Jak działa witamina C dla dzieci?
Systematycznie przyjmowana witamina C dla dzieci może wpłynąć na to, czy u naszej pociechy rozwinie się infekcja i jak długo będzie trwała. To dzięki wzmocnieniu układu odpornościowego. Ma również wpływ na rozwój układu nerwowego oraz układu krążenia. Kwas askorbinowy wspomaga produkcję kolagenu, a co za tym idzie, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kości, chrząstek i skóry. Poważny niedobór witaminy C może wywołać chorobę zwaną szkorbutem – objawia się ona krwawieniem dziąseł, zasinieniem, utratą apetytu i drażliwością.
W czym może pomóc witamina C dla dzieci?
Oprócz wyżej wymienionych witamina C dla dzieci może wspomóc prawidłowe funkcje psychologiczne. Nie jest prawdą, że większe ilości kwasu askorbinowego podczas przeziębienia, osłabienia organizmu czy infekcji mają wpływ na skrócenie, czy złagodzenie objawów. Choć ten mit krąży w społeczeństwie od dawna, udowodniono, iż dopiero regularne, profilaktyczne przyjmowanie witaminy C wpływa pozytywnie na nasz organizm i pozwala mu na szybszą regenerację. Ma ona też wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, a także regulację stężenia glukozy we krwi.
Odgrywa bardzo istotną rolę w procesie powstawania tkanki łącznej. Uczestniczy również w syntezie hemoglobiny. Udowodniono jej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie dziąseł i zębów. Witamina C może zmniejszyć uczucie zmęczenia lub znużenia. Pomaga w uszczelnianiu naczyń krwionośnych.
Regularne przyjmowanie witaminy C może zapobiec nowotworom, a zwłaszcza żołądka, przełyku czy jelita grubego. Wpływa na łagodzenie reakcji alergicznych. Może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca – to zasługa wzrostu produkcji prostaglandyn. Dzięki temu, że kwas askorbinowy rozpuszcza się w wodzie, jego nadmiar nie kumuluje się w organizmie tak, jak w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, stąd trudno o przedawkowanie tej witaminy. Choć oczywiście nie jest to niewykonalne.
Nadmiar witaminy C w organizmie - konsekwencje
Przy nadmiernym spożywaniu witaminy C może nasilić się wydalanie szczawianów i kwasu moczowego. Przykrym rezultatem może być powstanie kamieni nerkowych. Dodatkowo przy przekroczeniu zalecanej, bezpiecznej dawki witaminy C, mogą wystąpić objawy niepożądane, jak:
- nudności,
- zgaga,
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- charakterystyczna wysypka w postaci dokuczliwego rumienia,
- swędzenie i zaczerwienienie skóry,
- biegunka,
- kolki,
- wzdęcia.
Bezpieczna dzienna dawka witaminy C dla dzieci nie powinna przekraczać 40 mg, a u dorosłych 1000 mg. Warto również pamiętać, że zapotrzebowanie na ten niezwykle ważny składnik odżywczy zwiększa się w niektórych sytuacjach. Są to na przykład stany chorobowe, zaburzenia łaknienia, wymioty, biegunki, cukrzyca, zwiększony wysiłek fizyczny oraz trudno gojące się rany.
Rodzaje dostępnych produktów z witaminą C
Najczęstszym preparatem, z którego korzystają dzieci, są krople z witaminą C, które można dodać dziecku do butelki lub wylać na łyżkę mleka, herbaty albo soku owocowego. Witamina C w kroplach jest łatwa w podawaniu, wydajna i posiada odpowiednie stężenie, zazwyczaj 100 mg/ml. Zwykle starczy kilka kropli, żeby dostarczyć dzienną dawkę kwasu askorbinowego. Dla niemowląt do końca dwudziestego czwartego miesiąca należy podawać około pięciu do ośmiu kropelek dziennie, czyli jest to dawka około 25-40 mg. Powyżej dwudziestego czwartego miesiąca można zwiększyć dawkę do 10 kropli, co odpowiada dawce 50 mg. W składzie kropel z witaminą C możemy znaleźć ekstrakt z owoców dzikiej róży oraz z owoców aceroli.
Dla starszych dzieci można dostać gumy rozpuszczalne, lizaki czy żelki. To świetne rozwiązanie dla tych pociech, które stronią od kapsułek czy kropel. Świetnie smakują i dzieci chętnie zgadzają się na taki sposób podawania.
Kolejną opcją jest witamina C dla dzieci w formie saszetek. Wystarczy, że proszek, który znajduje się wewnątrz opakowania, wymieszamy w mleku, letnim płynie czy innym pokarmie.
Dla tych, którzy cenią sobie standardowe rozwiązania, dostępna jest witamina C w kapsułkach, pastylkach, tabletkach musujących lub syropie.