Skąd się biorą problemy ze stopami?
Stopy człowieka są mocno narażone na podrażnienia i urazy ze względu na ciężar, jaki muszą każdego dnia utrzymywać. Niestety, pielęgnacja stóp często sprowadza się jedynie do malowania paznokci, lekceważąc dbanie o inne obszary. Zazwyczaj przypominają o tym dopiero letnie buty, kiedy nie zakładamy skarpetek i stopy są widoczne. Warto jednak o nie zadbać częściej, niż przez jedną porę roku.
Skóra stóp jest pozbawiona gruczołów łojowych, za to posiada liczne gruczoły potowe, co sprawia, że stopy mają tendencję do rogowacenia i przesuszania. Jeśli martwy naskórek nie jest regularnie usuwany, może to doprowadzić do bolesnego pękania pięt. Wilgotne od potu, przegrzane stopy są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów.
Objawy nieprawidłowej pielęgnacji
Najczęstsze problemy kosmetyczne dotyczące stóp to:
- przesuszenie,
- nadmierne rogowacenie,
- pękanie pięt,
- nadmierne pocenie,
- wrastające paznokcie,
- tworzenie się odcisków.
Jeżeli na bieżąco nie walczymy z problemami, możemy doprowadzić do chorób, których leczenie wymaga zabiegów chirurgicznych. Na szczęście większość problemów jesteśmy w stanie samodzielnie wyeliminować, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, preparatom wspomagającym zdrowie stóp i pamiętaniu o kilku rzeczach.
Jak zadbać o stopy w domu?
Nie trzeba korzystać z gabinetów odnowy, aby sprawić, że stopy będą się prezentowały elegancko i schludnie. Wystarczy jeden wolny wieczór, aby w zaciszu własnej łazienki przygotować SPA dla stóp.
Pielęgnację warto zacząć od relaksacyjnej kąpieli dla stóp. Przez 15-20 minut należy moczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem olejków lub/i soli pielęgnacyjnej. Taka kąpiel pomoże zniwelować podrażnienia, pojawiające się po całym dniu chodzenia, skóra staje się miękka i bardziej podatna na dalsze zabiegi.
Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie domowej kosmetyczki w peeling do stóp - najlepiej w formie gruboziarnistej. Peeling przynosi ukojenie, niweluje swędzenie, usuwa martwy naskórek i wygładza skórę stóp. Regularnie wykonywany, zapobiega rogowaceniu i zgrubieniu skóry.
Używanie pumeksu lub elektrycznych tarek pomaga pozbyć się małych odcisków, zgrubień i zrogowaciałej skóry. Pamiętaj, aby robić to na tyle delikatnie, by nie usunąć zbyt dużej ilości skóry za jednym razem, ponieważ może to doprowadzić do podrażnień i skaleczeń.
Należy pamiętać również o skracaniu paznokci, najlepiej po kąpieli, kiedy są miękkie. Do tego najlepiej nadadzą się duże cążki ze stali nierdzewnej. Paznokcie należy przycinać na prosto, a rogi trzeba potraktować pilniczkiem i delikatnie zaokrąglić. Skórki należy odepchnąć przy użyciu drewnianego patyczka, nie zaleca się ich obcinania.
Niezwykle istotne jest odpowiednie nawilżenie, do czego świetnie sprawdzą się specjalistyczne kremy do stóp. Warte uwagi są kremy z mocznikiem, który zmiękcza i wygładza skórę. Przy aplikacji kremów warto zrobić delikatny masaż polegający na uciskaniu punktów na stopach. To pozwoli na relaks i wypoczynek.
Preparaty do stóp – co znajdziemy w aptekach?
W aptekach dostępny jest szeroki wybór asortymentu dedykowanego pielęgnacji stóp. Oprócz kremów w ofercie znajdziemy również serum, płatki i skarpetki złuszczające, spraye, maści, maski, żele, balsamy, sole do kąpieli, elektryczne pilniki i antyperspirant do stóp.
Jeżeli masz problem z nadmierną potliwością nóg, jesteś sportowcem lub prowadzisz aktywny tryb życia, lub przez większą część dnia musisz mieć na nogach buty – problem nieprzyjemnego zapachu stóp i obuwia jest Ci zapewne dobrze znany. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się antyperspirant do stóp. Zaaplikowany pomaga utrzymać suche stopy przez cały dzień, zapewnia efekt świeżości, nie pozostawia śladów na stopach, skarpetkach czy obuwiu, chroni przed nieprzyjemnym zapachem, daje uczucie chłodzenia i pomaga eliminować problem zmęczonych stóp. Dezodorant można dostać w formie kremu lub jako spray do stóp.
Ciekawym rozwiązaniem są skarpetki lub płatki złuszczające. Należy jednak pamiętać, że nie stosujemy ich zaraz przed ważnym wydarzeniem, ponieważ proces złuszczania może trwać nawet do dwóch tygodni. Skarpetki złuszczające zawierają m.in. kwasy owocowe odpowiedzialne za złuszczanie. W składzie znajdziemy np. kwas mlekowy, salicylowy, glikolowy w niewielkim stężeniu, co sprawia, że są całkowicie bezpieczne. Naskórek usuwa się samodzielnie, nie powodując podrażnień. Skarpetki lub płatki wystarczy założyć na stopy, można również założyć na nie bawełniane skarpety. Po upływie zalecanego przez producenta czasu skarpetki należy zdjąć, a stopy dokładnie opłukać. Proces złuszczania zacznie się mniej więcej po tygodniu od aplikacji. Po średnio dwóch tygodniach stopy są gładkie, miękkie oraz pozbawione zgrubień i odcisków. Taki zabieg można powtarzać nie częściej niż co 30 dni.