Krople do oczu to grupa preparatów stosowanych w przypadku wszelkiego rodzaju podrażnień, infekcji i chorób. Ta postać leku może okazać się przydatna również podczas wysuszenia śluzówki spowodowanego np. codzienną pracą przy komputerze, promieniowaniem UV lub przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jest to więc doskonały sposób na to, by przywrócić oczom komfort i ochronić je przed czynnikami zewnętrznymi. W zależności od konkretnego produktu, krople mogą działać nie tylko nawilżająco, ale także łagodząco lub odświeżająco.
Poza kroplami dostępne są również płynne żele do oczu. Tego typu preparaty są częściej stosowane w przypadku poważniejszych dolegliwości, świetnie działają na zaczerwienienie i podrażnienie. Maści do oczu, ze względu na swoją lepką i kleistą konsystencję, dłużej utrzymują się na powierzchni oka, a co za tym idzie — mogą zwalczyć infekcje bakteryjne, reakcje alergiczne czy też wszelkiego rodzaju urazy.
Krople do oczu - jakie są dostępne?
Przygotowaliśmy duży wybór wyrobów medycznych, leków, kosmetyków i suplementów przeznaczonych do oczu takich jak:
● maści i żele – w ich składzie znajdują się składniki, które wspierają nawilżanie i ochronę powierzchni oczu oraz skóry wokół nich,
● płyny do oczyszczania powiek – zawierają składniki, które pomagają usuwać zalegającą wydzielinę i resztki kosmetyków z nasady rzęs i brzegów powiek. Dodatkowo wspierają nawilżanie skóry i natychmiast pozwalają poczuć odświeżenie,
● krople do oczu nawilżające, ochronne i łagodzące dokuczliwe dolegliwości – są dostępne w poręcznych butelkach z aplikatorem lub jednorazowych ampułkach.
Jak wybrać krople do oczu?
Wybór kropli do oczu, uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz dokuczających dolegliwości. W przypadku:
● wysuszonej śluzówki warto postawić na krople nawilżające do oczu — zawarte w nich substancje pomogą najszybciej pozbyć się tego problemu i przywrócić komfort widzenia. Są znane także pod nazwą sztuczne łzy. Nie mają konserwantów, dzięki czemu po ich użyciu nie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak pieczenie, szczypanie czy swędzenie;
● alergików, którym doskwiera łzawienie oczu, swędzenie i pieczenie, poleca się zakup specjalnych kropli antyhistaminowych – zawierają specjalnie dobrane składniki, które wspomagają procesy oddziałujące bezpośrednio na przyczynę problemu. Dzięki swoim właściwościom wspierają redukcję typowych dolegliwości towarzyszących alergii, takich jak łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu;
● osobom cierpiącym na Zespół Suchego Oka, czyli grupę schorzeń, w których przebiegu dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka, ulgę mogą przynieść nawilżające krople, np. takie jak Systane Ultra – jest to preparat polecany w przypadku zaczerwienień oczu, podrażnień, zmęczenia i ich suchości. Ogromnym atutem tego produktu jest brak konserwantów, które mogłyby wywołać chwilowe uczucie pieczenia czy zaczerwienienie. Warto również sięgnąć po krople na suche oko z tłuszczem, czyli np. olejem mineralnym. Pomaga on odbudować warstwę lipidową filmu łzowego. Wraz z pozostałymi składnikami może także wspierać ochronę powierzchni oka i poprawę jakości widzenia;
● dolegliwości wywołanych czynnikami środowiskowymi takimi jak wiatr, słońce czy dym, najlepiej wybrać produkt, który zawiera hialuronian sodu – to substancja, która wspiera usuwanie podrażnień i redukcję pieczenia. Dobry przykład takiego preparatu to nawilżające krople do oczu;
● osób, które długotrwale noszą soczewki korekcyjne i zmagają się uczuciem piasku pod powiekami, zmęczeniem czy zaczerwienieniem najlepszym wyborem będą krople na suche oko bez konserwantów z dużym stężeniem kwasu hialuronowego – substancja ta naturalnie występuje w filmie łzowym i nie uszkadza powierzchni soczewki. Dzięki temu krople można bezpiecznie stosować. Dodatkowo zawarte w nich składniki wspierają zapewnienie odpowiedniej wilgotności soczewki, co pomaga zmniejszyć dyskomfort związany z ich długotrwałym noszeniem.
Jeśli nie wiesz, jaki dobre krople do oczu bez recepty byłyby najlepsze w Twoim przypadku, zapytaj o poradę lekarza lub farmaceutę. Po opisaniu swoich objawów z pewnością pomogą dobrać właściwy preparat.
Jakie nawilżające krople do oczu dla dzieci są dostępne w naszej aptece?
W ofercie naszej apteki są dostępne m.in. krople nawilżające do oczu dla dzieci, które można stosować zarówno do worka spojówkowego, jak i wokół niego. Są to wyroby medyczne, których składniki pomagają rozcieńczyć i usunąć zalegającą wydzielinę oraz zwęzić kanaliki łzowe. Tym samym wspierają procesy przeciwdziałające rozwojowi stanu zapalnego.
Dodatkowo w składzie kropli nawilżających dla dzieci znajdują się substancje wspomagające redukcję uporczywych dolegliwości wynikających z ekspozycji na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych oraz alergii i zespołu suchego oka. Są to np. zaczerwienienie, uczucie pieczenia i swędzenie. Dzięki swoim właściwościom pomagają przynieść ulgę maleństwu.
Jednocześnie warto pamiętać, że niektóre nawilżające krople do oczu dla dorosłych mogą być stosowane już od ukończenia 1. roku życia u dziecka. Aby znaleźć więcej informacji, zapoznaj się z ulotką lub zapytaj farmaceutę.
Prawidłowe stosowanie preparatów do oczu
Najważniejsza zasada dotycząca aplikowania produktów do oczu dotyczy higieny. Każdorazowe zastosowanie kropli, maści czy żeli do oczu wymaga dokładnego umycia rąk. Jest to bardzo ważna czynność, która pozwoli uniknąć przeniesienia bakterii ze skóry na środek i rozwoju stanu zapalnego.
W celu higienicznego zaaplikowania preparatu wystarczy:
● odchylić głowę do tyłu lub położyć się,
● odsunąć dolną powiekę palcem wskazującym,
● w powstałym zagłębieniu umieścić odpowiednią dawkę preparatu,
● przez chwilę uciskać punkt łzowy, aby zapobiec przedostaniu się preparatu do dróg łzowych – punkt ten mieści się w wewnętrznym kąciku oka,
● poczekać kilka sekund, aż krople pokryją całą powierzchnię oka,
● powtórzyć procedurę przy drugim oku.
Podczas aplikowania kropli bardzo ważne jest, aby unikać kontaktu końcówki butelki z workiem spojówkowym lub rzęsami. Dzięki temu nie przeniesiesz bakterii z jednego oka na drugie i zachowasz sterylność produktu.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas stosowania nawilżających kropli do oczu?
Przed pierwszą aplikacją warto zapoznać się z dołączoną do produktu ulotką, która będzie zawierać m.in. informację o tym, jaką ilość produktu należy zaaplikować. Dzięki temu nie zmarnujesz preparatu i będziesz mógł używać go przez długi czas. Dodatkowo:
● jeśli stosujesz dwa rodzaje produktów, po aplikacji jednego z nich zachowaj interwał czasowy – min. 15 minut,
● osoby, które noszą soczewki kontaktowe — przed aplikacją preparatu powinny je zdjąć i założyć około 15 minut po podaniu leku. Lekarz okulista lub optometrysta powinien o tym poinformować podczas dobierania odpowiednich soczewek dla pacjenta.
Istotne jest także, aby stosować naturalne krople do oczu według informacji umieszczonych na ulotce lub wskazówek lekarza albo farmaceuty. Tylko takie stosowanie jest bezpieczne dla wzroku.
Należy także bezwzględnie przestrzegać daty przydatności do użycia. Aplikowanie preparatów po upływie terminu ważności bądź wyznaczonym czasie po otwarciu jest nierozsądne i może przyczynić się do rozwoju stanu zapalnego.
Dla zdrowia narządu wzroku istotne jest nie tylko właściwe stosowanie kropli nawilżających do oczu, ale także codzienne nawyki.
Nie tylko krople do oczu - jakie są inne sekrety zdrowych oczu?
Chyba każdy zgodzi się z twierdzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto więc na co dzień dbać o wzrok, nawet jeśli problemy z oczami Cię nie dotyczą.
• Jednym z sekretów zdrowych oczu jest ochrona przed promieniowaniem UV. W słoneczne dni warto stosować okulary z dobrym filtrem UV, a najlepiej także z powłoką antyrefleksyjną i odpowiednimi atestami.
• Oprócz tego należy zadbać o prawidłową dietę. Dla wzroku kluczowe znaczenie mają witaminy A, C, E, a także luteina i zeaksantyna. Te składniki znajdziesz m.in. w pomarańczowych, żółtych i zielonych warzywach oraz owocach.
• Regularne badania to kolejna kwestia, o którą należy zadbać. Mowa tutaj o badaniach okulistycznych, łącznie z badaniami dna oka. Warto wykonywać je przynajmniej raz w roku, a także mierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz cukru (glukozy) we krwi. Pozwoli to szybko wykryć ewentualną chorobę czy też wadę.
• Poza tym należy również unikać pożyczania szkieł i kupowania gotowych okularów w supermarketach – nigdy nie masz pewności, czy osoba, która je użytkowała, nie zmagała się, np. z zakaźnym zapaleniem spojówek.
Wprowadzając te nawyki w codzienność, zadbasz o swój wzrok — chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważny jest ten zmysł.
Kiedy z dolegliwościami oczu udać się do lekarza?
Jeśli wiesz, że Twoje dolegliwości wynikają np. z długotrwałej pracy przy komputerze czy alergii i z czasem ustępują, wizyta u lekarza może nie być konieczna. Problem pojawia się, kiedy:
● stosowany preparat nie przynosi żadnej ulgi,
● dolegliwości stają się uciążliwe, przez co nie można normalnie funkcjonować,
● pojawia się lepka wydzielina ropna, przekrwienie lub zmiany brodawkowe, odczyn grudkowy na spojówce, zacieki lub opryszczka.
Wtedy warto skonsultować tę kwestię z lekarzem rodzinnym.
W niektórych przypadkach zwyczajne pieczenie lub swędzenie oczu może być spowodowane np. bakteryjnym lub wirusowym zapaleniem oczu. W takiej sytuacji konieczne może okazać się wdrożenie odpowiedniego leczenia, np. antybiotykoterapii. Warto pamiętać, że wówczas same krople na suche i zmęczone oczy nie rozwiążą problemu lub wręcz przeciwnie – pogłębią go, co może doprowadzić do wielu problemów ze wzrokiem w przyszłości.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej apteki Cefarm24. Obejmuje duży wybór kropli do oczu o naprawdę dobrych składach, w atrakcyjnych cenach. Zadbaj o swój wzrok i pozbądź się suchości oraz podrażnień.