Lek Traumon w postaci żelu to produkt, którego substancją czynną jest Etofenamat, należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Produkt ma lekką konsystencję i nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. Może być stosowany przez osoby dorosłe w przypadku urazów bądź stanów zapalnych czy choroby zwyrodnieniowej. Lek działa poprzez redukcję uwalniania histaminy oraz stabilizację błon komórkowych, a przy tym redukuje obrzęki i prowadzi do zahamowania procesów wysiękowych.
Na co jest żel Traumon? Wskazaniem do jego stosowania są tępe urazy, w tym między innymi naciągnięcia mięśni, stawów i ścięgien, a także stłuczenia i skręcenia. Produkt może być stosowany również w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, stawów barkowych czy kolanowych, a dodatkowo może być pomocny przy reumatyzmie pozastawowym. Można go stosować w przypadku dolegliwości bólowych obejmujących okolicę krzyżowo-lędźwiową. Może być przydatny przy zapaleniu nadkłykci, zapaleniu kaletki maziowej lub pochewek ścięgnistych, a oprócz tego przy zapaleniu torebek stawowych lub ścięgien. Jego substancja czynna – etofenamat – wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Łatwo wchłania się przez skórę po zastosowaniu miejscowym, a następnie gromadzi się w tkankach objętych procesem zapalnym.
W opakowaniu znajduje się 100 g żelu. W 1 g Traumon znajduje się 100 mg etofenamatu, a także składniki pomocnicze. Produkt należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce lub według zaleceń lekarza. Ważne również, by w trakcie leczenia, a dodatkowo dwa tygodnie po jego zakończeniu, pacjent unikał ekspozycji leczonych obszarów skóry na słońce. Lek nie powinien być stosowany długotrwale i na duże obszary ciała, gdyż może to zwiększyć jego wchłanianie ogólnoustrojowe.
Zalecane dawkowanie Traumon to naniesienie paska żelu o długości 5-10 cm na skórę objętą bólem i niewielki obszar dookoła niej. Odpowiada to jednorazowej dawce około 1,7-3,4 g produktu. Żel należy wetrzeć w skórę, by całkowicie się wchłonął, a czynność można powtarzać 3-4 razy na dobę. Jeśli pacjent będzie mieć wrażenie, że lek działa na niego zbyt mocno lub zbyt słabo, powinien skonsultować się z lekarzem. W przypadku walki z dolegliwościami reumatycznymi żel można stosować 3-4 tygodnie. W przypadku tępych urazów zaleca się natomiast jego stosowanie do 2 tygodni.
Żel Traumon może wykazywać pewne działania niepożądane, chociaż nie muszą wystąpić u każdego. Niezbyt często pojawia się w związku z jego stosowaniem pieczenie skóry i rumień, a bardzo rzadko zapalenie skóry, które może objawiać się obrzękiem, wysypką i silnym świądem. Możliwe są również reakcje fotouczuleniowe, jednak częstość występowania tych działań niepożądanych leku Traumon jest nieznana. Wspomniane skutki uboczne leku zazwyczaj mijają po jego odstawieniu. Produkt może też z nieznaną częstotliwością przyczyniać się do reakcji nadwrażliwości różnego typu – w przypadku ich wystąpienia należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną.
Żel Traumon również posiada przeciwwskazania. Nie jest produktem, z którego mogą korzystać pacjenci z nadwrażliwością na kwas flufenamowy lub etofenamat. Nie powinny go stosować osoby z nadwrażliwością na inne NLPZ czy też składniki pomocnicze żelu. Produkt nie powinien być używany przez dzieci i młodzież, a dodatkowo przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży (a w pierwszym i drugim trymestrze jedynie na wyraźne wskazanie lekarza). Nie zaleca się także długotrwałego stosowania leku w czasie karmienia piersią i nie wolno aplikować go wówczas w okolice piersi. Należy uważać dodatkowo, by dzieci nie miały kontaktu ze skórą pacjenta pokrytą lekiem. Żel nie powinien być aplikowany na uszkodzoną skórę czy wypryskowe zmiany zapalne, ponadto nie powinien mieć kontaktu ze śluzówkami i oczami. Pacjenci zmagający się z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą dróg oddechowych, katarem siennym, polipami nosa bądź przewlekłą infekcją dróg oddechowych powinni stosować lek jedynie pod nadzorem lekarza i z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Skład - Traumon 100 mg/g żel 100 g
Substancja czynna: 1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu.
Wskazania i działanie - Traumon 100 mg/g żel 100 g
Substancją czynną leku Traumon jest etofenamat. Etofenamat jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, sygnowanych skrótem NLZP. Zakres działania leku Traumon obejmuje stabilizację błon komórkowych i zmniejszanie uwalniania histaminy, zahamowanie procesów wysiękowych i zmniejszanie obrzęków.
Wskazania do stosowania:- Tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych.
- Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony), zapalenie nadkłykci.
Przeciwwskazania - Traumon 100 mg/g żel 100 g
Leku Traumon nie należy stosować: w przypadku nadwrażliwości na etofenamat, kwas flufenamowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne; w trzecim trymestrze ciąży; u dzieci i młodzieży, ze względu na niewystarczające dane kliniczne w tych grupach pacjentów.
Dawkowanie - Traumon 100 mg/g żel 100 g
Nałożyć na skórę pasek długości około 5–10 cm (tj. 1,7–3,4 g żelu) i wcierać do całkowitego wchłonięcia, stosować 3–4 razy na dobę. Preparat można stosować również po wcześniejszym oziębieniu w lodówce celem uzyskania lepszego efektu chłodzenia.
Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zwykle 3–4 tygodni, a urazów tępych do 2 tygodni.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.