Lek Aviomarin w postaci tabletek to preparat stosowany w przypadku choroby lokomocyjnej oraz problemów z nudnościami i wymiotami innego pochodzenia.
Lek Aviomarin 50 mg, w związku ze swoją dawką, przeznaczony jest dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Na co jest Aviomarin? Wskazania do stosowania leku obejmują zapobieganie objawom choroby lokomocyjnej, a także leczenie nudności i wymiotów, które mają inne pochodzenie (jednak wyjątkiem są nudności i wymioty będące efektem chemioterapii). Substancją czynną leku jest dimenhydramina (dimenhydrynat), która wykazuje działanie przeciwwymiotne, lekko uspokajające oraz przeciwuczuleniowe. Pierwsze efekty działania leku odczuwalne są już po 20-30 minutach od jego zastosowania i utrzymują się przez około 3–6 godzin.
W opakowaniu znajduje się 5
tabletek Aviomarin. W
skład każdej z nich wchodzi 50 mg dimenhydraminy, a także substancje pomocnicze. Produkt należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lub wskazaniami lekarza. Nie powinno się przyjmować większej dawki leku niż zalecana, gdyż może się to wiązać z pojawieniem objawów przedawkowania.
Zalecane
dawkowanie leku Aviomarin w przypadku pacjentów dorosłych i młodzieży powyżej 14 lat to 50-100 mg dimenhydraminy przyjmowane jednorazowo doustnie na około 30 minut przed planowaną podróżą, czy też przyjęciem leku, który jest źle tolerowany przez pacjenta. Odpowiada to 1–2
tabletkom Aviomarin. W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4–6 godzin – jednak należy jednocześnie pilnować, aby nie przekraczać spożycia maksymalnej dawki dobowej substancji czynnej, która wynosi 400 mg, co odpowiada 8
tabletkom Aviomarin. W przypadku dzieci w wieku 6-14 lat zalecana dawka leku wynosi 50 mg substancji czynnej, co odpowiada 1
tabletce Aviomarin. Jeśli będzie to konieczne, dawkę można powtórzyć, jednak zachowując odstęp 6-8 godzin. Należy jednocześnie pilnować, by nie przekraczać spożycia dawki dobowej substancji czynnej u dziecka, która wynosi 5 mg/kg masy ciała i jednocześnie nie powinna być większa niż 150 mg substancji czynnej na dobę.
Lek Aviomarin może wykazywać u niektórych pacjentów
działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u każdego. Bardzo często w związku ze stosowaniem produktu pojawiają się zawroty głowy, senność i zaburzenia koncentracji. Do częstych
skutków ubocznych leku Aviomarin zalicza się zaburzenia snu, niepokój i pobudzenie, a dodatkowo zaburzenia widzenia, drżenie, nudności, biegunkę i wymioty, a nawet wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Możliwe są również zaparcia i bóle brzucha, a dodatkowo osłabienie mięśni, suchość śluzówki jamy ustnej, a także trudności z oddawaniem moczu, osłabienie i zmęczenie. Lek wykazuje dodatkowo rzadkie i bardzo rzadkie skutki uboczne – rzadko dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi, skórnych reakcji alergicznych, bólów głowy, przyspieszenia akcji serca, niedokrwistości hemolitycznej, a oprócz tego do bezsenności. Wystąpić może również nadwrażliwość na światło słoneczne i problemy z wątrobą, w tym zaburzenia jej czynności oraz żółtaczka cholestatyczna. Do bardzo rzadkich skutków ubocznych leku należy natomiast spadek łaknienia i złuszczające zapalenie skóry.
Produkt nie powinien być stosowany przez każdego, gdyż posiada również
przeciwwskazania. Aviomarin nie powinien być używany przez pacjentów z uczuleniem na dimenhydraminę, czy też składniki pomocnicze tabletek, a dodatkowo nie należy go stosować w przypadku uczulenia na leki przeciwhistaminowe. Produkt nie powinien być stosowany przy ostrych napadach astmy, porfirii, guzie chromochłonnym, a także przy przeroście gruczołu krokowego i zaleganiu moczu w pęcherzu. Nie jest przeznaczony również dla pacjentów, u których występuje padaczka lub jaskra z wąskim kątem przesączania. Produkt nie powinien być stosowany w trzecim trymestrze ciąży, a w pozostałych dwóch i w czasie karmienia piersią można go używać jedynie, jeśli lekarz uzna, że korzyści terapii przewyższają jej potencjalne ryzyko. Nie jest to ponadto lek przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Skład1 tabletka zawiera:
Substancja czynna: dimenhydramina 50 mg.
Wskazania i działanie- Lek stosuje się w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia (z wyjątkiem wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów).
Dimenhydramina (synonim dimenhydrinat) działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco. Początek działania występuje po 20 do 30 minutach. Efekty kliniczne obserwowane są przez 4 do 6 godzin po podaniu leku.
DawkowanieLek zwykle stosuje się następująco: Profilaktycznie: przynajmniej na 30 minut przed planowaną podróżą lub zażyciem źle tolerowanego leku: dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia: 1 do 2 tabletek (50 do 100 mg); dzieci 5-14 lat: 1/2 do 1 tabletki (25 do 50 mg) W razie konieczności dawkę można powtórzyć. Nudności i wymioty:
dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia: 1 do 2 tabletek (50 do 100 mg), jeśli potrzeba co 4 do 6 godzin, nie więcej niż 400 mg na dobę. Dzieci 5-14 lat: 1/2 do 1 tabletki (25 do 50 mg), jeśli potrzeba co 6 do 8 godzin, nie więcej niż 150 mg na dobę.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na dimenhydraminę lub inny składnik preparatu; padaczka; ostre wysiękowe i pęcherzowe choroby skóry; I trymestr ciąży; okres karmienia piersią; wiek poniżej 2 roku życia. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy ani z alkoholem.
Więcej informacji znajduje się w ulotce dostępnej w zakładce Załączniki.Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.