Lek Apap 500 mg w postaci tabletek powlekanych jest produktem z paracetamolem, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Farmaceutyk nie jest uzależniający i nie zaburza koncentracji, więc nie ma negatywnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Mogą go przyjmować osoby dorosłe i młodzież w wieku powyżej 12 lat. Lek może być stosowany również w razie konieczności przez pacjentki w ciąży, a także osoby z chorobami kardiologicznymi lub gastrycznymi. Lek Apap 500 mg jest dostępny w formie łatwych do połknięcia tabletek, których substancja czynna uwalnia się już w 3 minuty. Tabletki Apap 500 mg zostały wykonane z wykorzystaniem unikalnej technologii, która maskuje nieprzyjemny smak paracetamolu, dzięki czemu lek łatwiej przyjąć.
Na co jest Apap 500 mg? Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, w tym bóle głowy (również napięciowe), a także bóle menstruacyjne. Lek Apap 500 mg można stosować na bóle zębów i mięśni, poza tym tabletki mogą być pomocne na bóle kostno-stawowe oraz bóle gardła i nerwobóle. Preparat leczniczy może być też stosowany na gorączkę towarzyszącą przeziębieniu i grypie. Składnik czynny leku, paracetamol, działa poprzez hamowanie aktywności ośrodkowej cyklooksygenazy, w ten sposób zmniejszając gorączkę i redukując dolegliwości bólowe.
W opakowaniu znajduje się 50 tabletek powlekanych Apap 500 mg. W skład 1 tabletki wchodzi 500 mg paracetamolu oraz składniki pomocnicze. Zanim pacjent skorzysta z leku Apap 500 mg, powinien zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dawkowanie Apap 500 mg podane w ulotce powinno być przestrzegane. Preparat leczniczy Apap 500 mg przeznaczony jest do przyjmowania doustnego. Pacjentom dorosłym zaleca się przyjmowanie 1–2 tabletek powlekanych Apap 500 mg jednorazowo. Jeśli będzie to konieczne, kolejną dawkę leku można przyjąć po 4 godzinach i powtarzać 3–4 razy na dobę, nie przekraczając jednocześnie dawki 8 tabletek leku na dobę. Jeśli chodzi o stosowanie produktu przez młodzież powyżej 12. roku życia, dopuszczalne jest przyjmowanie 1 tabletki powlekanej jednorazowo i w razie konieczności stosowanie kolejnych dawek co 4 godziny, nie częściej niż 3–4 razy na dobę.
Lek Apap 500 mg może wykazywać działania niepożądane, chociaż nie u każdego muszą wystąpić. Rzadko lek powoduje nadwrażliwość, pokrzywkę i wysypkę, poza tym może powodować rumień, nudności i wymioty, a nawet nadwrażliwość i problemy z trawieniem. Pozostałe skutki uboczne Apap 500 mg podano w ulotce. Lek Apap 500 mg ma też przeciwwskazania, co oznacza, że nie wszyscy mogą go przyjmować. Preparat leczniczy nie powinien być podawany osobom uczulonym na paracetamol lub inne składniki tabletek, poza tym nie należy podawać go dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciężka niewydolność wątroby lub nerek, poza tym produkt nie powinien być przyjmowany przez pacjentów z wrodzonym niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy. Pozostałe przeciwwskazania można sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania.
Skład - Apap 500 mg x 50 tabl powlekanych
- Substancja czynna: paracetamol (Paracetamolum). 1 tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu.
- Substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.
Wskazania i działanie - Apap 500 mg x 50 tabl powlekanych
Lek Apap to produkt, którego substancją czynną jest paracetamol, odpowiedzialny za uśmierzanie bólu oraz obniżanie gorączki. Działanie leku związane jest z hamowaniem aktywności ośrodkowej cyklooksygenazy, która decyduje o powstawaniu czynników odpowiedzialnych za podnoszenie temperatury ciała oraz pobudzenie receptorów bólowych. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego i nie zmniejsza syntezy prostaglandyn na obwodzie, dlatego też (w odróżnieniu od leków z grupy NLPZ) nie podrażnia błony śluzowej żołądka i nie zaburza procesów krzepnięcia krwi.
Wskazaniem do stosowania leku Apap są dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, w tym:- ból głowy (w tym napięciowy i migrenowy ból głowy);
- ból zębów;
- bóle mięśni;
- bóle kostno-stawowe;
- ból gardła;
- nerwobóle.
Preparat można stosować także w przypadku gorączki towarzyszącej przeziębieniu lub grypie. Lek Apap może być bezpiecznie stosowany w ciąży.
Dawkowanie - Apap 500 mg x 50 tabl powlekanych
Lek Apap należy zawsze przyjmować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, bądź zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Preparat należy zawsze przyjmować doustnie. Jego działanie można przyspieszyć poprzez przyjmowanie go na czczo. Co ważne, w przypadku gdy dolegliwości bólowe nie ustępują po 5 dniach, a gorączka nie obniża się po 3 dniach, dalsze leczenie należy zawsze konsultować z lekarzem.
Dorośli: od 1 do 2 tabletek powlekanych (500-1000 mg paracetamolu) na dobę. Jeżeli jest to konieczne, podaną dawkę można powtórzyć po co najmniej 4 godzinach do 3 lub 4 razy na dobę. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki leku Apap, która wynosi 8 tabletek powlekanych w ciągu doby (4 g paracetamolu).
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka powlekana w ciągu doby (500 mg paracetamolu). Jeżeli jest to konieczne, dawkę można powtórzyć po co najmniej 4 godzinach od 3 do 4 razy na dobę.
Przeciwwskazania - Apap 500 mg x 50 tabl powlekanych
Lek Apap nie powinien być stosowany w sytuacji, gdy:
- wcześniej stwierdzono uczulenie na paracetamol lub każdy inny składnik leku;
- u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek;
- stosowane są inhibitory MAO oraz w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu;
- u pacjenta występuje wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy
- methemoglobinowej;
- u dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Działania niepożądane - Apap 500 mg x 50 tabl powlekanych
Lek Apap może powodować szereg działań niepożądanych, które nie muszą występować u każdego pacjenta. Zalicza się do nich m.in.:- działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): nadwrażliwość, rumień, pokrzywka, wysypka, nudności, wymioty, problemy z trawieniem;
- działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): trombocytopenia, agranulocytoza, skurcz oskrzeli, ostre uszkodzenie wątroby spowodowane przedawkowaniem leku, plamica barwnikowa.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.