Lek Otinum w postaci kropli do uszu to produkt przeznaczony dla osób dorosłych, którego substancją czynną jest salicylan choliny, czyli pochodna kwasu salicylowego o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Produkt stosowany miejscowo nie wykazuje działania ogólnoustrojowego.
Na co jest Otinum? Wskazaniem do doraźnego stosowania leku jest ostre zapalenie ucha środkowego. Produkt może być pomocny również przy ostrym zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego, a także przy ostrym zapaleniu błony bębenkowej. Stany zapalne mogą się objawiać między innymi świądem, zaczerwienieniem lub bólem. Wskazaniem do stosowania produktu jest też zalegająca w przewodzie słuchowym woskowina. Substancją czynną leku jest salicylan choliny, który hamuje aktywność cyklooksygenazy odpowiedzialnej za powstawanie prostaglandyn, co w efekcie działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dodatkowym działaniem substancji czynnej leku Otinum jest hamowanie syntezy prostacykliny i tromboksanu. W skład kropli do uszu Otinum wchodzi również gliceryna, która wykazuje działanie zmiękczające woskowinę, co sprzyja jej usuwaniu.
W opakowaniu znajduje się 10 g kropli do uszu Otinum. W 1 g kropli znajduje się 0,2 g salicylanu choliny, a także substancje pomocnicze, czyli glicerol, woda oczyszczona, 96% etanol oraz chlorobutanol półwodny. Produkt należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj przy ostrych stanach zapalnych zaleca się stosowanie 3–4 kropli leku do przewodu słuchowego zewnętrznego w częstotliwości 3–4 razy na dobę (co 6–8 godzin). Jeśli natomiast produkt stosowany jest, by zmiękczyć stwardniałą woskowinę, należy aplikować 3–4 krople Otinum w częstotliwości 2 razy na dobę (co 12 godzin) przez 4 kolejne dni.
Krople za każdym razem należy wkrapiać do ucha w pozycji leżącej na boku, gdy chore ucho skierowane jest ku górze. Przed aplikacją leku należy lekko pociągnąć dolną część małżowiny usznej w kierunku szyi. Po wkropieniu leku Otinum do ucha należy pozostać w pozycji leżącej jeszcze przez kilka minut, co umożliwi kroplom spłynięcie do przewodu słuchowego. Bez konsultacji z lekarzem nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 3 dni, a jeśli w tym czasie nie dojdzie do poprawy lub dolegliwości się nasilą – należy skontaktować się ze specjalistą.
Lek Otinum może wykazywać działania niepożądane, choć nie występują one u wszystkich osób stosujących krople do uszu. Skutki uboczne Otinum, występujące z nieznaną częstotliwością, to miejscowe reakcje nadwrażliwości, do których można zaliczyć świąd skóry i jej zaczerwienienie.
Przeciwwskazania do stosowania leku Otinum to nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników kropli (czynny lub pomocniczy), a także nadwrażliwość na inne salicylany. Produktu nie powinno się stosować przy wyciekach lub krwawieniu z ucha, a dodatkowo przy nasilonych dolegliwościach bólowych, którym towarzyszy pogorszenie słuchu. Produkt nie powinien być stosowany przy rozpoznanym uszkodzeniu błony bębenkowej. Kropli nie powinno się też aplikować osobom w wieku poniżej 18 lat.
Wskazania i działanie- Salicylan choliny jest pochodną kwasu salicylowego, która po podaniu do ucha działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jej działanie polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy – enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn.
- Salicylan choliny hamuje również syntezę tromboksanu i prostacykliny. Zawarta w produkcie gliceryna zmiękcza woskowinę, co ułatwia jej usuwanie. Po miejscowym podaniu produkt nie wywiera działania ogólnoustrojowego.
- Ostre zapalenie ucha środkowego, błony bębenkowej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego.
- Produkt stosowany jest również przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego w celu zmiękczenia stwardniałej woskowiny przed jej usunięciem z ucha.
Skład - Otinum krople do uszu 10 g
- 1 g kropli zawiera 0,2 g choliny salicylanu (Cholini salicylas) oraz substancje pomocnicze: glicerol, etanol 96%, chlorobutanol półwodny, woda oczyszczona
Przeciwwskazania - Otinum krople do uszu 10 g
Nadwrażliwość na substancję czynną, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Perforacja błony bębenkowej.
Dawkowanie - Otinum krople do uszu 10 g
Dorośli
W zapaleniu ucha środkowego, błony bębenkowej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego: zwykle 3–4 krople do przewodu słuchowego zewnętrznego 3–4 razy na dobę. W celu zmiękczenia stwardniałej woskowiny przed jej usunięciem z ucha: zwykle 3–4 krople do przewodu słuchowego zewnętrznego dwa razy na dobę przez cztery dni.
Sposób podawania
Wkraplanie należy wykonywać u pacjenta leżącego na boku, z uchem zwróconym do góry. Po zakropleniu, pacjent powinien pozostać w tej pozycji kilka minut.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.