Lek Alugastrin w postaci zawiesiny doustnej to produkt zobojętniający nadmiar żołądkowego kwasu solnego, który stosowany jest w przypadku nadkwaśności żołądka, a także uszkodzeń wrzodotwórczych śluzówki żołądka i dwunastnicy. Przeznaczony jest głównie dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat, ale w uzasadnionych przypadkach na wyraźne zalecenie lekarza może być stosowany przez młodsze dzieci.
Na co jest lek Alugastrin? Wskazaniem do jego stosowania jest nadkwaśność soku żołądkowego. Produkt może być stosowany w przypadku uszkodzenia śluzówki żołądka i dwunastnicy przez czynniki wrzodotwórcze (np. NLPZ), a dodatkowo wspomagająco w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Działanie Alugastrin redukuje dolegliwości bólowe towarzyszące wyżej wymienionym stanom. Produkt zobojętnia nadmiar kwasu żołądkowego, jednocześnie nie przyczyniając się do jego zbyt mocnej alkalizacji, dzięki czemu nie pobudza wtórnie wydzielania kwasu solnego. Funkcją Alugastrin jest również działanie osłaniające śluzówkę przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.
W opakowaniu znajduje się 250 ml Alugastrinu w postaci zawiesiny. W każdej dawce leku (15 ml) znajduje się natomiast 1,02 g węglanu dihydroksyglinowo-sodowego, a także substancje pomocnicze, w tym m.in. sorbitol oraz parahydroksybenzoesan metylu i propylu. Dawkowanie Alugastrinu opisano w dołączonej do niego ulotce i należy go przestrzegać, chyba że lekarz indywidualnie zmieni terapię. Zalecana dawka leku u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat to 15 ml (łyżka stołowa) przyjmowane na godzinę przed posiłkiem oraz przed snem, czy też w momencie pojawiania się dolegliwości bólowych. Nie powinno się stosować większej dawki produktu niż zalecana, gdyż może to prowadzić do wystąpienia biegunki, obrzęku stóp i podudzi.
Jeśli mimo regularnego stosowania produktu nie zauważy się poprawy w ciągu 14 dni u osób dorosłych lub 7 dni w przypadku dzieci, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie produktu leczniczego lub przyjmowanie zbyt wysokich dawek w niektórych przypadkach może skutkować hipofosfatemią. Jest to efekt tego, że w skład leku wchodzi glin, a ten może wiązać fosforany w jelicie cienkim, prowadząc do powstawania nierozpuszczalnych związków.
Lek Alugastrin może powodować również działania niepożądane, choć nie muszą one wystąpić u każdego. Często pojawia się kredowy posmak, skurcze żołądka i łagodne zaparcia. Niezbyt często występują natomiast nudności i wymioty, a także białawe zabarwienie kału. Do rzadko występujących skutków ubocznych Alugastrin zaliczyć można natomiast utratę apetytu i ciągłe zaparcia, a dodatkowo osłabienie mięśni, utratę fosforanów i utratę masy ciała. Pojawienie się jakichkolwiek działań niepożądanych leku to wskazanie do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą. Mowa zarówno o skutkach ubocznych opisanych w ulotce, jak i o tych, które w ulotce nie zostały opisane.
Nie każdy pacjent mający wskazania do używania leku Alugastrin może z niego korzystać bezpiecznie. Przeciwwskazania Alugastrin obejmują nadwrażliwość na węglan dihydroksyglinowo-sodowy lub składniki pomocnicze leku. Produkt nie może być stosowany również u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Ostrożnie natomiast należy stosować lek w przypadku pacjentów mających skłonność do zaparć. W przypadku dzieci młodszych, czyli w wieku poniżej 6 lat, lek może być stosowany jedynie po wcześniej postawionej przez lekarza diagnozie określającej przyczynę dolegliwości. W skład leku wchodzi sód, co może mieć znaczenie dla pacjentów o zmniejszonej czynności nerek bądź kontrolujących zawartość tego pierwiastka w swojej diecie. Ostrożność powinni również zachować pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów oraz przyjmujący niektóre leki.
Produkt należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25°C, w miejscu, które będzie niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Lek nie może być stosowany, gdy upłynie termin jego ważności, a niewykorzystany produkt nie powinien być wyrzucany do domowych pojemników na odpady czy też do kanalizacji. By usunąć pozostałości leku bezpiecznie dla środowiska, najlepiej skonsultować się z farmaceutą.
Opis - Alugastrin 250 ml zawiesina
Alugastrin jest lekiem zobojętniającym nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym. Nie powoduje nadmiernej alkalizacji soku żołądkowego i wtórnego pobudzenia wydzielania kwasu solnego. Działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Łagodzi dolegliwości bólowe związane z nadkwaśnością soku żołądkowego.
OTC - Lek wydawany bez recepty.
Wskazania
Objawowo:- w nadkwaśności soku żołądkowego;
- w epizodycznej chorobie refluksowej przełyku (np. zgaga, kwaśne odbijanie, zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej);
- w uszkodzeniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanym przez czynniki wrzodotwórcze (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne);
- w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Dawkowanie:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: jeśli lekarz nie zaleci inaczej, stosować 15 ml (łyżkę stołową) w godzinę po posiłkach i przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości. Butelkę wstrząsnąć przed użyciem. W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana, może wystąpić biegunka, obrzęk stóp i podudzi.
Skład:- Substancją czynną leku jest dihydroksyglinowo-sodowy węglan
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: mannitol, skrobia ziemniaczana, karmeloza sodowa, magnezu stearynian, substancja poprawiająca smak i samach miętowa, sacharyna sodowa
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność nerek.
Przechowywanie: Nie stosować po upływie terminu ważności podanym na opakowaniu. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpady. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których już się nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko. Okres ważności po otwarciu 30 dni.
Podmiot odpowiedzialny
URGO Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 142B, 02-305 Warszawa
Cechy - Alugastrin 250 ml zawiesina
- łagodzi dolegliwości bólowe związane z nadkwaśnością soku żołądkowego
- osłania przełyk i żołądek
Stosowanie - Alugastrin 250 ml zawiesina
Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.
Przechowywanie - Alugastrin 250 ml zawiesina
Okres ważności po otwarciu: 30 dni.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przeciwwskazania - Alugastrin 250 ml zawiesina
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Producent - Alugastrin 250 ml zawiesina
URGO Sp. z o.o.
Zawartość opakowania - Alugastrin 250 ml zawiesina
250
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.