Co ma wpływ na wygląd skóry?
Wśród czynników, które niekorzystnie wpływają na wygląd skóry, wyróżniamy:
- zanieczyszczenie środowiska,
- promieniowanie UV,
- zmiany temperatur,
- silny wiatr,
- suche powietrze,
- palenie papierosów,
- nadmiar alkoholu,
- niewłaściwa dieta,
- zbyt mała ilość snu,
- brak złuszczania i nawilżania,
- pospieszny demakijaż.
Niektóre czynniki jak niezdrowy tryb życia jesteśmy w stanie wyeliminować czy zredukować, lecz w przypadku sytuacji od nas niezależnych jak np. silny wiatr, warto wspomóc skórę preparatami dedykowanymi jej pielęgnacji. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie ich do rodzaju cery i systematyczność w stosowaniu. Kompleksowe odżywienie zapewnimy, pamiętając o codziennej pielęgnacji i prowadząc zdrowy tryb życia.
Komu potrzebny jest krem nawilżający?
Krem o właściwościach nawilżających skórę powinien być w wyposażeniu każdej kosmetyczki czy na półce w każdej łazience. Odpowiednie nawilżenie chroni przed warunkami zewnętrznymi jak wiatr, zimno, klimatyzacja czy ogrzewanie. Dobry krem nawilżający jest niezastąpiony przy leczeniu takich chorób jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy kontaktowe zapalenie skóry. Dostarcza nawilżenie w głębsze rejony, równocześnie wzmacniając warstwę hydrolipidową. W składzie tego typu preparatów znajdziemy substancje wiążące wodę (kwas hialuronowy, aminokwasy czy mocznik) i takie, które zatrzymują wilgoć wewnątrz skóry (okluzyjne).
Kremy na noc a kremy na dzień
Odpowiednia pielęgnacja musi być dopasowana do rytmu życia. W ciągu dnia skóra jest narażona na słońce, mróz, klimatyzowane, suche pomieszczenia, przyjmuje makijaż i pełni funkcje ochronne. W nocy zaś regeneruje się, mięśnie twarzy się rozluźniają, a skóra lepiej wchłania substancje odżywcze. Dlatego kremy do stosowania na noc różnią się składem i konsystencją od preparatów na dzień. Krem do stosowania rano powinien być liftingujący, napinający, matujący, a w składzie powinniśmy znaleźć filtry UV, składniki aktywne i antyoksydanty. Konsystencja tego typu kremów jest lekka i szybko się wchłania, co korzystnie wpływa również na trwałość makijażu.
Nocą skóra pozbywa się toksyn i lepiej niż w ciągu dnia wchłania substancje odżywcze z kosmetyków. Procesy naprawcze zachodzą szybciej, skóra walczy z wolnymi rodnikami, warstwa lipidowa jest odbudowywana. Dlatego kremy stosowane wieczorem mają za zadanie regenerować, naprawiać i odżywiać. Kosmetyki na noc mają o wiele cięższą konsystencję. Ich formuła przypomina maski kremowe.
Jak dobrać krem do typu cery?
W przypadku cery normalnej nie potrzeba normalizacji. Dla posiadaczy takiego typu cery sprawdzą się preparaty zapobiegające starzeniu się skóry, nawilżające i chroniące przed czynnikami zewnętrznymi. Produkt należy dobrać do swojego wieku. Dla cery normalnej lekki krem rewitalizujący lub nawilżająco-wzmacniający wystarczy.
Cera sucha wymaga regeneracji i intensywne nawilżenia, więc w składzie produktów przeznaczonych dla tego typu cery powinien znaleźć się kwas hialuronowy, witamina A, kolagen, gliceryna i oleje roślinne. Ich zadaniem jest nawilżenie, łagodzenie napięcia skóry i odbudowa warstwy hydrolipidowej.
Chociaż priorytetem posiadaczy cery tłustej jest zmatowienie świecących się stref, ten typ również potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Zadaniem preparatów dla cery tłustej jest normalizacja skóry. W ich składach oprócz kwasu hialuronowego, kolagenu czy gliceryny znajdziemy także kwasy owocowe, kwas salicylowy, linolowy, ekstrakty ziołowe, glinki i cynk.
Cera mieszana nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji, dlatego ważna jest jej obserwacja. Zazwyczaj w przypadku posiadania takiej cery, innych kosmetyków używa się latem, a innych zimą. Istnieją również specjalne preparaty do cery mieszanej. W składzie znajdziemy glicerynę, kwas hialuronowy i glikol propylenowy.
Jak dobrać krem do wieku?
U osób pomiędzy 20 a 30 rokiem życia spada produkcja kolagenu, więc procesy odnowy komórkowej zwalniają. Preparaty dla tej grupy wiekowej powinny zawierać składniki zwalczające wolne rodniki jak witaminy E, C, karetonoidy i flawonoidy oraz filtry UV i kwasy owocowe nawilżające skórę.
Dla trzydziestolatek sprawdzą się kremy z substancjami opóźniającymi proces powstawania zmarszczek i nawilżającymi. W składach szukajmy kwasów AHA i koenzymu Q10.
Po czterdziestym roku życia słabną włókna elastynowe i kolagenowe, dlatego preparaty dla tej grupy wiekowej powinny zawierać witaminy A, C i E, filtry UV, koenzym Q10 oraz proteiny. Warto wtedy sięgać po kosmetyki o nieco tłustszej konsystencji.
Kremy 50+ powinny zawierać kolagen, aby uelastycznić i nawilżyć naskórek, który w tym wieku może stać się suchy, wiotki i szorstki w dotyku, mocno nawilżający kwas hialuronowy i kofeinę, aby poprawić krążenie krwi.