Surowce zielarskie – apteka internetowa Cefarm24.pl
Mianem surowców zielarskich określane są różne części roślin ze skoncentrowanymi składnikami czynnymi. Do surowców zielarskich można zaliczyć na przykład liście, kwiaty, owoce, ziele, owocnie, korzenie, nasiona i wiele innych elementów. Surowce zielarskie są niejednokrotnie wykorzystywane do przygotowywania ekstraktów, naparów, odwarów, maceratów, nalewek, syropów, soków i wyciągów olejowych. Bywają też przerabiane na inne sposoby, nim znajdą się w lekach, suplementach diety, kosmetykach czy preparatach o innym rodzaju rejestracji.
W tej kategorii zgromadziliśmy różnego rodzaju surowce zielarskie, które można wykorzystać bezpośrednio lub w celu przygotowania mieszanek. Wspomniane surowce zielarskie różnią się właściwościami, działaniem, wskazaniami i przeciwwskazaniami zależnie od tego, z jakiej rośliny pochodzą i jakie składniki czynne w nich dominują. Różnią się też sposobem wykorzystania i zaleceniami dotyczącymi prawidłowego stosowania. Nasz farmaceuta może doradzić w kwestii wyboru odpowiedniego surowca zielarskiego oraz wskazać, jak można go używać efektywnie i bezpiecznie zarazem.
Rodzaje surowców zielarskich i ich zastosowanie
Na rynku można znaleźć bogaty wybór surowców zielarskich w wielu formach. W tej kategorii dostępne są między innymi takie produkty jak spirulina w proszku, mielony korzeń Ashwagandha, błonnik jabłkowy bądź błonnik witalny, młody jęczmień w proszku czy acerola w proszku. Można tu znaleźć także sproszkowany baobab, białko konopne w proszku, moringę w proszku, chlorellę, nasiona chia, korę dębu, ziarna czarnuszki, a także czystek. Kategoria ta obejmuje również inne surowce zielarskie – w tym liście morwy, liście pokrzywy, pączki brzozy, mieloną guaranę, korzeń prawoślazu, koszyczek rumianku, len mielony, kwiaty czarnego bzu, liście mięty pieprzowej i liście senesu. Można tu znaleźć także liście szałwii, pyłek kwiatowy, pierzgę, suszoną żurawinę, nasiona konopi łuskane, ziarna ostropestu plamistego, owoce borówki czernicy i wiele więcej. Są to surowce zielarskie doskonale znane z niektórych suplementów diety, leków, kosmetyków i innych preparatów.
Działanie i wpływ na organizm poszczególnych surowców zielarskich mogą być bardzo różne. Na przykład błonnik wspomaga pracę jelit, przyczyniając się do ograniczenia wchłaniania kalorii z pożywienia oraz ułatwiając odchudzanie, usuwanie toksyn z organizmu i odbudowę mikroflory jelitowej. Ashwagandhę natomiast stosuje się z innych powodów. Ten surowiec zielarski jest polecany szczególnie w przypadku stanów stresowych, depresyjnych i lękowych, a także w przypadku zaburzeń koncentracji i pamięci czy trudności z zasypianiem. Owoce borówki czernicy są natomiast pomocne przy biegunkach i stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej i gardła.
Jak korzystać z surowców zielarskich?
Należy pamiętać, że zioła mogą wpływać na organizm człowieka na różne sposoby – w tym nie zawsze korzystnie. Ziół nie należy stosować, mając ku temu jakiekolwiek przeciwwskazania. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy, osoby przewlekle chore oraz osoby przyjmujące jakiekolwiek leki. Na zioła powinny też uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią – nie wszystkie surowce zielarskie są wówczas zalecane, dlatego najlepiej omówić ich ewentualne stosowanie z lekarzem.
Nie bez znaczenia jest również prawidłowe korzystanie z surowców zielarskich. Używane w sposób nieprawidłowy, mogą być nie tylko nieskuteczne, ale niekiedy także niebezpieczne. Niektóre surowce zielarskie w proszku można dodawać bezpośrednio do potraw, inne wymagają rozpuszczenia w wodzie, jeszcze inne powinny być przyjmowane w formie naparu, a kolejne mają jeszcze inne wskazania związane ze stosowaniem. Zawsze należy sprawdzać zalecenia producenta podane na opakowaniu danego produktu lub w dołączonej do niego ulotce. Można tam znaleźć również cenne informacje dotyczące bezpiecznego przechowywania surowca zielarskiego, tak aby nie utracił swoich cennych właściwości.