Skuteczne preparaty na wzdęcia
Wzdęcia mogą pojawić się w najmniej spodziewanym i najmniej korzystnym momencie. Ich przyczyną mogą być zbyt duża ilość połkniętego powietrza, picie napojów gazowanych, niedrożność jelit lub nawet zaburzenia trawienia. Oczywiście obecność gazów w jelitach jest naturalna, nie powinna jednak powodować dyskomfortu. Z tego powodu warto skorzystać dostępnych preparatów na wzdęcia - są to między innymi specjalnie przygotowane zioła na wzdęcia, które mają pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Suplementy na wzdęcia, jak i niektóre leki dostępne są bez recepty, dzięki czemu możesz się w nie zaopatrzyć, jak tylko przyjdzie taka potrzeba. Skorzystaj z szerokiego asortymentu naszej apteki.
Wzdęcia – jak powstają?
Wzdęciami określa się nagromadzenie dużej ilości gazów w jelitach. Powodują one zwiększenie obwodu brzucha i nieprzyjemne uczucie. Powstają w wyniku spożywanych niektórych produktów, szczególnie takich jak rośliny strączkowe. Na wzdęcia ma również wpływ sposób spożywania posiłków – połykając zbyt dużo powietrza, gaz gromadzi się właśnie w jelitach. Takie zjawisko może być obserwowane między innymi podczas żucia gumy. Jeśli zbyt często masz do czynienia ze wzdęciami, zastanów się nad tym, czy nie potrzebujesz skorzystać z suplementów na wzdęcia. Uregulują one pracę Twoich jelit i przyczynią się do zwiększenia poczucia komfortu.
Wzdęcia brzucha mogą mieć wiele różnorodnych przyczyn, zatem odpowiadać za ich pojawianie się mogą nie tylko wymienione wyżej czynniki. Jakie mogą być jeszcze przyczyny wzdęć brzucha?
Często są to:
● zaburzenia resorpcji i wydalania gazów, w tym np. związane z dysfunkcją bądź niedrożnością jelit,
● spożywanie dużej ilości pokarmów wzdymających bądź picie napojów gazotwórczych,
● zaburzenia trawienne towarzyszące schorzeniom narządów układu pokarmowego, w tym chorobom trzustki, wątroby i dróg żółciowych, czy też jelita grubego,
● nadmierna fermentacja jelitowa,
● nietolerancje pokarmowe i alergie pokarmowe,
● zaburzenia mikroflory jelitowej,
● celiakia,
● SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego),
● zespół jelita drażliwego,
● choroba Leśniowskiego-Crohna,
● stosowanie niektórych leków.
Przy problemie ze wzdęciami pomóc może dobrze dobrany lek na wzdęcia, suplement diety czy też wyrób medyczny wspomagający pracę przewodu pokarmowego, a te preparaty bez recepty można kupić w aptece internetowej Cefarm. Ze względu na to, że wzdęcia mogą wiązać się nie tylko z prozaicznymi przyczynami, jak połykanie powietrza czy jedzenie pokarmów gazotwórczych, doraźnie stosowane leki na wzdęcia i gazy nie zawsze okazują się wystarczające. Jeśli zatem problem pojawia się nagminnie, utrzymuje się długotrwale lub jest nasilony, mimo stosowania leków na gazy, należy skonsultować się z lekarzem, który zajmie się poszerzoną diagnostyką dolegliwości.
Co może pomóc na wzdęcia?
Uciążliwe wzdęcia mogą mocno dać się we znaki, wpływając na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie pacjenta. Wzdęciom towarzyszyć może szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Zaliczyć można do nich nadmierne oddawanie gazów, uczucie rozdęcia czy też napompowanego brzucha, a także nieprzyjemne uczucie przelewania (które niejednokrotnie jest głośne), a oprócz tego uczucie rozpierania czy też pełności jamy brzusznej. Do rzadkości nie należy też ucisk w podżebrzu związany z nagromadzonym powietrzem, uciskowy ból brzucha czy też napadowe skurcze jelit.
Udając się do apteki po coś na wzdęcia, należy pamiętać, że wybór środków z tej kategorii jest bardzo szeroki. Istnieje wiele preparatów, które można stosować na wzdęcia. Można do nich zaliczyć między innymi zioła w saszetkach do zaparzania, specjalne tabletki na wzdęcia czy też kapsułki do połykania. Wymieniając preparaty na wzdęcia, nie można zapomnieć również o płynach doustnych na trawienie oraz tabletkach do żucia, a poza tym mogą być pomocne krople na wzdęcia. W tej kategorii można znaleźć różnego rodzaju środki dostępne bez recepty, które mogą pomóc opanować dokuczliwe wzdęcia. Leki, suplementy diety i wyroby medyczne należy jednak stosować rozsądnie i w dawkach nie większych od wskazanych. Nigdy również nie należy stosować środków na wzdęcia wbrew przeciwwskazaniom, gdyż może być to niebezpieczne.
Leki na wzdęcia – skład preparatów
Dostępne na rynku tabletki na wzdęcia, kapsułki, środki do zaparzania, krople czy płyny doustne mogą różnić się składem, a zatem również działaniem i przeciwwskazaniami. Co na wzdęcia i gazy sprawdzi się najlepiej? Jedną ze skutecznych przy wzdęciach substancji jest symetykon. Leki na wzdęcia z symetykonem zazwyczaj są bardzo łagodne dla organizmu, a ich składnik czynny praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest usuwany z organizmu w niezmienionej postaci. Z tego powodu często lek na gazy i wzdęcia z symetykonem można stosować już u dzieci powyżej 1. miesiąca życia, jednak zawsze trzeba sprawdzać ulotkę, gdyż istnieją także preparaty przeznaczone wyłącznie dla pacjentów dorosłych. Symetykon obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zgromadzonych w przewodzie pokarmowym, ułatwiając ich pozbywanie się z organizmu. Co na wzdęcia sprawdzi się bardzo dobrze? Polecane są również zioła, w tym w szczególności owoc kopru włoskiego, ziele mięty i melisy, a także kwiat rumianku. Przy problemach ze wzdęciami poleca się też niekiedy dobrze dobrane probiotyki, które wspomogą równowagę i funkcjonowanie mikroflory jelitowej.
Co wybrać – zioła czy tabletki na wzdęcia?
Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia – przede wszystkim ważna jest skuteczność. Jeśli znalazłeś lek na wzdęcia, który Ci odpowiada, nie musisz go na siłę zmieniać. Stosując preparaty na wzdęcia, pamiętaj jednak o profilaktyce. Samo stosowanie tabletek czy ziół nie wystarczy, jeśli nieustannie będziesz przyczyniał się do powstawania wzdęć. Do profilaktyki należy między innymi dbanie o to, by spożywać posiłki powoli – dzięki temu ograniczysz ilość niepotrzebnego powietrza, które dostaje się do Twoich jelit.
Po drugie, ogranicz spożycie lub zrezygnuj z napojów gazowanych i takich produktów jak rośliny strączkowe i ciemne pieczywo czy też warzywa takie jak cebula, brokuły, kalafior lub kapusta. Zaleca się również obserwowanie własnego organizmu w celu „wyłapania” innych produktów, które mogą wpływać w ten sposób na jelita. Tabletki na wzdęcia mają na celu jedynie uregulowanie pracy jelit, a o zapobieganie wzdęciom musisz zadbać sam.
Inne sposoby na pozbycie się wzdęć
Oczywiście możesz pozostać jedynie przy stosowaniu tabletek na wzdęcia. Warto jednak poszukać naturalnych sposobów na rozwiązanie problemu. Oprócz ziół na wzdęcia i odsunięcia niektórych produktów spożywczych dobrym pomysłem będzie włączenie regularnej aktywności spontanicznej. Już nawet 30 minut spaceru w ciągu dnia wpływa na ograniczenie powstawania wzdęć.