Ibuprom Zatoki to lek w formie drażowanych tabletek w kolorze zielonym. W opakowaniu znajduje się jeden blister liczący 12 sztuk. Jeden ze składników aktywnych – ibuprofen, wykazuje wpływ na hamowanie procesu syntezy prostaglandyn. Dzięki temu, możliwe jest ograniczenie zarówno dolegliwości bólowych, obrzęku oraz obniżenie temperatury ciała. Drugi składnik - chlorowodorek fenylefryny, wpływa na udrożnienie nosa i ograniczenie nieprzyjemnego uczucia ucisku. W jednej dawce znajduje się maksymalna dawka fenylefryny. Dzięki temu, pacjenci mogą odczuwać ulgę w niedrożności zatok i nosa. W przypadku pominięcia dawki leku, nie należy stosować dawki podwójnej. Jeśli doszłoby do przedawkowania lub przypadkowego zażycia przez dziecko, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza lub szpitala, gdzie specjaliści zdecydują o dalszych krokach.
Przedawkowanie może wiązać się z różnymi efektami ubocznymi. U pacjentów, którzy przekroczyli wskazaną dawkę mogą pojawić się bóle głowy, wymioty, nudności, oczopląs, bóle żołądka, senność, dzwonienie w uszach i dezorientacja. Inne możliwe dolegliwości to drgawki, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, utrata przytomności, uczucie zimna, krew w moczu, trudności z oddychaniem, zwiększenie ciśnienia tętniczego oraz kołatanie serca. Jeśli od momentu przyjęcia zbyt dużej dawki nie minęła godzina, zaleca się sprowokowanie wymiotów lub płukanie żołądka oraz przyjmowanie węgla aktywnego. W niektórych przypadkach konieczne może być podjęcie specjalistycznego leczenia, aby podtrzymać funkcje życiowe. Osoby zażywające
Ibuprom Zatoki powinny zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, bowiem czasami ibuprofen może powodować zmęczenie i zawroty głowy. Pacjenci, u których występuje nietolerancja niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku, ze względu na fakt, iż zawiera on sacharozę.
W składzie znajduje się także tartrazyna, która może wywoływać reakcje alergiczne. Ze względu na niewielką zawartość sodu (mniej niż 1 mmol - 23 mg na jedną tabletkę), lek jest klasyfikowany jako wolny od sodu.
Ibuprom Zatoki nie powinien być łączony z alkoholem, ze względu na zwiększone ryzyko pojawienia się niepożądanych działań. Jednoczesne spożycie napojów wysokoprocentowych może skutkować podwyższeniem ryzyka dysfunkcji nerek. Oprócz tego, może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego. Odnotowano też przypadki ostrej niewydolności nerek, co było wynikiem spożycia nadmiernej ilości alkoholu i następnie zażycia leków z grupy NLPZ.
Ibuprom Zatoki nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży, ze względu na ryzyko zaistnienia wad rozwojowych płodu. Zażywanie leku w trakcie karmienia piersią również nie jest wskazane, z uwagi na możliwość przeniknięcia substancji czynnych do pokarmu. Produkt może też negatywnie wpływać na płodność kobiet, ze względu na hamowanie syntezy prostaglandyn. Są to hormony biorące udział w procesach związanych z rozrodem. Działanie przemija po zakończeniu terapii.
Ibuprom Zatoki w formie tabletek jest sprzedawany bez recepty. Należy stosować go krótkotrwale. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z odwodnieniem, przyjęcie preparatu może skutkować większym prawdopodobieństwem zaburzenia czynności nerek. Szczególną ostrożność muszą zachować osoby zmagające się z zaburzeniami czynności wątroby, zaburzeniami krzepnięcia krwi, toczniem rumieniowatym, mieszaną chorobą tkanki łącznej, astmą oskrzelową, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności serca, schorzeniami układu pokarmowego i przewlekłymi zapalnymi chorobami jelit. Ostrożność jest też wskazana w momencie, gdy pacjent przyjmuje jednocześnie inne leki lub występują u niego reakcje alergiczne po zażyciu kwasu acetylosalicylowego. Jeśli w trakcie przyjmowania, pojawi się gorączka z uogólnionym rumieniem skóry, a także wysypka krostkowa, konieczne jest zaprzestanie przyjmowania leku i szybki kontakt z lekarzem. Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych może wiązać się z uszkodzeniem nerek oraz z ryzykiem ich niewydolności (nefropatia postanalgetyczna).
Wskazania i działanieStosować doraźnie w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, bólów związanych z niedrożnością zatok oraz gorączką w przebiegu grypy lub przeziębienia.
Ibuprom Zatoki udrożnia nos i zatoki przynosowe, co przynosi ulgę w wyżej wymienionych wypadkach. Składniki aktywne preparatu dokonują tego poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie przekrwienia i obrzęku błony śluzowej oraz zatok, a także zmniejszając ilość wydzieliny. Wszystko to prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych, a co za tym idzie: ułatwienia oddychania.
Wskazanie do stosowania
Ibuprom Zatoki to: łagodzenie objawów, które występują w przebiegu przeziębienia lub grypy (ból głowy, katar, gorączka, ból i niedrożność zatok obocznych nosa, ból gardła oraz bóle mięśniowe) oraz doraźnie w leczeniu objawów zapalenia zatok (ból głowy, niedrożność zatok i nosa), które jest konsekwencją powikłań grypy, przeziębienia lub alergicznego nieżytu nosa. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu substancji przeciwbólowej (ibuprofen) oraz udrażniające drogi oddechowe (fenylefryna).
DawkowanieLek Ibuprom Zatoki należy przyjmować tak, jak opisano to w ulotce, która jest dołączona do opakowania.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2 tabletki 3 razy na dobę (co 8 godzin).
Należy zachować co najmniej 4-godzinną przerwę pomiędzy dawkami.
Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek Ibuprom Zatoki na dobę.
Lek najlepiej jest przyjmować po spożyciu posiłku.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę
Ibuprom Zatoki, przez najkrótszy okres, do złagodzenia objawów.
Jeżeli konieczne jest stosowanie
leku Ibuprom Zatoki dłużej niż 3 dni lub pogarsza się stan pacjenta, należy skontaktować się z lekarzem.
U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagana zmiana dawkowania, o ile nie mają zaburzonej czynności wątroby lub nerek.
PrzeciwwskazaniaProdukt leczniczy
Ibuprom zatoki jest przeciwwskazany u pacjentów:
● z nadwrażliwością na ibuprofen, fenylefryny chlorowodorek lub którąkolwiek substancję pomocniczą;
● u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci astmy oskrzelowej, kataru, obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywki;
● przyjmujących leki z grupy inhibitorów monoaminooksygenazy MAO (stosowanych w leczeniu niedociśnienia tętniczego oraz depresji) i w okresie do 14 dni od zaprzestania ich stosowania;
● z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub z krwawieniem z przewodu pokarmowego;
● z przebytym w przeszłości, po zastosowaniu NLPZ, krwawieniem z przewodu pokarmowego lub perforacją;
● z krwawieniem wewnątrzczaszkowym lub innym rodzajem krwawienia;
● z ciężką niewydolnością wątroby, z ciężką niewydolnością nerek lub z ciężką niewydolnością serca (klasa IV wg NYHA);
● z chorobą wieńcową;
● z nadciśnieniem tętniczym; z niewyjaśnionymi zaburzeniami hematologicznymi;
● ze skazą krwotoczną;
● z cukrzycą; z guzem chromochłonnym nadnerczy;
● z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania;
● z nadczynnością tarczycy; z rozrostem gruczołu krokowego.
Produktu leczniczego
Ibuprom Zatoki nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Nie stosować
leku Ibuprom Zatoki u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Ibuprom Zatoki to lek, który może wchodzić w interakcje z:
● lekami o działaniu przeciwzakrzepowym (kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tiklopidyna);
● lekami obniżające ciśnienie krwi,
● lekami moczopędnymi;
● kortykosteroidami, metotreksatem, litem, zydowudyną;
● inhibitorami MAO, również w okresie do 14 dni od zaprzestania ich przyjmowania;
● agonistami receptora dopaminowego, pochodne alkaloidów sporyszu – bromokryptyna, kabergolina, lizuryd, pergolid;
● dopaminergicznymi lekami zwężającymi naczynia – dihydroergotamina, ergotamina, metylergometryna;
● linezolidem, chinidyną;
● trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi;
● lekami sympatykomimetycznymi, które udrażniają nos i zmniejszają apetyt;
● lekami sympatykomimetycznymi typu amfetaminy.
Lek Ibuprom Zatoki należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.
Działania niepożądaneJak każdy lek,
Ibuprom Zatoki może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często (u 1 do 10 pacjentów na 100 stosujących lek):- zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia i niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego, mogące prowadzić w wyjątkowych przypadkach do niedokrwistości.
- Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów stosujących lek):
- reakcje nadwrażliwości z wysypką skórną i świądem, jak również napady duszności (możliwe wystąpienie w połączeniu ze spadkiem ciśnienia tętniczego);
- bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i zmęczenie;
- zaburzenia widzenia;
- owrzodzenia przewodu pokarmowego, potencjalnie z krwawieniem i perforacją, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, zapalenie błony śluzowej żołądka.
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
- szumy uszne;
- martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek):
- zaostrzenie stanów zapalnych związanych z zakażeniem (np. wystąpienie martwiczego zapalenia powięzi) powiązane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli podczas stosowania produktu leczniczego Ibuprom Zatoki wystąpią lub nasilą się objawy zakażenia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu ustalenia czy konieczne będzie użycie leków przeciw zakaźnych/antybiotyków.
- objawy aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka lub zaburzenia świadomości głównie u pacjentów z zaburzeniami autoimmunologicznymi (toczeń układowy, mieszana choroba tkanki łącznej). W razie wystąpienia takich dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem.
- zaburzenia wytwarzania komórek krwi: pierwszymi objawami są gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, zmęczenie, krwawienie. W takim przypadku należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- ciężkie uogólnione reakcje nadwrażliwości. Mogą one wystąpić jako obrzęk twarzy, obrzęk języka, obrzęk wewnętrzny krtani z upośledzeniem drożności dróg oddechowych, niewydolności oddechowej, przyspieszenia czynności serca, spadku ciśnienia krwi, do zagrażającego życiu wstrząsu włącznie. Jeśli wystąpią powyższe objawy należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- reakcje psychotyczne, depresja;
- kołatanie serca, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego;
- nadciśnienie tętnicze;
- zapalenie przełyku, zapalenie trzustki, tworzenie się przeponopodobnych zwężeń jelita; W przypadku wystąpienia ostrego bólu nadbrzusza, smolistych stolców lub krwawych wymiotów należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
- zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania, niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby;
- rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, w wyjątkowych przypadkach, podczas zakażenia wirusem ospy wietrznej mogą wystąpić ciężkie zakażenia skóry i powikłania dotyczące tkanek miękkich;
- zmniejszenie ilości oddawanego moczu i tworzenie się obrzęków, w szczególności u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek, zespół nerczycowy, śródmiąższowe zapalenie nerek, któremu może towarzyszyć ostra niewydolność nerek. W takim przypadku należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą to być pierwsze objawy uszkodzenia lub niewydolności nerek.
Częstość nieznana:- wzmożone pragnienie, omamy (szczególnie u dzieci), bezsenność, niepokój, lęk, zawroty głowy, osłabienie mięśni, drżenia, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, niestrawność, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, nudności, wymioty, suchość w ustach, zaczerwienienie, wysypka, nadmierne pocenie się, zatrzymanie moczu (głównie u mężczyzn).
- W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.
- Przyjmowanie takich leków, takich jak preparat Ibuprom Zatoki może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.
- W przypadku doraźnego stosowania leku Ibuprom Zatoki działania niepożądane występują rzadko.
- U pacjentów w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych ze stosowaniem ibuprofenu niż u pacjentów młodszych. Częstość występowania oraz nasilenie działań niepożądanych można zmniejszyć stosując najmniejszą dawkę terapeutyczną przez możliwie najkrótszy okres.
SkładLek Ibuprom Zatoki wyróżnia się następującym składem:
- Substancjami czynnymi są: ibuprofen i fenylefryny chlorowodorek.
- 1 tabletka drażowana leku Ibuprom Zatoki zawiera 200 mg ibuprofenu i 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny.
- Pozostałe składniki to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, kroskarmeloza sodowa, celuloza sproszkowana, talk, symetykon, krzemionka koloidalna, bezwodna, sacharoza, wapnia węglan, Makrogol 6000, povidone K90, Macrogol 4000, Green Spruce Food Colourant 83270-DO (sodu siarczan (E 514), tartrazyna (E 102), błękit brylantowy (E 133)), tytanu dwutlenek (E 171), szelak, olej kakaowy.
Ibuprofen (ibuprofenum) należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Fenylefryna (phenylephrine) to składnik, który udrażnia nos.
PrzechowywanieLek Ibuprom Zatoki należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci
Preparat leczniczy należy trzymać w temperaturze pokojowej tj. 15°C - 25°C.
Nie należy stosować
leku IBUPROM Zatoki po upływie terminu ważności zamieszczonym na opakowaniu.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc przed wilgocią oraz światłem.
W razie pytań lub wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.