Zioła — dobro w naturze
Obecnie zioła możemy podzielić na te, które służą do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Mogą być stosowane pod postacią naparów, płukanek czy też kompresów, które przykłada się do ciała. Jedną z najwygodniejszych form przyjmowania ziół są kapsułki — wystarczy wybrać produkt z odpowiednim składem i regularnie go przyjmować.
Leczenie ziołami jest nam znane już od wielu lat. Surowce roślinne wykazują szereg dobroczynnych właściwości, które sprawdzą się w przypadku różnych dolegliwości i problemów. Zioła mogą wykazywać następujące właściwości:
- uspokajające,
- moczopędne,
- przeciwhistaminowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwkaszlowe,
- hapatoprotekcyjne,
- żółciopędne,
- wykrztuśne,
- napotne.
To oczywiście jedynie część właściwości ziół, jest ich znacznie więcej. Są one na tyle wszechstronne, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie zioło. Nie ważne, czy chcemy wzmocnić paznokcie, pozbyć się stanów zapalnych jamy ustnej czy może zgubić zbędne kilogramy. Warto również wspomnieć, że zioła, poza zastosowaniem w medycynie, znajdują również zastosowanie w kosmetyce. Ich regularne stosowanie pozwala wzmocnić włosy i paznokcie, a także poprawić stan cery. Terapie ziołowe mogą okazać się ratunkiem dla niedoskonałości czy łamliwości włosów, zatem warto wziąć je pod uwagę przy tego typu problemach!
Najpopularniejsze zioła i ich charakterystyka
Doy najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ziół możemy zaliczyć m.in. miętę. Kwitnie ona od czerwca do sierpnia i cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Jest stosowana przede wszystkim w przypadku bólów brzucha, wzdęciach, wymiotach i biegunkach. Kolejnym popularnym ziołem jest pokrzywa, która w swoim składzie zawiera m.in. witaminę C, K, B2, E i A, a także flawonoidy, karotenoidy, wapń, magnez, fosfor czy żelazo. Pokrzywa jest stosowana w przypadku alergii i wysokiego poziomu cholesterolu. Może również okazać się zbawienna w przypadku cienkich i wypadających włosów. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych.
Kolejne popularne zioło to rumianek. Działa m.in. przeciwalergicznie, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, rozkurczowo, uspokajająco czy grzybobójczo. Pomaga w gojeniu ran i leczeniu stanów zapalnych skóry. Podobnie jak i wokół rumianku, duże zainteresowanie krąży również wokół dziurawca. To znane od starożytności zioło. Zawiera m.in. witaminę C, flawonoidy, karotenoidy czy też hyperycynę. Dziurawiec jest wykorzystywany do zwalczania dolegliwości wątroby i układu pokarmowego. Działa rozkurczowo na jelita, a dzięki zawartej w składzie hyperycynie, wykazuje również działanie przeciwdepresyjne. Zmniejsza stany lękowe, niepokój przy apatię.
Jednym z najbardziej niedocenianych ziół jest zdecydowanie krwawnik pospolity. Zdarza się, że jest uznawany za uciążliwy chwast. Prawda jest jednak taka, iż posiada szereg cennych właściwości. Hamuje krwawienia wewnętrzne przewodu pokarmowego, sprawdza się w leczeniu dolegliwości takich jak upławy, stany zapalne pochwy, bóle brzucha, uciążliwe objawy menopauzy czy nieregularne cykle miesiączkowe. Krwawnik posiada również właściwości odmładzające, przeciwskurczowe, wiatropędne, żółciopędne oraz robakobójcze. Inne, równie często stosowane zioła to przede wszystkim melisa, ostropest plamisty, mniszek lekarski, wiesiołek, szałwia, majeranek, oman, nagietek, topola, skrzyp polny, bazylia, czarnuszka, lubczyk, gorysz czy pietruszka. Jest ich naprawdę wiele!
Suplementacja ziołami w tabletkach — o czym warto pamiętać?
Zioła od wieków traktowane są jako rośliny lecznicze i tak też jest w rzeczywistości. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych leków, które w odróżnieniu od ziół — nie są naturalne. O czym należy pamiętać, stosując zioła w tabletkach? Przede wszystkim o prawidłowym przyjmowaniu. Każdy suplement musi być odpowiednio dawkowany i stosowany we wskazanych przez producenta odstępach czasowych. Przed rozpoczęciem suplementacji warto więc zapoznać się dokładnie z ulotką lub opakowaniem produktu.
Dodatkowo należy zapoznać się z właściwościami ziół, które chcemy stosować. Większość z nich wykazuje przynajmniej kilka właściwości. Należy również wziąć pod uwagę przeciwwskazania do stosowania oraz skutki uboczne, które mogą się pojawić, podobnie jak w przypadku każdego innego suplementu. Znaczenie mają także składniki uczulające — jeśli jesteśmy alergikami, warto się upewnić, iż nie mamy alergii na składniki zawarte w produkcie. Jeśli chcemy stosować więcej niż jedno zioło, powinniśmy sprawdzić, czy poszczególne rośliny nie są przeciwstawne. Niektórych ziół nie warto ze sobą łączyć, bowiem mogą nie przynieść pożądanych przez nas efektów. W takiej sytuacji warto rozpocząć od jednej kuracji oraz przejść do drugiej po upływie odpowiedniej ilości czasu. Ostatnią już kwestią jest wybieranie ziół w tabletkach od sprawdzonych i renomowanych firm. Zioła wysokiej jakości będą skuteczniejsze.