Nadmierne pocenie się
Jednak kiedy pot jest wydzielany w większych niż dotychczas ilościach niezależnie od sytuacji, a sposoby radzenia sobie z poceniem stosowane do tej pory zawodzą, może to świadczyć o wzmożonej potliwości. Nadmierne pocenie się, czyli hiperhydroza, może być uogólnione, czyli takie, które ma konkretną przyczynę i dotyczy całego ciała oraz zlokalizowane — dotyczące pach, dłoni i stóp. Wzmożona potliwość powoduje dyskomfort. Plamy od potu i nieprzyjemny zapach sprawiają, że pacjenci unikają spotkań towarzyskich.
Przyczyny nadmiernej potliwości
Na wzmożoną potliwość wpływ może mieć wiele czynników, do których zaliczamy:
- nadmierny wysiłek,
- uwarunkowania genetyczne,
- otyłość,
- niewłaściwą higienę ciała,
- stres,
- noszenie nieodpowiednich ubrań (zbyt grube, sztuczne tkaniny),
- problemy hormonalne,
- infekcje przewlekłe,
- choroby endokrynologiczne,
- choroby nowotworowe,
- zaburzenia psychiczne,
- nadużywanie alkoholu,
- stosowanie używek,
- ciążę,
- niektóre leki.
Ponadto, nadpotliwość może wskazywać także na pierwsze objawy menopauzy. Towarzyszą jej tzw. zimne poty oraz wzmożone pocenie w nocy.
Jak się leczy nadpotliwość?
Jeżeli nie możemy wyznaczyć konkretnej przyczyny pocenia, leczenie polega na próbach kontrolowania wzmożonej potliwości. Terapie zaczyna się od leczenia miejscowego, do czego służą środki na pocenie w formach płynów, maści i kremów. Terapia ogólna polega na stosowaniu leków antycholinergicznych. Jeśli te dwie metody nie dają efektów, dopiero wtedy można wdrożyć leczenie zabiegowe, polegające np. na laseroterapii, podaniu toksyny botulinowej czy leczenia za pomocą ultradźwięków.
Sposoby na leczenie nadpotliwości
Wśród dostępnych metod leczących problem nadmiernego pocenia się wyróżniamy:
- preparaty miejscowe,
- leki antycholinergiczne,
- ostrzykiwanie dłoni, stóp, dołów pachowych toksyną botulinową,
- sympatektomię,
- usunięcie chirurgiczne gruczołów potowych,
- liposukcja okolicy, która się poci,
- terapię mikrofalami,
- jonoforezę.
Większość zabiegów trzeba powtarzać, ponieważ zahamowanie wydzielania potu na zawsze nie jest możliwe.
Jakie pokarmy potęgują nadmierne pocenie?
Znaczenie w regulacji temperatury ciała ma także dieta. Niektóre składniki mają wpływ na spotęgowanie procesów pocenia się organizmu. Do tej grupy zaliczamy mocną kawę i herbatę, alkohol czy przyprawy takie jak imbir, chilli, pieprz, kurkuma i cynamon. Przyspieszają one krążenie krwi, co zwiększa temperaturę ciała i prowadzi do wydzielania potu. Inne składniki pokarmowe, które warto ograniczyć to produkty wysokobiałkowe, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach potu, wysoko przetworzoną żywność, czosnek, cebulę, pora oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym.
Naturalne sposoby na pocenie
Osoby cierpiące na wzmożoną potliwość powinny włączyć do swojej codziennej diety napary ziołowe. Pokrzywa czy mięta mogą pomóc zredukować ilość wydzielanego potu, zmniejszyć przykry zapach i ograniczyć pracę gruczołów potowych. Przy nadpotliwości wywołanej stresem warto sięgnąć po melisę, która uspokaja i wycisza.
Wraz z potem tracimy duże ilości potasu, który należy uzupełnić poprzez zjadanie pomidorów, moreli, ziemniaków, awokado, cukinii, szpinaku, arbuza, fasoli czy bakłażanów. Potas utrzymuje równowagę wodną organizmu oraz kontroluje pracę mięśni.
Jakie preparaty na nadpotliwość znajdziemy w aptece?
Antyperspiranty wspierające leczenie wzmożonej potliwości są bogate w składniki aktywne przeciwdziałające nadmiernemu poceniu się, minerały i substancje regulujące ciepłotę skóry oraz wytwarzanie potu. Dobry dezodorant na pocenie powinien zawierać składniki takie jak woda termalna, ałun potasu, zielona herbata, aloes, wyciągi z bio mięty, trawy cytrynowej lub pereł, włókna bambusowe, ekstrakt z liści szałwii lekarskiej, naturalne olejki eteryczne. Preparaty te są antybakteryjne, ograniczają powstawanie nieprzyjemnego zapachu, posiadają też właściwości wygładzające i zmiękczające skórę. Dezodoranty są hipoalergiczne, nie posiadają dodatków zapachowych, alkoholu, parabenów i są dobre dla każdego rodzaju skóry, nawet skóry wrażliwej.