Lek Cepan w postaci kremu stosowany jest w celu prewencji oraz leczenia blizn i bliznowców. Produkt przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę, a jego działanie polega na zapobieganiu powstawania blizn oraz uelastycznianiu miejsca blizny już istniejącej, zapobiegając tworzeniu się przerosłych blizn.
Na co jest Cepan? Wskazaniem do stosowania produktu jest miejscowe leczenie blizn i bliznowców powstałych po oparzeniach lub zabiegach chirurgicznych. Produkt może również sprawdzić się w przypadku leczenia blizn po trądziku, czyrakach i owrzodzeniach, a dodatkowo można wykorzystać go do leczenia blizn powiek i przykurczy. W skład leku Cepan wchodzą cztery substancje czynne, czyli etanolowy wyciąg z cebuli, nalewka z rumianku, a oprócz tego alantoina i heparyna sodowa. Funkcją Cepan jest uelastycznienie blizny, a następnie przyczynianie się do jej blednięcia i spłaszczenia. Działanie leku polega na przyspieszaniu regeneracji tkanki i redukcji stanu zapalnego, dzięki czemu produkt zmniejsza uczucie napięcia i świądu w zmienionym miejscu. Zastosowanie maści odpowiednio wcześnie, może chronić przed tworzeniem się blizn. Produkt dodatkowo sprawdzi się w prewencji przerosłych blizn. Jego stosowanie sprawia, że tkanka bliznowata pęcznieje oraz zmiękcza się i rozluźnia, co jest korzystne, jeśli chodzi o strukturę kolagenu.
W opakowaniu znajduje się 35 g kremu. Na 100 g leku przypadka 20 g etanolowego wyciągu z cebuli, 5 g nalewki z rumianku, 5000 IU heparyny sodowej oraz 1 g alantoiny, a także składniki pomocnicze. Wyciąg z cebuli działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, a dodatkowo wspomaga gojenie się blizny. Heparyna natomiast odpowiada za utrzymanie przepływu krwi przez naczynia włosowate i redukuje przepuszczalność naczyń, dzięki czemu zapewnia tkankom odpowiednie odżywienie i natlenienie, a przy tym korzystnie wpływa na stan nawodnienia tkanki bliznowatej. Działanie alantoiny jest przeciwzapalne i ściągające, a dodatkowo substancja ta ma właściwości keratolityczne, więc przyczynia się do rozpuszczania i złuszczania zrogowaciałego naskórka, stymulując jednocześnie odnowę komórkową. Wyciąg z rumianku ma natomiast właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.
W dołączonej do opakowania ulotce opisano zalecane dawkowanie Cepan i należy go przestrzegać, jeśli lekarz nie wydał innych zaleceń. Krem stosować można miejscowo na skórę, jednak dopiero po całkowitym wyleczeniu rany. W przypadku osób dorosłych i dzieci zaleca się nakładanie na bliznę cienkiej warstwy kremu i lekkie masowanie jej. Czynność powtarzać można 2–3 razy dziennie. Jeśli pacjent planuje leczyć blizny stare i stwardniałe, czy też przykurcze, powinien nakładać niewielką ilość kremu na jałowy gazik, a następnie całość przykładać na bliznę, trzymając tak 30–60 minut. Czas trwania terapii zależny jest od wieku blizny i zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Punktem kluczowym w czasie terapii jest jednak regularność aplikacji kremu oraz możliwie jak najszybsze rozpoczęcie jego stosowania, co może nawet pomóc w uniknięciu potrzeby dodatkowej operacji czy przeszczepu.
Działania niepożądane Cepan mogą pojawić się u niektórych pacjentów, chociaż nie występują one u każdego. Na początku terapii może pojawiać się zaczerwienienie i pieczenie skóry, jednak objawy te są rzadko obserwowane. Jeśli wystąpią, zaleca się ograniczenie stosowania produktu, aż objawy przeminą, a jeśli okaże się to niewystarczające do redukcji objawów, lek należy odstawić i zgłosić się do lekarza.
Lek Cepan posiada jednak przeciwwskazania. Nie powinien być stosowany przez osoby, które są nadwrażliwe na jego składniki czynne lub pomocnicze. Pojawienie się reakcji nadwrażliwości w czasie stosowania kremu jest wskazaniem do jego odstawienia i kontaktu z lekarzem. Choć Cepan może być wykorzystywany przy leczeniu blizn powiek, bardzo ważne, aby pilnować, by nie dostał się do oczu. Pacjentki spodziewające się dziecka i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii bezpieczeństwa stosowania leku.
Skład - Cepan krem 35 g
100g kremu zawiera:
substancje czynne: wyciąg etanolowy z cebuli 20g, wyciąg z rumianku 5g, heparyna sodowa 5000IU, alantoina 1g
substancje pomocnicze: mieszanina alkoholu cetoatearylowego i sodu larylosiarczanu, parafina ciekła, wazelina biała, samo emulgująca mieszanina moni i diglicerydów wysoko nasyconych kwasów tłuszczowych i potasu stearynianu, glicerol, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.
Wskazania i działanie - Cepan krem 35 g
Stosowanie kremu Cepan można rozpocząć dopiero po całkowitym wyleczeniu rany. Jeśli produkt zostanie zastosowany odpowiednio wcześnie, zapobiegnie powstawaniu przerosłych blizn.
Stosowanie preparatu Cepan wpływa na metabolizm tkanki łącznej, co przyczynia się do uelastycznienia blizny, jej spłycenia i zblednięcia. Składniki kremu korzystnie wpływają na strukturę kolagenu, przyspieszają regenerację tkanki skórnej, wyciszają stan zapalny, a także znoszą uczucie pieczenia, swędzenia i napięcia.
Preparat leczniczy Cepan w kremie skutecznie działa na różnego rodzaju blizny – szczególnie pooperacyjne i pozostające po leczeniu oparzeń. Zaleca się stosowanie preparatu w leczeniu przykurczy i bliznowców, a także blizn powiek oraz blizn pozostałych po czyrakach, owrzodzeniach lub trądziku.
W składzie preparatu leczniczego w kremie Cepan zawarte zostały następujące substancje czynne:- Wyciąg z cebuli – działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Wyciąg z cebuli wspomaga procesy gojenia się blizn, a także hamuje stan zapalny.
- Heparyna – utrzymuje przepływ krwi przez naczynia włosowate. Heparyna poprawia także utlenienie i odżywienie tkanek oraz zmniejsza przepuszczalność naczyń. Substancja ta polepsza nawodnienie tkanki bliznowatej.
- Alantoina – substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające. Alantoina działa także keratolitycznie, tj. rozpuszcza i złuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka, wspomagając odnowę komórkową i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Substancja ta przyspiesza ziarninowanie oraz oczyszczanie rany.
- Wyciąg z rumianku – działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Dawkowanie - Cepan krem 35 g
Krem Cepan służy jedynie do użytku zewnętrznego. Należy nakładać na blizny cienką warstwę kremu 2-3 razy dziennie. Lekko wmasować i pozostawić. W przypadku leczenia starych, stwardniałych blizn oraz przykurczy, niewielką ilość kremu nałożyć na jałowy gazik. Przyłożyć na bliznę i pozostawić na około 30-60 minut. Krem Cepan może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
W zależności od wielkości blizny i jej wieku, leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najlepszy, pełny efekt pozwala osiągnąć jedynie regularne stosowanie preparatu.
Przeciwwskazania - Cepan krem 35 g
Leku nie należy stosować, jeśli wystąpi nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ze względu na zawartość metylu i propylu parahydroksybenzoesanu lek może powodować reakcje alergiczne, a także – wyjątkowo – skurcz oskrzeli. Alkohol cetostearylowy może zaś wywoływać miejscową reakcję skórną.
Działania niepożądane - Cepan krem 35 g
Na początku stosowania leku mogą wystąpić zaczerwienienie i pieczenie skóry. Reakcje te występują jednak rzadko.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.