Czym tak naprawdę jest apetyt, a czym trawienie?
Każdemu z nas choć raz zdarzyło się pomylić apetyt z głodem. Głód jest uczuciem fizjologicznym — steruje nim hormon grelina. Apetyt z kolei to nic innego jak chęć zjedzenia konkretnego posiłku lub produktu spożywczego. Apetyt może pojawić się np. pod wpływem zapachu potrawy czy też po usłyszeniu, jak ktoś mówi o jedzeniu. Apetyt jest niezbędnym elementem naszego codziennego życia — dzięki niemu z chęcią zjadamy posiłki, a ich spożywanie przynosi nam przyjemność.
Trawienie to z kolei proces rozkładania złożonych tłuszczy, białek i węglowodanów do dużo prostszych związków. Proces ten odbywa się w przewodzie pokarmowym, a jego początki mają miejsce już w trakcie pierwszych kęsów. Następnie zaczynają działać enzymy trawienne oraz amylaza. Przeżute jedzenie trafia do żołądka, a tam z kolei następuje wymieszanie pokarmu z sokiem trawiennym. Zaburzenia trawienia to poważny problem, który może objawiać się m.in. bólem żołądka czy nudnościami. Wiąże się z chorobami układu pokarmowego, takimi jak refluks żółciowy, zapalenie żołądka, nieżyt żołądkowy, zapalenie dwunastnicy czy też zapalenie jelit. Nie należy lekceważyć ani problemów z trawieniem, ani problemów z apetytem. W dłuższej perspektywie mogą prowadzić do wielu innych zaburzeń i chorób, których raczej każdy z nas chciałby uniknąć.
Jakie mogą być przyczyny niechęci do jedzenia?
Zdrowa i zbilansowana dieta — to właśnie dzięki niej możemy normalnie funkcjonować. Mamy energię i siłę do wykonywania pracy czy też codziennych obowiązków. Problem może pojawić się jednak w sytuacji, w której zaczniemy tracić chęć do jedzenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny braku apetytu?
- zwiększone stężenie witaminy D,
- zwiększone stężenie wapnia,
- błędy żywieniowe — mowa tu m.in. o nieurozmaiconych posiłkach czy też pośpiechu przy jedzeniu,
- alergie pokarmowe,
- infekcje, które osłabiają organizm — może to być nawet zwykłe przeziębienie,
- niedobór żelaza,
- choroby przewodu pokarmowego,
- zaburzenia układu dokrewnego,
- choroby ośrodkowego układu nerwowego.
Jak pobudzić apetyt naturalnymi sposobami?
Istnieje wiele przypraw, które jak się okazuje — mogą poprawiać apetyt. Mowa tu m.in. o kolendrze, kminku, ostrej papryce, kminku czy imbirze. Dzięki temu, że powodują również zwiększenie wytwarzania soków żołądkowych, przy okazji poprawiają również trawienie, które jest równie istotne. Podobnie sytuacja wyglądu w przypadku czosnku, cebuli i szczypiorku — dzięki zawartości siarki, produkty te zwiększają odczuwalność łaknienia.
Jak wskazuje wiele źródeł, pomocne w walce z brakiem apetytu mogą być również herbatki i napary z dziurawca, rumianki, kopru włoskiego czy krwawnika. Bogate w błonnik soki owocowe działają bardzo podobnie. Chcąc mieć prawidłowy apetyt, nie należy również zapominać o regularnym spożywaniu posiłków. Warto ustalić sobie godzinowy plan jedzenie i trzymać się go — wówczas przyzwyczaimy się, iż dane pory dnia przeznaczane są na spożywanie posiłków.
Niebagatelne znaczenie ma także urozmaicanie codziennej diety. Powinniśmy przygotowywać posiłki w taki sposób, aby nas zachęcały do ich zjedzenia — powinny być pachnące i aromatyczne. Nie żałujmy więc ulubionych przypraw i produktów spożywczych, zwłaszcza jeśli doświadczamy braku apetytu. Należy również zadbać o odpowiednią ilość snu i regenerację. Zdarza się bowiem, że problemy z apetytem wynikają ze stresu i/lub przemęczenia. Jeśli pomimo stosowania tych wskazówek, problemy nadal występują — najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po preparaty na apetyt.
Jaki preparat na apetyt wybrać?
W ofercie naszej apteki Cefarm24 dostępne są różne leki na apetyt, w postaci np. tabletek czy też syropów. Dobrym rozwiązaniem są produkty zawierające aloes, które poza wspomaganiem apetytu, usprawniają również pracę jelit i korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego. Przykładem są np. tabletki na apetyt Aloes A-Z Medica, a także AloeLive detox sok. Napój ten posiada w swoim składzie również wiele innych, cennych składników, w tym wyciąg z liści zielonej herbaty, wyciąg z liści pokrzywy czy też gorzkiej pomarańczy.
Poza tabletkami i napojami oferujemy także syropy na apetyt. Przykładowym produktem o skutecznym działaniu jest syrop Apetiherb, który może być stosowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Zawiera wyciąg z ziół bogatych w związku goryczowe oraz owoce kopru włoskiego, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, a co za tym idzie — poprawiają tym samym apetyt. Do produktów cieszących się wysoką skutecznością możemy również zaliczyć kompleks orzecha Aura Herbals, ekstrakt z buraka czerwonego Beetroot, Berberys Fit Mix, BetterYou Kurkuma, Biovitum kurkuma i czarny pieprz, a także błonnik naturalny marki Medfuture. Preparatów tych jest znacznie więcej — zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej apteki oraz wyboru najlepszego możliwego produktu!