Dlaczego starzenie jest równoznaczne ze zmarszczkami?
Starzenie skóry zaburza produkcję lipidów, zmniejsza wydzielanie sebum, obniża produkcję ceramidów – co sprawia, że naskórek staje się cieńszy, delikatniejszy i mniej odporny. Skóra gorzej się regeneruje przez wolniejszy cykl komórkowy. Naczynia krwionośne również ulegają osłabieniu i zaczynają prześwitywać przez skórę. Zanika podściółka tłuszczowa, co skutkuje utratą napięcia mięśni. Spadek ilości glikozaminoglikanów oraz kwasu hialuronowego wpływa na gorsze nawilżanie skóry.
Jak działają kremy przeciwzmarszczkowe?
Kremy przeciwzmarszczkowe są nieodłącznym elementem pielęgnacji, ponieważ bez nich proces starzenia się skóry postępowałby dużo szybciej. Ich działanie polega na spłyceniu zmarszczek i wygładzeniu skóry. Nie wszyscy starzejemy się w takim samym tempie, lecz po przekroczeniu 25 roku życia produkcja substancji takich jak kolagen czy kwas hialuronowy zwalnia u każdego, co skutkuje powstawaniem zmarszczek, linii mimicznych, utratą blasku i wiotkością skóry. To właśnie ostatni moment na włączenie do pielęgnacji odpowiednio dobranych kremów przeciwzmarszczkowych, choć zaleca się stosowanie takich preparatów już wcześniej, aby opóźnić pojawienie się pierwszych oznak. Przy regularnym i systematycznym stosowaniu kremy pozwolą uzyskać pożądany rezultat, należy jednak pamiętać, że konsystencja i składniki aktywne kremów muszą być dobrane indywidualnie pod potrzeby skóry. Produkty dla osób młodszych będą bogate w antyoksydanty, składniki relaksujące i nawilżające, z kolei produkty dla osób dojrzałych zawierają składniki stymulujące produkcję kolagenu i poprawiające napięcie skóry.
Półtłuste kremy do twarzy – czym się charakteryzują?
Nieprawdą jest, iż kremy przeciwzmarszczkowe rozleniwiają skórę. Korzysta ona tylko z potrzebnych jej składników, odrzuca te, które będą dla niej nieodpowiednie, dlatego tak istotne jest dobranie odpowiedniego preparatu. Przeciwzmarszczkowe kremy do twarzy półtłuste posiadają mocniej skoncentrowane składniki odżywcze (m.in. alantoina, lanolina, witaminy A i E, aminokwasy, kolagen), co zapobiega przesuszaniu i pozwala na intensywną regenerację. Nie wchłaniają się całkowicie, tylko zostawiają film ochronny na skórze, który chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Świetnie sprawdzają się w okresach jesienno-zimowych.
Półtłuste kremy do twarzy – najpopularniejsze składniki
Półtłusta konsystencja sprawdzi się przy wszystkich typach cery, nawet przy cerze z płytko położonymi naczynkami krwionośnymi czy ze skłonnością do trądziku różowatego.
Preparaty te mają za zadanie:
- hamować procesy starzenia i fotostarzenia skóry,
- zapobiegać podrażnieniom,
- przynosić ukojenie,
- regulować gospodarkę wodną skóry,
- utrzymywać prawidłowy poziom lipidów,
- aktywować włókna podporowe,
- wzmocnić elastynę,
- przeciwdziałać wiotczeniu,
- przywrócić naturalny stopień nawilżenia,
- stymulować produkcję ceramidów,
- wzmacniać i uszczelniać ścianki naczyń krwionośnych.
Wśród składników kremów przeciwzmarszczkowych półtłustych znajdziemy ekstrakt z nagietka lekarskiego, który likwiduje szorstkość skóry, nawilża, zmiękcza, wygładza i chroni skórę dzięki bogactwu antyoksydantów. Witamina E (zwana też witaminą młodości) również występuje w tego typu preparatach, ze względu na opóźnianie procesów starzenia skóry, właściwości przeciwutleniające i neutralizujące powstawanie wolnych rodników.
W składach możemy znaleźć też m.in.:
- Koenzym Q10 - zwiększa odporność naskórka na stres oksydacyjny oraz uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV. Ma wpływ na wzrost aktywności kolagenazy.
- Alantoinę – nawilża przesuszoną skórę, koi dyskomfort, regeneruje i zmniejsza zaczerwienienia oraz pieczenie, działa przeciwzapalnie i pobudza produkcję komórek.
- Lanolinę – o cechach podobnych do warstwy lipidowej. Poprzez wnikanie w głąb naskórka zmiękcza go oraz normalizuje wodną gospodarkę organizmu.
- Witaminę A - pomaga zregenerować wysuszony naskórek, zmniejsza zrogowacenia, łagodzi stany zapalne skóry, zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez promienie słoneczne.