Prawidłowa temperatura u dziecka
Temperatura ciała mieszcząca się w przedziale od 36,6 do 37,5 stopni Celsjusza u małych dzieci i niemowlaków uznawana jest za prawidłową i dopuszczalną. Tak młody organizm nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty i nie posiada w pełni sprawnego mechanizmu termoregulacji. Z tego też względu skoki temperatur mogą występować stosunkowo często i wcale nie muszą oznaczać poważnych problemów. U dzieci może skok temperatur może wystąpić np. przy ząbkowaniu, szczepieniu, podczas płaczu czy nawet intensywnej zabawy.
Czujność należy zachować, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Wówczas w organizmie malucha może rozwijać się stan zapalny. Gorączce bardzo często towarzyszą inne objawy. Jest to m.in. płacz, przyspieszony oddech czy rozpalone, czerwone policzki. Zachowanie dziecka bardzo szybko się zmienia.
Zazwyczaj w trakcie gorączki dzieci bardzo szybko i intensywnie się pocą. Wówczas warto zmieniać wilgotne ubranka na suche. Pomocne w zbijaniu zbyt wysokiej temperatury mogą okazać się także chłodne okłady, kąpiele czy syropy przeciwgorączkowe dla dzieci. Jeśli gorączka utrzymuje się naprawdę długo i nic nie wskazuje na to, by miała ulec zmniejszeniu, warto skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się podanie maluchowi antybiotyku. Również nie należy zwlekać z wizytą, jeśli poza wysoką temperaturą, pojawiają się także duszności, wysypka czy wymioty.
Gorączka u dziecka bez innych objawów — co może oznaczać?
Czasami zdarza się, że zbyt wysokiej temperaturze nie towarzyszą żadne inne, charakterystyczne dla infekcji objawy. Wówczas gorączka może być spowodowana np. ząbkowaniem. W tym trudnym okresie dziecku najczęściej towarzyszy lekki stan zapalny dziąseł, a podwyższona temperatura to po prostu naturalna reakcja organizmu. Podczas ząbkowania temperatura nie powinna jednak przekraczać 38 stopni Celsjusza.
Chorobą, która może objawiać się wyłącznie gorączką, jest zakażenie układu moczowego. Czasem towarzyszy jej także pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, jednak niemowlę, jak i małe dziecko — nie jest w stanie takiego problemu w żaden sposób zasygnalizować. Warto więc wziąć tę chorobę pod uwagę.
Kolejna choroba, która może objawiać się wyłącznie gorączką, jest tzw. trzydniówka. To wirus, który atakuje dzieci między 6. miesiącem a 4. rokiem życia. W niektórych przypadkach gorączce towarzyszy wysypka, jednak pojawia się ona najczęściej po dwóch dniach od pojawienia się gorączki. Nazwa tej choroby nie wzięła się znikąd — trwa ona najczęściej trzy, maksymalnie cztery dni. Jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 38,5 stopni Celsjusza, warto sięgnąć po tabletki czy syropy przeciwgorączkowe dla niemowląt i dzieci.
Najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych u dzieci
Ból u dziecka nie jest niczym przyjemnym. Może się pojawiać z wielu przyczyn i wcale nie musi mieć związku z problemami zdrowotnymi. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu u dzieci jest stres. Może to być zarówno ból głowy, jak i brzucha. Gdy pojawia się sporadycznie, nie ma powodu do obaw. Zdarza się jednak, że towarzyszy dziecku przy każdym wyjściu do szkoły lub przedszkola. Wówczas warto nie tylko stosować odpowiednie leki, ale także postawić na szczerą rozmowę i poznanie przyczyn stresu. Tabletki i syropy przeciwbólowe dla dzieci pozbędą się objawu, ale nie pozbędą się jego źródła.
Oczywiście wszelkie bóle mogą mieć również związek z infekcjami. Jeśli dziecko staje się przy tym apatyczne i senne, a także ma podwyższoną temperaturę, katar czy kaszel — sprawa jest jasna. Do równie częstych przyczyn dolegliwości bólowych zalicza się także zatrucie pokarmowe i kolkę. Ból brzucha wraz z biegunką i mdłościami może także świadczyć o nieprawidłowym sposobie żywienia dziecka. Jeśli maluch spożywa zbyt dużo słodyczy, gazowanych napojów oraz przetworzonej żywności, jest to jasny znak, iż pora na zmianę diety.
Syropy przeciwbólowe — charakterystyka
Syropy przeciwbólowe dla niemowląt i dzieci charakteryzują się wysoką skutecznością. Jednym ze składników, które może znaleźć w tego typu produktach — jest ibuprofen. To lek przeciwzapalny, który wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także obniżające gorączkę. Syropy z ibuprofenem sprawdzą się m.in. w przeziębieniach i stanach zapalnych, ale także przy bólach głowy, mięśni, pleców, zębów czy zatok.
Ibuprofen to powszechnie stosowany składnik, który znajduje się w wielu syropach dla dzieci. Kolejnym, równie popularnym składnikiem jest paracetamol. Sprawdzi się przy bólach o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, jak i przy gorączce. Paracetamol jest bezpieczny dla dzieci, podobnie jak i ibuprofen. Mimo to, leki z zawartością tych składników mogą być przeznaczone np. dla maluchów od 3 czy nawet 6. roku życia. Wszystko ze względu na pozostałe składniki zawarte w preparatach, które mogą nie być odpowiednie dla młodszych dzieci. Dodatkowo warto pamiętać, że podawanie samego paracetamolu jest bezpieczniejsze i skuteczniejsze, niż podawanie go w towarzystwie ibuprofenu. Nie należy więc łączyć poszczególnych leków.