Jak sobie z nim radzić za pomocą preparatów przeciwłupieżowych?
Powstawanie łupieżu na Twojej skórze głowy może wynikać z personalnych skłonności. Twoja skóra może być bardziej wrażliwa na warunki, w których przebywasz. Na przykład znajdując się w pomieszczeniu, które nie jest odpowiednio nawilżone, łupież może się nasilić. Łupież łupieżowi nierówny. Istnieją jego 4 rodzaje: suchy, pstry, tłusty i różowy Gilberta. U podłoża każdego z nich leży inna choroba. Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego jest zdefiniowanie rodzaju, który występuje u Ciebie.
Rodzaje łupieżu i dostosowanie preparatów przeciwłupieżowych
Zdefiniowano 4 rodzaje łupieżu. Każdy z nich przejawia się nieco inaczej:
- łupież suchy - najbardziej charakterystyczny, przejawia się białymi płatkami widocznymi na włosach i ramionach;
- łupież pstry - pojawia się nie na włosach, ale na całym ciele; charakteryzuje się powstawaniem nieregularnych żółtobrunatnych plam, które mogą na stałe odbarwić skórę;
- łupież tłusty - przejawia się nadmiernym powstawaniem łoju, który wywołuje pieczenie i świąd; może doprowadzić do powstania strupów;
- łupież różowy Gilberta - podobnie jak łupież pstry również pojawia się na tułowiu; często pierwszym objawem jest powstanie plamki na klatce piersiowej, która potem się rozrasta; choroba mija samoczynnie po ok. 2 miesiącach.
Znając już rodzaj łupieżu, który u Ciebie występuje, dobierz odpowiedni szampon lub emulsję przeciwłupieżową. Kurację warto rozpocząć kosmetykami, które dedykowane są do Twojej przypadłości - szybciej dostrzeżesz dzięki temu efekty.
Emulsje przeciwłupieżowe - jakie jest ich działanie?
Mając do czynienia z łupieżem pstrym lub różowym Gilberta, włącz do codziennej pielęgnacji stosowanie emulsji przeciwłupieżowych. Łagodzą one świąd, który przy tego typu dolegliwościach może być bardzo uciążliwy. Ponadto emulsje hamują rozwój choroby i zmniejszają ryzyko powstania trwałych zmian na skórze. Często do rozwoju łupieżu na ciele dochodzi w wyniku obniżonej odporności skóry. Emulsje przeciwłupieżowe wzmacniają bariery ochronne, dzięki czemu sama skóra nie jest już tak bardzo podatna na zanieczyszczenia i alergeny.