelkie niedobory witaminowe niekorzystnie działają na zdrowie i kondycję skóry rąk i paznokci, dlatego szczególnie przy restrykcyjnych dietach, można sięgnąć po kompleksy witamin i inne suplementy do pielęgnacji dłoni.
Jak wybrać krem do rąk i paznokci?
Kremy do dłoni można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy wśród nich kremy o właściwościach nawilżających, odżywczych, ochronnych, regenerujących, przeciwzmarszczkowych i leczniczych.
Substancje warte uwagi, których należy szukać w dobrych kremach do dłoni i paznokci to m.in.:
- wazelina,
- gliceryna,
- olej słonecznikowy,
- olej parafinowy,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej makadamia,
- olej kokosowy,
- masło Shea,
- masło z kakao,
- lecytyna,
- silikony,
- ceramidy,
- witamina E,
- witamina A,
- witamina C,
- keratyna,
- koenzym Q10,
- elastyna,
- olej z awokado,
- proteiny.
Pomagają skórze zachować odpowiednią wilgotność, chronią ją przed działaniem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem, przeciwdziałają przebarwieniom na skórze, regulują odnowę naskórka, rozjaśniają, zapobiegają i niwelują przebarwienia, wpływają na kondycję paznokci i zwiększają ich elastyczność.