Witamina B6 — występowanie
Witamina B6, czyli pirydoksyna — powszechnie występuje zarówno w produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Jej największe ilości znajdziemy w:
- tłustych rybach, zwłaszcza w makreli, czy łososiu,
- podrobach,
- jajach kurzych,
- mięsie drobiowym lub wieprzowym,
- pełnoziarnistych produktach zbożowych,
- kiełkach pszenicy,
- kaszy gryczanej,
- komosie ryżowej,
- brązowym ryżu,
- orzechach,
- soi,
- ciecierzycy,
- ziemniakach,
- papryce czerwonej,
- pomidorach,
- awokado,
- brokułach,
- kiszonej kapuście,
- bananach,
- kiwi.
To właśnie wraz z pożywieniem powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednie ilości witaminy B6. Warto jednak pamiętać, że niektóre obróbki mogą mieć ogromny wpływ na zawartość witaminy B6 w poszczególnych produktach spożywczych. Gotowanie, czy smażenie może prowadzić do utraty od 30% do nawet 50% tej witaminy.
Do niedoboru witaminy B6 dochodzi rzadko, jednak takie przypadki jak najbardziej się zdarzają. Ponadto niedobór tej witaminy może być przyczyną również innych dolegliwości, takich jak kamica nerkowa, niedokrwistość makrocytarna, czy zaburzenia neurologiczne. Stan ten będzie szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci, bowiem może być przyczyną zaburzeń rozwoju, zaburzeń padaczkowych, czy nieprawidłowości w budowie kości.
Skutki niedoboru witaminy B6 — co musisz o nich wiedzieć?
Niedobór witaminy B6 może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim nieprawidłowo zbilansowaną dietą. Przyczyną może być także zwiększone zapotrzebowanie organizmu na pirydoksynę — taki stan może być spowodowany przyjmowaniem różnych leków, np. antykoncepcyjnych przez kobiety, karmieniem piersią, czy przyjmowaniem leków przeciwgruźliczych.
Jeśli zauważamy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. O niedoborze witaminy B6 mogą informować m.in. zmiany skórne, niedokrwistość, drętwienie rąk i stóp, nadpobudliwość, anemia, czy hipoglikemia. Jeśli taki stan będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, może być bardzo niebezpieczny dla człowieka.
Mając wszelkie problemy związane z dostarczaniem odpowiednich ilości witamin, warto przede wszystkim zapoznać się z orientacyjnymi dawkami, jakie każdy z nas powinien spożywać każdego dnia:
- dzieci od 1 do 3 roku życia — 0,5 mg dziennie,
- dzieci od 4 do 6 roku życia — 0,6 mg dziennie,
- dzieci od 7 do 9 roku życia — 1 mg dziennie,
- dziewczęta od 10 do 18 roku życia — 1,2 mg dziennie,
- chłopcy od 10 do 12 roku życia — 1,2 mg dziennie,
- chłopcy od 13 do 18 roku życia — 1,3 mg dziennie,
- kobiety od 19 do 50 roku życia — 1,3 mg dziennie,
- kobiety w ciąży — 1,9 mg dziennie,
- kobiety po 50 roku życia — 1,5 mg dziennie,
- kobiety karmiące piersią — 2 mg dziennie,
- mężczyźni od 19 do 50 roku życia — 1,3 mg dziennie,
- mężczyźni po 50 roku życia — 1,7 mg dziennie.
Pirydoksyna — jakie suplementy dostępne są w naszej ofercie?
Witamina B6 z apteki wybierana jest najczęściej w przypadku niedoboru pirydoksyny. Odpowiednie suplementy pozwalają ustabilizować poziom zarówno tej witaminy, jak i każdej innej. W naszej ofercie znajduje się witamina B6 dla niemowlaka oraz osób dorosłych. Posiadamy szeroką ofertę, wśród której znajdują się preparaty firm, takich jak Asmag, EkaMedica, ForMeds, Innovitum, Fosydyna, Oriovit, czy Singularis.
Są to m.in. tabletki z witaminą B6, a przykładem takiego produktu jest Rodzina Zdrowia Vitaminum B6 Forte. Suplement ten zalecany jest m.in. osobom w okresie wytężonego wysiłku fizycznego i umysłowego, z kolei jednym z przeciwwskazań jest uczulenie na którykolwiek ze składników. Poza tradycyjnymi kapsułkami oferujemy także suplementy w tabletkach musujących — jednym z takich preparatów jest Zdrovit Magnum Forte Cytrynian. Produkt w swoim składzie zawiera nie tylko witaminę B6, ale także magnez, który pozwoli zadbać o zdrowie psychiczne i utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.