Sucha skóry twarzy może być skutkiem stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji – efekt przesuszenia wywołują np. preparaty z alkoholem. Inne przyczyny suchej skóry to:
- reakcje alergiczne,
- silne detergenty,
- ściśle przylegające ubrania,
- mydło,
- długie, gorące kąpiele,
- odwodnienie organizmu,
- nieodpowiednia dieta,
- zaburzenia hormonalne,
- niektóre leki,
- niewydolność nerek,
- cukrzyca.
Procesy starzenia się organizmu także mają wpływ na kondycję i przesuszenie skóry. Z wiekiem jest jej coraz trudniej zachować odpowiedni poziom nawilżenia. Bezpośrednią przyczyną suchej skóry jest obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej.
W jaki sposób dbać o odpowiednie nawilżenie skóry?
Woda zapewnia prawidłowe działanie wszystkich komórek skóry. Ma wpływ na ich procesy regeneracyjne, na odpowiednią budowę włókien kolagenowych i elastynowych, spowalnia procesy starzenia oraz wiotczenia i jest składnikiem płaszcza hydrolipidowego.
Pielęgnacja skóry powinna bazować przede wszystkim na stosowaniu preparatów nawilżających, lecz nie tylko. W kosmetyczce warto mieć również żele, peelingi, toniki czy płyny micelarne. Zarówno poranną, jak i wieczorną pielęgnację należy zacząć od oczyszczania. W tym celu sprawdzą się żele oczyszczające i peelingi. Preparaty oczyszczające zmywają z powierzchni skóry sebum, martwe komórki skóry i zanieczyszczenia. Należy pamiętać przy tym, że peelingów nie powinno stosować się częściej niż dwa razy w tygodniu. Kolejnym krokiem jest tonizowanie, służące przywróceniu skórze jej naturalnego pH, ponieważ zaburzone pH podnosi ryzyko podrażnień, nadkażeń bakteryjnych i prowadzi do gorszego wchłaniania składników aktywnych zawartych w kremach. Aby wzmocnić działanie kremów, można stosować dodatkowo serum nawilżające, które równocześnie zadba o naskórek, zregeneruje go i ukoi podrażnienia. Dobry krem nawilżający do twarzy musi być dobrany do indywidualnych potrzeb skóry. Aplikacja powinna być wykonywana równocześnie z delikatnym masażem twarzy, który pobudzi mikrokrążenie. Masaż wykonujemy, rozprowadzając preparat kolistymi ruchami od zewnętrznej strony, kierując się stronie wewnętrznej.
Jak wybrać krem do twarzy?
Nawilżenia potrzebuje każdy rodzaj skóry. Jednak największą utratą wilgoci cechuje się skóra sucha. Jest cieńsza, mniej elastyczna, traci blask i ulega podrażnieniom. Taki rodzaj skóry wymaga intensywnej pielęgnacji, która jednocześnie dostarczy substancji nawadniających jak i ochroni przed nadmierną utratą wody. Krem dogłębnie nawilżający powinien również działać antyoksydacyjnie, spowalniać procesy starzenia i łagodzić podrażnienia.
Wiele osób myśli, że cera tłusta nie potrzebuje nawilżenia, jednak i ona może mieć problem z przesuszaniem. Wygląda to natomiast w nieco inny sposób niż przy cerze suchej. Kiedy skóra tłusta ma problem z nawilżeniem, zaczyna produkować nadmierne ilości sebum, co prowadzi do zapychania porów. Twarz się błyszczy, a zmiany trądzikowe się nasilają. Systematyczne stosowanie odpowiednich kremów nawilżających do cery tłustej ureguluje procesy wydzielania sebum, ograniczy świecenie i opóźni pojawienie się pierwszych zmarszczek.
Bardzo ważne jest nawilżanie także po kuracjach na bazie kosmetyków zawierających alkohol i farmakologicznych kuracjach przeciwtrądzikowych.
Dobroczynne składniki kremów nawilżających
Aby zadbać o dobre nawilżenie skóry, należy szukać produktów zawierających w swoim składzie substancje takie jak:
- aloes – łagodzi i koi skórę,
- gliceryna – nawilża,
- kwas hialuronowy – dostarcza wodę do naskórka,
- witamina A – detoksykuje,
- witamina C – działa antyoksydacyjnie,
- mocznik – nawilża,
- alantoina – łagodzi podrażnienia,
- skwalan – wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry,
- wyciągi i ekstrakty roślinne – regulują wydzielanie sebum,
- odżywcze oleje – dostarczą substancji odżywczych.
Przy wyborze odpowiedniego kremu należy pamiętać również o potrzebach swojej cery.