Przeciwwskazania do mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja jest łagodna i nie niesie ryzyka poważnych powikłań, jednak istnieją przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Są to stany zapalne skóry i występujące znamiona, trądzik różowaty, łuszczyca, nowotwory, bliznowce, zakażenia grzybicze i wirusowe, stosowanie leków przeciwzakrzepowych i zawierających izotretynoinę oraz niedawne zabiegi chirurgiczne na obszarach, na których ma zostać wykonany zabieg. Ponadto, należy unikać mikrodermabrazji w okresach dużych upałów i mroźnych zim, z uwagi na negatywny wpływ czynników zewnętrznych na skórę.
Jak pielęgnować skórę po mikrodermabrazji?
Po zabiegu występuje zaczerwienienie, które mija po kilku godzinach. Skóra może być delikatnie podrażniona i swędzieć. Są to naturalne reakcje na ingerencje z zewnątrz, dlatego warto wspomóc skórę w procesie regeneracji. Istotne jest oczyszczenie twarzy ze wszystkich pozostałości bezpośrednio po zabiegu. Idealnie nada się do tego tonik, który wspomoże utrzymanie prawidłowego pH skóry. Po wyschnięciu, na skórę należy nałożyć krem nawilżający i powtarzać ten zabieg każdego dnia, inaczej może dochodzić do dalszego złuszczania. Ważne jest, aby przez pierwsze dwa tygodnie unikać mocnego słońca i stosować kremy chroniące przed promieniowaniem, ponieważ może doprowadzić do przebarwień i opóźniać gojenie po zabiegu. Warto zrezygnować z makijażu na czas pierwszych dni oraz włączyć do pielęgnacji kosmetyki z witaminami A, C i E – to wspomoże regenerację skóry po mikrodermabrazji.
Mikrodermabrazja w domu – co jest potrzebne?
Zabieg mikrodermabrazji stał się na tyle popularny, że powstała jego alternatywa do wykonywania w domu – samodzielnie. Do wykonania potrzebny jest gotowy zestaw kosmetyków do mikrodermabrazji lub domowe urządzenie z diamentową końcówką, którą peelinguje i złuszcza martwy naskórek, który jest zasysany do urządzenia. W warunkach domowych jednym możliwym do wykonania zabiegiem jest mikrodermabrazja diamentowa.
Jak wykonać mikrodermabrazję w domu?
Aby wykonać zabieg samodzielnie, należy oczyścić twarz przy pomocy specjalnego żelu lub peelingu, aby pozbyć się resztek kremów, makijażu i nadmiaru sebum. Na skórę można nałożyć ciepły, mokry ręczniak, aby otworzyć pory. Pracę urządzeniem zaczynamy od brody i przesuwamy w górę, kończąc na czole, policzkach i strefie T. Po zakończonym zabiegu należy czyszczone miejsca przetrzeć łagodnym tonikiem i nałożyć mocno regenerujący krem z filtrem UV.
Kosmetyki do mikrodermabrazji
W skład kosmetyków służących do mikrodermabrazji wchodzą zwykle peelingi lub żele do oczyszczania twarzy, ampułki ze złuszczającym kwasem glikolowym, płyny neutralizujące i kremy nawilżające z filtrem UV, do stosowania po zabiegu.
Kwas glikolowy ma zdolność stymulowania fibroblastów, odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny, wspomaga proces keratynizacji (regularne złuszczanie naskórka), wspomaga szybszą regenerację skóry, zwiększa nawilżenie, obkurcza pory skórne i reguluje wydzielanie sebum.
Kremy nawilżające zawierają składniki takie jak m.in.:
- esktrakt camu-camu – neutralizujący wolne rodniki i zmniejszający stres oksydacyjny, chroni przed promieniowaniem UV i szkodliwym działaniem zanieczyszczeń środowiskowych, rozjaśnia przebarwienia, ujędrnia skórę. Ma również działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
- olej z rokitnika - wzmacnia komórki skóry, odnawia je, wspomaga elastyczność skóry, która staje się gładsza, a zmarszczki spłycone. Bogaty w witaminę E, która chroni przed wolnymi rodnikami.
Żel do mikrodermabrazji stanowi doskonałe przygotowanie skóry pod zabieg. Może zawierać np. kryształy tlenku glinu w identycznej postaci, co stosowane przy tradycyjnej wersji zabiegu. Posiada zdolności nawilżające, regenerujące, łagodzi rozszerzone pory, blizny, trądzik niezapalny, zmarszczki, przebarwienia i rozstępy.