Dostępne preparaty przeciwłupieżowe - leki, kosmetyki i wyroby medyczne
Powstawanie łupieżu na skórze głowy może wynikać z personalnych skłonności. Może być ona także bardziej wrażliwa na warunki, w których aktualnie przebywa. Na przykład znajdując się w pomieszczeniu, w którym powietrze nie jest odpowiednio nawilżone, łupież może się nasilić. Wpływ na to mogą mieć również np. wysoka temperatura w pomieszczeniu, noszenie nakrycia głowy, częste dotykanie skóry głowy, spożycie alkoholu, aktywność fizyczna i spowodowana tym nadmierna potliwość.
Jednym z najlepszych sposobów na to, żeby uniknąć nasilenia się objawów łupieżu, jest unikanie powyższych sytuacji. Dodatkowo należy wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji włosów. Osoby, które zmagają się z problemem swędzącej, suchej, łuszczącej się skóry głowy, mogą sięgnąć po:
● leki, np. w formie szamponów przeciwłupieżowych, maści, kremów i płynów aplikowanych na skórę;
● wyroby medyczne, w postaci sprayu i szamponu.;
● kosmetyki w formie szamponów, emulsji, żeli, peelingów i aerozoli.
Produktów należy używać wyłącznie według wskazówek producenta. Jednocześnie należy pamiętać, że nadmierne stosowanie któregokolwiek z preparatów może w niektórych przypadkach doprowadzić do nasilenia się objawów.
Łupież - jak sobie z nim radzić za pomocą leków przeciwłupieżowych?
Leki na łupież są rekomendowane do stosowania do walki z łupieżem skóry głowy – suchym i pstrym, a także w łojotokowym zapaleniu skóry i zakażeniach grzybiczych.
Zawierają one np.:
● klotrymazol, który zwalcza grzyby różnego pochodzenia. Dodatkowo spowalnia produkcję ergosterolu, który stanowi budulec błony komórkowej grzybów. To prowadzi do upośledzenia, a ostatecznie obumierania szkodliwych drobnoustrojów;
● ketokonazol, który niweluje objawy choroby, a także zapobiega jej nawrotom. Ponadto zmniejsza zmiany skórne oraz łuszczenie się skóry. Może także redukować świąd;
● kwas undecylenowy, który oddziałuje na grzyby i ich zarodniki;
● chlorowodorek terbinafiny, który działa przeciwgrzybiczo na pleśnie, niektóre grzyby dimorficzne i dermatofity. Może także wpływać grzybostatycznie na drożdżaki.
Leki z tymi składnikami są dostępne bez recepty. Jednak aby nie doprowadzić do zaostrzenia się problemu, przed ich użyciem rekomenduje się kontakt z lekarzem lub farmaceutą.
Wyroby medyczne na łupież - co zawierają?
Wyrób medyczny zawiera składniki, które nie leczą, lecz mogą pomagać mechanicznie w łagodzeniu dolegliwości. W składzie produktów tego typu znajdują się m.in.;
● kwas glikolowy, pirokton olaminy oraz klimbazol, które pomagają zwalczać bakterie i grzyby;
● alantoina, pantenol i gliceryna, które wspierają rozmiękczanie skóry głowy i usuwanie zrogowaciałych łusek.
Wyroby medyczne są rekomendowane m.in. w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.
Emulsje przeciwłupieżowe i inne kosmetyki - jak ich składniki wspierają walkę z łupieżem?
Mając do czynienia np. z łupieżem pstrym, wiele osób włącza do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki, np. emulsje przeciwłupieżowe. Ich formuły zawierają różne składniki aktywne, np.:
● cyklopiroksolaminę i pirokton olaminy, które wspomagają procesy przeciwgrzybicze;
● mocznik, który wspiera wygładzanie i zmiękczanie naskórka oraz panthenol, który wspomaga nawilżanie skóry.
Składniki te w połączeniu z innymi substancjami zawartymi w emulsjach, a także pozostałych kosmetykach do pielęgnacji włosów, pomagają złagodzić świąd, który przy tego typu dolegliwościach może być bardzo uciążliwy. Ponadto wspierają hamowanie rozwoju choroby i zmniejszanie ryzyka powstania trwałych zmian na skórze.
Często do rozwoju łupieżu na ciele dochodzi w wyniku obniżonej odporności skóry. Dlatego składniki zawarte w emulsjach przeciwłupieżowych mogą pomagać także wzmocnić bariery ochronne. W rezultacie wspomagają procesy, które przyczyniają się do tego, że skóra nie jest już tak bardzo podatna na szkodliwe działanie np. zanieczyszczeń i alergenów.
Rodzaje łupieżu i dostosowanie preparatów przeciwłupieżowych - co na łupież?
Łupież łupieżowi nierówny. Istnieją jego 4 rodzaje: suchy, pstry, tłusty i różowy Gilberta. U podłoża każdego z nich leży inna choroba. Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego jest więc zdefiniowanie rodzaju dolegliwości, która występuje.
Zdefiniowano 4 rodzaje łupieżu. Każdy z nich przejawia się nieco inaczej.
Łupież suchy
Najbardziej charakterystyczny, przejawia się białymi płatkami widocznymi na włosach i ramionach. Dodatkowo włosy mogą stać się słabe i łamliwe, jednak nie wypadają. Łupież suchy jest bardzo częstym schorzeniem, dotyczy nawet 50% nastolatków. Co ważne, częściej pojawia się u mężczyzn i może przekształcić się w łupież tłusty.
W przypadku jego występowania rekomenduje się zazwyczaj szampony przeciwłupieżowe o delikatnej formule lub z dodatkiem ketokonazolu, a także preparaty ze składnikami wspierającymi złuszczające i grzybobójcze.
Łupież pstry
Jest chorobą grzybową skóry. Jej objawy pojawiają się nie na włosach, ale na całym ciele, np. na karku, ramionach czy plecach. Charakteryzuje się powstawaniem nieregularnych żółtobrunatnych plam, które mogą na stałe odbarwić skórę.
Do walki z tym problemem wykorzystuje się najczęściej leki przeciwgrzybicze, a także szampony przeciwłupieżowe, w których składzie znajdują się selen, ekonazol czy ketokonazol.
Łupież tłusty
Jest on następstwem łupieżu suchego. Przejawia się nadmiernym powstawaniem łoju, który wywołuje pieczenie i świąd, co może doprowadzić do powstania strupów i stanów zapalnych. Efektem tego może być łysienie.
Co istotne, wraz z utratą włosów objawy łupieżu tłustego mijają. W tym przypadku należy stosować produkty o łagodnej formule ze składnikami pomagającymi w walce ze świądem i bakteriami;
Łupież różowy tzw. Gilberta
Podobnie jak łupież pstry również pojawia się na tułowiu. Często pierwszym objawem jest powstanie plamki na klatce piersiowej, która potem się rozrasta. Choroba zazwyczaj mija samoczynnie po ok. 2 miesiącach.
Wskazuje się, że przyczyną występowania tej przypadłości jest wirus opryszczki typu 7. W tym przypadku nie zaleca się używania szamponów przeciwłupieżowych, a wizytę u dermatologa i środki antyhistaminowe oraz maści glikokortykosteroidowe.
Znając już rodzaj łupieżu, który występuje, można dobrać odpowiedni szampon lub emulsję przeciwłupieżową. Kurację warto rozpocząć kosmetykami, które są dostosowane do Twojej przypadłości.
Pomimo ich stosowania zawsze należy rozważyć wizytę u dermatologa. Specjalista nie tylko ustali przyczynę problemu, ale także wskaże odpowiednie preparaty ze składnikami, które pomogą uporać się z uporczywymi dolegliwościami.