Do innych przyczyn niepohamowanego apetytu zalicza się zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia mikrobioty jelitowej, poza tym przyczyniać się może do tego depresja atypowa. Nie bez znaczenia jest też przyjmowanie leków, które wpływają również na wzrost łaknienia. Do takich leków zalicza się między innymi glikokortykosteroidy. Inną częstą przyczyną nadmiernego apetytu są zaburzenia funkcjonowania ośrodka głodu i sytości, które zlokalizowane są w podwzgórzu. Problem z nadmiernym apetytem, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, może być też efektem problemów endokrynologicznych.
Kontrola apetytu jest skuteczną strategią, która umożliwia utrzymanie masy ciała na odpowiednim poziomie. W przypadku niepohamowanego apetytu sprawdzić się mogą zarówno domowe sposoby, jaki i odpowiednio dobrane tabletki hamujące apetyt. Mogą one dodatkowo pomóc osobom, które od dłuższego czasu borykają się z nadwagą i otyłością. Redukcja apetytu jest szczególnie ważna, kiedy organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do mniejszych porcji dostarczanych kalorii, co może okazać się pomocne, by wytrwać w postanowieniu odchudzania.
Co hamuje apetyt? Odpowiednia dieta i tabletki na zmniejszenie apetytu
Osoby, które mają problem z nadmiernym apetytem, powinny jak najszybciej znaleźć odpowiednie rozwiązanie na hamowanie apetytu. Bardzo ważna jest właściwie zbilansowana dieta, w której nie powinno zabraknąć błonnika pokarmowego, gdyż ten wpływa na uczucie sytości. Cennym źródłem błonnika są między innymi nasiona roślin strączkowych, a także świeże owoce oraz warzywa. Przy problemach z apetytem zaleca się też przyjmowanie produktów o niskim indeksie glikemicznym.
Do diety warto też wprowadzić oliwę z oliwek, a także nasiona oraz orzechy, które są cennym źródłem zdrowych tłuszczów. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków, co zapewni organizmowi stały poziom glukozy we krwi, poza tym zapobiegnie potrzebie podjadania między kolejnymi posiłkami. Unikać należy też cukru, kofeiny oraz produktów przetworzonych. Nie należy również zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej, która wpływa korzystnie na poziom insuliny w organizmie.
Jeśli pacjent ma problemy z poskromieniem swojego apetytu i obawia się, że ma na tyle silnej woli, by wytrwać w postanowieniu pilnowania swojej diety, może postawić na wsparcie farmakologiczne. W wielu sytuacjach rozwiązaniem mogą okazać się leki hamujące apetyt, które wypełniają żołądek oraz stabilizują poziom cukru we krwi. Ich zadaniem jest też utrzymanie odpowiedniego metabolizmu tłuszczów i stała kontrola apetytu. Tabletki na zmniejszenie łaknienia wspomagają również prawidłową pracę przewodu pokarmowego, poza tym i wzmacniają witalność i sprawiają, że pacjent ma więcej energii, a jego samopoczucie poprawia się. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać silne tabletki blokujące apetyt na receptę, które powinny być stosowane wyłącznie pod jego stałą kontrolą, zgodnie z zalecanymi dawkami.
Jakie tabletki hamujące apetyt wybrać?
Jednym ze sposobów na pozbycie się nadmiernej masy ciała są odpowiednio dobrane tabletki zmniejszające apetyt. Nie są to jednak cudowne środki, które całą pracę wykonają za pacjenta. Podstawą przy odchudzaniu jest rozsądnie zaplanowany deficyt kaloryczny oraz aktywność fizyczna. Preparaty farmaceutyczne natomiast mogą wspomagać starania pacjenta w drodze do odpowiedniej sylwetki. Najważniejszym zadaniem leków hamujących apetyt jest zmniejszanie łaknienia, poza tym niekiedy dodatkowo ograniczają one odkładanie tkanki tłuszczowej oraz wchłanianie cukrów z pożywienia.
Leki na zahamowanie apetytu polecane są też osobom, które mają problem z zaprzestaniem sięgania po słodycze. Warto wybierać takie preparaty, które zawierają w składzie chrom. Te tabletki na zmniejszenie apetytu dostępne w aptece polecane są zwłaszcza osobom, które przez spadki poziomu glukozy we krwi często podjadają między posiłkami. Suplementacja chromem może okazać się niezbędna również przy spożywaniu dużych ilości cukru, tłustych dań oraz białej mąki i chęci ich ograniczenia. Tego typu preparaty hamujące apetyt powinny być również stosowane regularnie w celu uzupełniania niedoborów chromu w diecie. Ważnym zadaniem chromu jest między innymi regulacja ilości insuliny we krwi. Niska zawartość tego pierwiastka może przyczynić się do znacznych wahań poziomu glukozy w organizmie.
Na hamowanie apetytu może sprawdzić się też suplement na zmniejszenie apetytu zawierający w składzie błonnik. W suplementach często występuje błonnik rozpuszczalny w wodzie. Suplementacja diety błonnik pozostawia uczucie sytości na długi czas, poza tym hamuje nadmierny apetyt. Zadaniem suplementów diety zawierających w składzie błonnik jest też usprawnianie pracy jelit oraz ułatwianie trawienia. Przyjmując jednak preparaty z wysoką zawartością błonnika, należy pilnować, aby pić odpowiednią ilość płynów. Jeśli pacjent tego nie dopilnuje, może mieć problemy z zaparciami.
Jeszcze innym rozwiązaniem mogą okazać się tabletki na mniejszy apetyt zawierające w składzie chitozan – substancję otrzymywaną z naturalnego składnika stanowiącego ważny element budujący pancerz skorupiaków. Pęcznieje ona w układzie pokarmowym, dzięki czemu hamuje potrzebę podjadania. Na zmniejszenie łaknienia sprawdzić się mogą również preparaty zawierające w składzie inulinę – wielocukier, który występuje między innymi w mniszku lekarskim. W składzie suplementów diety nie powinno zabraknąć też pektyn, które w wyniku połączenia się z wodą zwiększają objętość treści pokarmowej, co wydłuża uczucie sytości. W hamowaniu apetytu i procesie odchudzania pomocny może okazać się też ocet jabłkowy, który przyspiesza spalanie tłuszczu, a przy okazji zmniejsza apetyt.
Tabletki powodujące zmniejszenie apetytu – przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne
Decydując się na przyjmowanie leków czy też suplementów hamujących apetyt, należy pamiętać, że nie można ich stosować jako zamienników zróżnicowanej diety oraz zdrowego trybu życia. Ważne jest też przestrzeganie zalecanej dziennej dawki do spożycia. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu należy zapoznać się z informacjami, które znajdują się w dołączonej do opakowania ulotce i postępować zgodnie z nimi, chyba że lekarz wyda inne rekomendacje. Przeciwwskazaniem do stosowania leków i suplementów hamujących apetyt jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek ze znajdujących się w nich składników. Przykładowo, tabletek zawierających chitozan nie powinny stosować osoby, które są uczulone na ryby i owoce morza, ponieważ składnik ten pozyskiwany jest ze skorupiaków. Preparaty błonnikowe są przeciwwskazane przy chorobach zapalnych jelit, a także w przypadku choroby wrzodowej.
Produkty hamujące apetyt mogą mieć poza tym działania niepożądane. Skutki uboczne mogą pojawić się nie tylko w momencie niedostosowania dawek produktu do zaleceń lekarza lub do informacji zawartych w treści ulotki, lecz także u osób, które preparat przyjmują prawidłowo.
Zioła na ograniczenie apetytu
Na rynku znaleźć można wiele preparatów na ograniczenie apetytu. Do najczęściej stosowanych ziół zalicza się fiołek trójbarwny, który zwiększa uczucie sytości oraz korzeń mniszka, który reguluje poziom cukru we krwi. Sprawdzić się może też morszczyn pęcherzykowaty, który pęczniejąc w żołądku, opóźnia odczuwanie głodu, poza tym wspomaga pracę układu pokarmowego. Na zmniejszenie apetytu na słodycze sprawdzić się może natomiast bardzo dobrze morwa biała. Uczucie sytości zapewnia też siemię lniane, które jest dodatkowo cennym źródłem błonnika pokarmowego. Na hamowanie apetytu korzystnie wpływają też liście malin, które obniżają poziom glukozy w organizmie oraz poziom cholesterolu. Do innych ziół na ograniczenie apetytu zalicza się ponadto dziurawiec zwyczajny, melisę lekarską, kozłek lekarski, żeń-szeń indyjski oraz arcydzięgiel litwor. Inne popularne zioła na ograniczenie apetytu to serdecznik pospolity, chmiel zwyczajny oraz męczennica cielista.
Tabletki hamujące apetyt – apteka internetowa Cefarm24
Niepohamowany apetyt stanowi jeden z kluczowych problemów w walce z nadwagą i otyłością. Jak zmniejszyć apetyt? Tabletki i preparaty w innej formie dostępne w aptece mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem, jednak jak podkreślono już wcześniej – nie wykonają całej pracy za pacjenta. Ich rolą jest zarówno redukcja łaknienia, jak i wzmocnienie organizmu. Polecane są szczególnie osobom zestresowanym, cierpiącym na schorzenia, które wzmagają apetyt oraz mającym problemy natury psychicznej czy też zmagającym się z pewnymi niedoborami. Wybór odpowiedniego preparatu uzależniony jest oczywiście od indywidualnych preferencji danej osoby, poza tym warto go przedyskutować z lekarzem lub dietetykiem.
W aptece internetowej Cefarm24 można znaleźć między innymi tabletki na łaknienie oraz tzw. tabletki na wstręt do słodyczy, które szczególnie poszukiwane są przez osoby, które nie mogą opanować się przed sięgnięciem po słodkie przekąski. Te ostanie przyczyniają się do zmniejszenia odczuwania słodkiego smaku, zmniejszając również apetyt na słodycze. Tabletki na wstręt do słodyczy to najczęściej suplementy diety, które swoje działanie opierają przede wszystkim na naturalnych składnikach, przez co są bezpieczne w stosowaniu i nie wywołują działań niepożądanych. Bardzo często ich formuła wzbogacona jest dodatkowo o cenne dla zdrowia witaminy i minerały, co czyni je jeszcze skuteczniejszymi.