Do czego mogą doprowadzić pasożyty?
Pasożyty możemy hodować w organizmie latami, nie mając o tym pojęcia, bo często dają o sobie znać dopiero wtedy, kiedy jest ich już naprawdę dużo.
Skutkami długotrwałej obecności pasożytów mogą być:
- zespół drażliwego jelita,
- zespół złego wchłaniania,
- nietolerancje pokarmowe,
- niski lub wysoki poziom cukru we krwi,
- anoreksja.
Układ trawienny nie jest jedynym miejscem, gdzie obecność pasożytów może odbić się na zdrowiu. Mogą one wpłynąć również na układ odpornościowy, wywołując zespół chronicznego zmęczenia, chroniczny nieżyt nozdrzy tylnych, infekcje zatok, przeziębienia i grypy. Zagrożony jest również układ mięśniowy i nerwowy, ponieważ pasożyty mają wpływ na apatię, depresję, nerwicę i alergie. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie organizmu z pasożytów, w przypadku wykrycia ich obecności.
Objawy, które mogą wskazywać na obecność pasożytów
Istnieje szereg objawów świadczących o tym, że nasz organizm posiada nieproszonych gości. Jeśli dokuczają Ci:
- gazy,
- wzdęcia,
- biegunki,
- osłabienie,
- śluz w stolcu,
- nadmierny apetyt lub jego brak,
- alergie,
- sińce pod oczami,
- rozdwajanie paznokci,
- chrapanie,
- zgrzytanie zębami,
- astma,
- ból pleców,
Może to świadczyć o istnieniu pasożytów w organizmie.
Jak zapobiegać pasożytom?
Najlepszą profilaktyką przed pasożytami jest higiena. Należy dokładnie umyć ręce po powrocie do domu oraz owoce i warzywa przed spożyciem. Do pracy w ogrodzie zaleca się używanie rękawic ochronnych. Jeżeli w domu jest kot, należy codziennie czyścić kuwetę z piaskiem i przedmioty zanieczyszczone jego odchodami. Bardzo istotna w zapobieganiu pojawiania się pasożytów jest odpowiednia dieta. Powinniśmy unikać surowego i półsurowego mięsa, mleka oraz produktów, w których pasożyty się lubują jak słodycze, cukier i produkty mleczne. Warto również wprowadzić do diety warzywa i owoce zawierające błonnik i włókna roślinne. Przy problemach z pasożytami polecana jest marchew, buraki, cebula, czosnek, chrzan, kiszonki, dynia, imbir i cząber.
Leki przeciwpasożytnicze bez recepty
W ofercie apteki dostępne są środki w kilku różnych formach, które mają za zadanie pomóc pozbyć się intruzów z organizmu. Znajdziemy tutaj produkty takie jak zawiesiny, syropy czy tabletki na pasożyty. Zawiesina jako lek na pasożyty, jest preparatem przeznaczonym dla dorosłych i dzieci powyżej drugiego roku życia w leczeniu zakażenia owsikami. Unieruchamia pasożyty, które dzięki ruchom perystaltycznych jelit zostają usunięte z organizmu. Leki na pasożyty zawierają substancję czynną o nazwie pyrantel, która nie podrażnia jelit. Działa zarówno na formy we wczesnym stadium rozwoju, jak i na dojrzałe. Tabletki oddziałują na robaki obłe, a dzięki metodzie usuwania pasożytów za pomocą pracy jelit, nie trzeba wspomagać się dodatkowymi środkami przeczyszczającymi.
Syropy są to preparaty ziołowe, wspomagające prace jelit i procesy trawienne. Znajdziemy w nich bogactwo naturalnych składników jak miód pszczeli, wyciąg z nasion czarnuszki, ekstrakt z róży olejek goździkowy, kminkowy, tymiankowy, kolendrowy, miętowy i cytrynowy, ekstrakt z łupiny orzecha włoskiego oraz wyciąg z ziela piołunu.