Czym mogą objawiać się problemy z prostatą?
Wraz ze starzeniem się organizmu poziom produkcji testosteronu spada, co w połączeniu z zaburzeniami hormonalnymi powoduje, że prostata zaczyna się rozrastać. Jest to problematyczne o tyle, że znajduje się ona w sąsiedztwie cewki moczowej, a jej powiększenie skutkuje utrudnieniami w oddawaniu moczu. Sporadycznie dochodzi również do osłabienia mięśni pęcherza w takim stopniu, że mocz stale z niego wycieka.
Objawy przerostu prostaty
Do najczęstszych objawów przerostu prostaty zaliczamy:
- permanentne uczucie parcia na pęcherz,
- zauważalne zmniejszenie strumienia moczu, przy zwiększonej częstotliwości jego oddawania,
- dyskomfort towarzyszący oddawaniu moczu (ból, pieczenie),
- sporadyczny niekontrolowany wyciek moczu,
- podwojony czas oddawania moczu,
- nieustające uczucie pełnego pęcherza,
- wymioty i krew w moczu lub spermie.
W celu zapobiegania lub leczenia powyższych objawów warto sięgnąć po środki medyczne wspomagające prostatę.
Suplementy diety na prostatę
Suplementy diety na prostatę to specjalistycznie dobrane połączenia witamin, minerałów i innych składników o ogólnie pozytywnym wpływie na proces leczenia przerostu gruczołu krokowego. Preparaty te posiadają nie tylko właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie prostaty, ale również redukujące istniejące już dolegliwości. Środki na prostatę można stosować profilaktycznie. Do najpopularniejszych suplementów diety wspierających ten męski narząd zalicza się produkty, które zawierają składniki o właściwościach wspomagających proces oddawania moczu, np. liście pokrzywy, korzeń pietruszki, zieloną herbatę oraz nasiona dyni. W środkach na prostatę warto zwłaszcza szukać dwóch ostatnich roślin, wykazują one bowiem nie tylko właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego, ale działają również silnie przeciwutleniająco, wspomagając ogólną odporność organizmu. Niezwykle istotne jest, aby tego rodzaju preparaty zawierały również cynk, który odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu prostaty, a także posiada właściwości hamujące namnażanie się i migrację chorych komórek, również tych nowotworowych. Wybierając suplementy na prostatę, warto także zwrócić uwagę na witaminy w nich zawarte. Niezwykle cenna w tego typu preparatach okaże się np. witamina D, która ma korzystny wpływ na łagodny przebieg rozrostu prostaty. Według najnowszych badań niezwykle pożądana w środkach na prostatę jest również witamina E, która jako silny składnik antyoksydacyjny, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników, a tym samym zapobiega powstawaniu nowotworów.
Leki na prostatę bez recepty
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wyrobów medycznych przeznaczonych dla Panów, którzy borykają się z przerostem prostaty. Preparaty te łagodzą objawy i zapobiegają powiększaniu się gruczołu krokowego. Coraz bardziej popularne stają się leki na prostatę zawierające w swoim składzie naturalny wyciąg z palmy karłowatej. Tego rodzaju preparaty posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wykazano również, że obniżają napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszając obrzęki i przekrwienie szyi pęcherza moczowego. Jednocześnie poprawiają elastyczność tkanki gruczołu krokowego i drożność pęcherza.
Niezwykle skuteczne są także leki na prostatę zawierające ziele wierzbownicy drobnokwiatowej, która wspomaga zarówno pracę gruczołu krokowego, jak i układu moczowego, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać prawidłowy przepływ moczu i zmniejszyć częstotliwość jego oddawania. Co więcej, ziele wierzbownicy drobnokwiatowej wspomaga również elastyczność stawów i dobre samopoczucie, jednocześnie chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. To cenne zioło dostępne jest najczęściej w formie tabletek, choć można je nabyć także pod postacią herbaty do zaparzania.
Kolejnym skutecznym składnikiem leków na prostatę jest wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Substancja ta jest o tyle cenna, że zawiera fitosterole, które wykazują właściwości podobne do hormonu DHT, będącego pochodną testosteronu. Charakteryzują się również zdolnością do regeneracji komórek nabłonka prostaty, a jednocześnie zmniejszają napięcie mięśni, które budują cewkę moczową i moczowód. Regularne stosowanie preparatów z wyciągiem z kory śliwy afrykańskiej łagodzi rozrost gruczołu krokowego i umożliwia swobodne oddawanie moczu.
Znaczenie profilaktyki i badań
Z racji tego, że przerost prostaty nie zawsze daje wyraźne objawy, profilaktyczne badania raz w roku powinien wykonywać każdy mężczyzna w okolicach 50. roku życia. Jak bowiem w każdej innej chorobie i dolegliwości, im szybciej problem zostanie wykryty, tym łatwiej i skuteczniej będzie można mu przeciwdziałać.