Amigdalina, czyli kilka słów o witaminie B17
Amigdalina jest związkiem organicznym zaliczanym do grupy glikozydów, które występują w pestkach roślin. Najwięcej tego związku zawartego jest w nasionach moreli, śliw, wiśni, brzoskwiń, czeremchy, migdałowca zwyczajnego, jabłek, nektarynek, a także pigwy pospolitej.
Ponadto amigdalina znajduje się także w:
- sezamie,
- soczewicy,
- siemieniu lnianym,
- fasoli,
- jęczmieniu,
- gryce,
- życie,
- pszenicy,
- brązowym ryżu,
- żurawinie,
- malinach,
- jeżynach,
- jagodach,
- aronii,
- truskawkach,
- malinach.
Amigdalina — przeciwwskazania
Rozpoczęcie przyjmowania amigdaliny powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem, zwłaszcza w przypadku wszelkich chorób. Samodzielne przyjmowanie tej substancji może być niebezpieczne i nieść za sobą poważne konsekwencje. Przeciwwskazaniem do przyjmowania amigdaliny są m.in. choroby układu krążenia. Preparaty z witaminą B17 obniżają ciśnienie krwi. Ponadto substancja ta może także pogarszać funkcje trawienne i prowadzić m.in. do niestrawności, nudności, zgagi, czy bólów brzucha. W przypadku zespołu złego wchłaniania może również pogarszać wchłanianie innych składników odżywczych.
Podobnie jak i każda substancja, tak amigdalina może wchodzić w reakcje z różnymi lekami i suplementami — szczególnie niebezpieczne może być podawanie amigdaliny i kwasu askorbinowego, czyli witaminy C.
Amigdalina — czy działa przeciwnowotworowo?
Jak już wcześniej wspomniano, dr. Ernest Contreras wiele lat temu ogłosił, że amigdalina może być skuteczna w zwalczaniu nowotworów. Jedna z teorii z tym związanych mówi, że amigdalina traktowana jest jako witamina, a jej niedobór wiąże się z zapoczątkowaniem procesu nowotworzenia. Kolejna teoria z kolei zakłada, że mechanizm działania tego związku opiera się na działaniu cytotoksycznym — uszkadzającym komórki nowotworowe. Zakłada się, że zarówno sama amigdalina, jak i produkty jej rozpadu, wykazują aktywność biologiczną. Jednym z potwierdzeń są badania in vitro na liniach komórkowych, które wskazują na potencjalny wpływ amigdaliny na linie komórek nowotworowych. Zaobserwowana m.in. że zahamowana została proliferacja — podziały komórek nowotworowych. Następował również proces apoptozy, polegający na zainicjowaniu procesów usuwania patologicznych komórek z organizmu człowieka.
Coraz więcej mówi się o tym, że witamina B17 w leczeniu nowotworów może być naprawdę skuteczna. Nie powstały jednak jeszcze odpowiednie, rzetelne badania, które w 100% potwierdzałyby wspomniane właściwości witaminy B17. Ponadto podawanie tego związku w sporych dawkach wiązało się u niektórych z nieprzyjemnymi objawami, takimi jak wymioty, bóle brzucha, czy biegunka.
Terapia metaboliczna witaminą B17 — o co w tym chodzi?
Coraz więcej słyszy się o terapii metabolicznej witaminą B17. O co w tym chodzi? Cały proces składa się z 3 faz, a jego założeniem jest stwierdzenie, że cyjanowodór zabija komórki nowotworowe, ponieważ nie posiadają one enzymu zwanego rodanazą.
Kuracja polega na:
- pierwszej fazie, czyli na zażywaniu przez 21 dni 4 g amigdaliny,
- drugiej fazie, czyli na zmniejszeniu dawki do 2 g na dobę oraz spożywaniu jej w takich ilościach przez 90 dni,
- trzeciej fazie, czyli na kontynuacji drugiej fazy i spożywaniu takich samych dawek, bądź podawaniu amigdaliny jedynie profilaktycznie.
W naszym kraju leczenie witaminą B17 jest metodą niekonwencjonalną. Jak wskazuje większość onkologów, przed rozpoczęciem suplementacji witaminy B17 kontakt ze specjalistą jest konieczny, zwłaszcza w przypadku nowotworu bądź jego podejrzenia. Twórcami wspomnianej metody metabolicznej byli meksykańscy lekarze — dr Ernest Contretas i dr Frances Contreras.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą! Proponujemy szereg suplementów znanych i cenionych marek, w różnych dawkach i formach. Są to zarówno kapsułki, tabletki, krople, jak i syropy, czy żelki przeznaczone dla dzieci. W naszej ofercie znajduje się także witamina B17 w kapsułkach marek, takich jak EkoMedica, czy Alter Medica.