Syrop Herbapect 150 g to ziołowe wsparcie w leczeniu suchego i męczącego kaszlu u dzieci i dorosłych. W składzie tego złożonego leku znajduje się wyjątkowa kompozycja trzech aktywnych składników: wyciągu płynnego z ziela tymianku, nalewki z korzenia pierwiosnka lekarskiego oraz sulfogwajakolu. Poza tym zawiera substancję pomocniczą – sorbitol ciekły, niekrystalizujący. To właśnie dzięki wyciągom roślinnym
Herbapect ma funkcję wykrztuśną. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia błon śluzowych gardła i krtani. Działanie syropu polega głównie na wspomaganiu rozrzedzania wydzieliny zalegającej w górnych drogach oddechowych i oskrzelach oraz ułatwianiu jej odkrztuszanie.
Ziołowy
lek Herbapect ma wszechstronne zastosowanie. Z powodzeniem stosowany jest zarówno w przypadku uporczywego suchego kaszlu, jak i mokrego, któremu towarzyszy gęsty śluz trudny do wykrztuszenia. Zalecany jest tradycyjnie w leczeniu ostrych lub przewlekłych nieżytów górnych dróg oddechowych. Może być również stosowany w przypadku infekcji sezonowych z męczącym kaszlem oraz pomocniczo przy dychawicy oskrzelowej u seniorów.
Herbapect w postaci syropu w butelce o pojemności 125 ml można nabyć w aptekach bez recepty. Ten uniwersalny ziołowy lek wykrztuśny przeznaczony jest dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 4 lat i warto go mieć w domowej apteczce. Istotną zaletą preparatu jest brak dodatku cukru, dzięki czemu mogą go stosować diabetycy oraz osoby z insulinoopornością. Natomiast nie należy podawać syropu dzieciom, które chorowały na krup (ostre zapalenie krtani) oraz osobom z astmą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do działania lub zażywania leku, warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Sposób stosowania
leku Herbapect zależy głównie od wieku pacjenta i jest opisany szczegółowo w ulotce. Dorosłym zaleca się przyjmowanie po 5 ml preparatu 3-4 razy dziennie, a dzieciom i młodzieży połowę tej dawki, czyli 2,5 ml, w takiej samej częstotliwości. Dla ułatwienia precyzyjnego odmierzania, do opakowania dołączona jest specjalna miarka. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki leku, która wynosi 20 ml na dobę. Syrop
Herbapect najlepiej zażywać po posiłku, a samodzielnie prowadzona kuracja nie powinna trwać dłużej niż 7 dni. Jeśli po upływie tygodnia dolegliwości nie miną albo wręcz się nasilają, należy zgłosić się do lekarza.
Lek Herbapect jest dobrze tolerowany przez większość osób, jednak istnieją pewne wyjątki, kiedy nie należy go stosować. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji czynnych lub pomocniczych zawartych w preparacie. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę obecność etanolu. W pojedynczej porcji 2,5 ml jest go 189,4 mg, co odpowiada 1,9 ml wina lub 4,5 ml piwa. Z tego względu nie należy podawać
syropu Herbapect małym dzieciom poniżej 4 lat, a w przypadku starszych, zachować ostrożność w czasie dawkowania. Leku nie powinny też przyjmować kobiety w ciąży i karmiące. Zawartość alkoholu jest szkodliwa również dla osób z grupy podwyższonego ryzyka: ze schorzeniami wątroby, padaczką oraz chorobą alkoholową. Problematycznym składnikiem
leku Herbapect może być też sorbitol, którego powinni unikać pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy i innych cukrów. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.
Herbapect pod postacią syropu, tak jak każdy produkt leczniczy, może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one zbyt często. Z reguły są to niezbyt groźne, choć nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, tj. nudności i wymioty. U niektórych pacjentów mogą pojawić się reakcje alergiczne w postaci wysypki, a nawet o charakterze wstrząsu anafilaktycznego, obrzęków naczynioruchowych, skurczu oskrzeli czy gwałtownego spadku ciśnienia krwi. Mogą one być spowodowane zawartością tymianku, lecz nie jest to reguła. Dlatego w każdej sytuacji, kiedy po przyjęciu
leku Herbapect nastąpi wyraźne pogorszenie samopoczucia lub niepokojące objawy, należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej.
SkładSubstancje czynne: wyciąg płynny z ziela tymianku (Thymus vulgaris), nalewka z korzenia pierwiosnka lekarskiego (Primula veris), sulfogwajakol (Sulfogaiacolum).
W dawce 5 ml syropu Herbapect znajduje się:
- 498 mg wyciągu płynnego z ziela tymianku,
- 349 mg nalewki z korzenia pierwiosnka lekarskiego,
- 87 mg sulfogwajakolu.
Substancje pomocnicze: sorbitol ciekły, niekrystalizujący (E420).
Produkt leczniczy zawiera 6,4 - 9,0% (V/V) etanolu.
Wskazania i działanieSyrop Herbapect to lek o wszechstronnym działaniu, który wspiera leczenie nieżytu górnych dróg oddechowych, przebiegającego zarówno z męczącym i suchym kaszlem, jak również z kaszlem mokrym, podczas którego występuje utrudnione odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Herbapect działa zatem wykrztuśnie, rozrzedza zalegającą wydzielinę w gardle, oskrzelach oraz krtani. Co ważne, lek zwiększa ilość wydzielanego śluzu, co w efekcie powoduje upłynnienie śluzu oraz łatwiejsze odkrztuszanie. Wyciągi roślinne zawarte w
leku Herbapect łagodzą podrażnienia błony śluzowej, a także wykazują działanie przeciwzapalne.
Herbapect należy stosować w przypadku:
- nieżytu górnych dróg oddechowych o charakterze ostrym i przewlekłym;
- suchego kaszlu;
- utrudnionego odkrztuszania z zalegającą wydzieliną;
- pomocniczo podczas dychawicy oskrzelowej u osób starszych.
DawkowanieHerbapect to lek, który należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lub według zaleceń lekarza czy też farmaceuty.
Dzieci powyżej 4 lat oraz młodzież do 18 lat: 2,5 ml syropu
Herbapect 3-4 razy dziennie, nie częściej niż co 4 godziny.
Dorośli: 5 ml syropu
Herbapect 3-4 razy dziennie.
W opakowaniu umieszczona jest specjalna miarka do odmierzania leku, co ułatwia jego dawkowanie. Lek należy zawsze przyjmować po posiłku, nie dłużej niż przez 7 dni. Jeżeli po upływie 7 dni nie nastąpi poprawa stanu zdrowia lub pacjent będzie czuł się gorzej, zaleca się kontakt z lekarzem.
PrzeciwwskazaniaLek Herbapect nie powinien być stosowany w sytuacji:
- nadwrażliwości na składniki czynne leku: ziele tymianku, pierwiosnek, sulfagwajakol lub substancje pomocnicze;
- astmy;
- występowania u dzieci ostrego zapalenia krtani (krup);
- wieku poniżej 4. roku życia ze względu na zawartość etanolu;
- występowania choroby alkoholowej u pacjenta;
Lek Herbapect może być stosowany przez diabetyków. Ze względu na brak badań na temat bezpieczeństwa stosowania
leku Herbapect u kobiet w ciąży i karmiących preparat ten nie jest im zalecany.
Działania niepożądaneHerbapect może powodować szereg działań niepożądanych, takich jak m.in.:
- reakcje alergiczne;
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak m.in. nudności lub wymioty.
PrzechowywanieLek Herbapect należy przechowywać w suchym, zaciemnionym miejscu, w temperaturze poniżej 25°C. Produkt powinien być przechowywany w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie należy umieszczać leku w lodówce.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.