Higiena uszu u dzieci i niemowląt
Prawidłowa i codzienna higiena uszu to konieczność, która powinna być uświadamiana dziecku od najmłodszych lat. Narząd słuchu pełni bowiem niezwykle ważną rolę w rozwoju poznawczym malucha, a dbanie o jego dobrą kondycję jest kluczowe, aby dziecko mogło w pełni rozumieć otaczający go świat. W tym celu najlepiej sięgnąć po sprawdzone i skuteczne preparaty do higieny uszu dla niemowląt i dzieci.
Jaką rolę pełni woskowina w uszach?
Woskowina, czyli półpłynna wydzielina, która tworzy się w uszach, jest naturalną substancją chroniącą przewód słuchowy i błonę bębenkową przed czynnikami zewnętrznymi. Jako fizjologiczny upław, składający się z mieszaniny wydzielin gruczołów łojowych i potowych skóry oraz złuszczonego naskórka, woskowina spełnia wiele ważnych dla zdrowia funkcji. Nie tylko bowiem nawilża i oczyszcza skórę w tych okolicach, ale również zapewnia ochronę przed różnymi bakteriami, grzybami, a nawet owadami. Woskowina najczęściej przybiera kolor od miodowego do ciemnobrązowego, a z czasem wysycha i zostaje wydzielona na zewnątrz. Wówczas należy ją usunąć, gdyż zalegająca może znacznie wpływać na zaburzenia w obrębie zmysłu słuchu. Nie wymaga to żadnych specjalnych zabiegów i polega jedynie na regularnym czyszczeniu okolic małżowiny usznej oraz ujścia przewodu słuchowego. Jednakże zwłaszcza w przypadku dzieci, czynności związane z higieną uszu powinny przebiegać delikatnie, za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów.
Preparaty do higieny uszu dla dzieci
Powszechnie uważa się, że najlepszym środkiem do czyszczenia uszu są patyczki higieniczne, których końcówki z obu stron zakończone zostały watą. Lekarze od lat jednak alarmują, że mimo przydatności tych produktów w innych sytuacjach, patyczki nie powinny mieć zastosowania w czyszczeniu ujścia przewodu słuchowego. Często bowiem, zamiast pomagać w usuwaniu woskowiny, tego typu akcesoria jeszcze bardziej spychają ją do środka ucha, mogąc prowadzić do jego zatkania, a w konsekwencji konieczności skorzystania z pomocy laryngologa. Co więcej, znajdująca się na patyczkach higienicznych wata może pozostać głębiej w przewodzie słuchowym, a jej usunięcie również będzie wymagało specjalistycznej interwencji. Wszystkie te potencjalne zagrożenia sprawiają, że zwłaszcza delikatny przewód słuchowy dzieci, powinien być czyszczony za pomocą specjalnie dedykowanych preparatów. Na rynku znajdziemy co najmniej kilka rodzajów produktów, które możemy wykorzystywać w tym celu.
Spraye do uszu dla dzieci i niemowląt — delikatne środki do czyszczenia uszu, często powstające na bazie olejków migdałowych, jojoba oraz oliwy z oliwek. Składniki te skutecznie przeciwdziałają tworzeniu się korków woskowinowych i szybko rozpuszczają zalegającą wydzielinę. Stosowane regularnie produkty umożliwiają zachowanie odpowiedniej higieny uszu i pomagają w walce z nadmierną produkcją woskowiny. Stosując preparaty do czyszczenia uszu dla niemowląt najlepiej zasięgnąć opinii eksperta lub lekarza.
Na rynku dostępne są także spraye do uszu dla dzieci i niemowląt będące wyrobami medycznymi, których przeznaczenie jest nieco inne. Znajdują one zastosowanie w przypadku leczenia zapaleń ucha i obrzęku przewodu słuchowego. Dodatkowo preparaty tego rodzaju często posiadają właściwości nawilżające i kojące skórę, która występuje w kanałach słuchowych. Do najpopularniejszych składników, które w nich znajdziemy, należą naturalne olejki z ziół np. rozmaryn lekarski, mięta, lawenda i wiele innych.
Krople do uszu dla dzieci i niemowląt — są to specjalistyczne preparaty wykorzystywane w przypadku nadmiernej produkcji woskowiny usznej. Odpowiednio dobrane formuły kropli zawierają składniki skutecznie i szybko usuwające wszelkie pozostałości woskowiny oraz zapobiegające jej gromadzeniu. Sprawdzają się również w przypadku zwalczania korków woskowinowych.
Wyroby medyczne w formie kropli do uszu - tego rodzaju produkty należy stosować w przypadku występowania dolegliwości spowodowanych stanem zapalnym przewodu słuchowego lub różnego rodzaju infekcji. Zawarty w preparatach glicerol posiada właściwości usuwające nadmiernie zgromadzony płyn z tkanek przewodu słuchowego zewnętrznego, dzięki czemu następuje zmniejszenie obrzęku. Tworzy on również barierę ochronną i łagodzi ból ucha. W składzie kropli do uszu tego typu często można również spotkać nanokoloidy srebra, które charakteryzują się silnym działaniem utleniającym, co skutkuje obumieraniem ewentualnych drobnoustrojów.
Mimo że używanie wyżej wymienionych preparatów jest znacznie mniej powszechne niż korzystanie ze zwykłych patyczków higienicznych, są to produkty, które jako jedyne mogą zagwarantować bezpieczeństwo i prawidłową higienę uszu dziecka. Niektóre z powyższych specyfików potrafią skutecznie uporać się z korkami woskowinowymi, które powstały w uchu dziecka, jednak należy pamiętać, że jeśli dolegliwość trwa dłużej, konieczna jest wizyta u lekarza w celu udrożnienia przewodu słuchowego. Aby zapewnić prawidłową higienę uszu, powyższe preparaty powinny być stosowane regularnie, zgodnie ze wskazówkami dołączonymi do produktów.