Tabletki uspokajające - redukcja stresu i dobry sen
Stres (pozytywny) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mobilizuje ciało do działania w ciągu dnia, pomaga przetrwać trudne chwile oraz wspiera mechanizmy obronne w sytuacjach zagrażających życiu. U zdrowego człowieka jego poziom równomiernie opada w ciągu dnia, aby podczas snu znów wzrosnąć i przygotować organizm do działania.
Problem pojawia się, gdy tak się nie dzieje, a ciało cały czas jest w gotowości do pracy. Taka sytuacja powoli wyniszcza zarówno psychicznie, jak i fizycznie oraz prowadzi do pojawienia się wielu chorób. Aby tego uniknąć, warto podjąć stosowne działania. W takiej sytuacji wiele osób sięga po tabletki uspokajające.
Stres - jakie są jego skutki?
Odczuwanie stresu wiąże się ze wzmożoną produkcją kortyzolu, potocznie znanego jako hormon stresu. Wspiera walkę z czynnikiem stresującym, np. przez wzmożoną produkcję glukozy.
Skutkiem długotrwałego odczuwania stresu może być rozwój różnych chorób takich jak cukrzyca, osteoporoza, wrzody żołądka i dwunastnicy oraz chorób układu krążenia.
Środki uspokajające i ich rodzaje - jakie produkty są dostępne?
W aptece dostępne są różne rodzaje środków na uspokojenie, takie jak leki OTC, czyli bez recepty, suplementy diety, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, leki homeopatyczne i produkty spożywcze.
Leki uspokajające można podzielić na kilka grup, np. ze względu na zastosowane składniki. Niektóre z nich są dostępne wyłącznie na receptę. To np. preparaty, w których zawarte są:
● hydroksyzyna — jest to lek, który działa uspokajająco, silnie hamuje aktywność układu nerwowego i pozwala pozbyć się niepokoju lub strachu,
● benzodiazepiny — są to leki, które zawierają składniki wykazujące działanie przeciwlękowe, nasenne i uspokajające. Po ich spożyciu mózg wysyła wiadomości, aby przeciwdziałać jego nadmiernej stymulacji,
● barbiturany — to grupa leków, w których składzie znajdują się substancje oddziałujące na organizm uspokajająco i rozluźniająco. Zwiększają również aktywność substancji chemicznych w mózgu, która pomaga w przekazywaniu sygnałów.
To popularne leki uspokajające na receptę, które powinny być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy zażywać ich na własną rękę, ponieważ zawarte w nich substancje mogą np. wchodzić w reakcje ze składnikami innych przyjmowanych preparatów. Co więcej, w wielu sytuacjach są niewskazane, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi krótkotrwały stres.
Natomiast, jeśli dolegliwości spowodowane stresem takie jak uczucie niepokoju, nadpobudliwość czy lęk utrzymują się lub nasilają, można rozważyć sięgnięcie np. po tabletki uspokajające bez recepty. W naszej aptece są dostępne leki OTC, suplementy diety i zioła, których składniki mogą stanowić doraźne wsparcie dla osób w stanach niepokoju, zdenerwowania czy silnego stresu. Jednak przy wyborze tych środków uspokajających warto zwrócić uwagę na skład oraz ewentualne skutki uboczne. Tego typu leki powinny być ściśle dopasowane do indywidualnych potrzeb — dzięki temu będą odpowiednio działać.
Nie tylko leki na stres - po jakie zioła uspokajające i suplementy można sięgnąć?
W asortymencie apteki oprócz leków masz także duży wybór suplementów, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego i produktów spożywczych, czyli ziół na stres. Będą idealnym środkiem, jeśli nie masz przeciwwskazań i nie doświadczasz zbyt silnego stresu czy lęku. Wówczas można sięgnąć po zioła na uspokojenie.
Do najpopularniejszych produktów ze składnikami, które pomagają się wyciszyć, można zaliczyć:
● melisę — to jeden z najlepiej przebadanych produktów roślinnych, zawiera m.in. fenolokwasy, flawonoidy czy triterpeny. Składniki aktywne melisy wspierają procesy uspokajające. Dzięki temu herbatka z tego ziela stanowi idealną propozycję łagodnego leku do zażycia przed snem,
● korzeń kozłka — zawiera walepotriany, aminokwasy oraz flawonoidy. Są to składniki aktywne, które wspomagają działania uspokajające, przeciwlękowe i przeciwdepresyjne oraz ułatwiają zasypianie,
● dziurawiec — w składzie zawiera m.in. bioflawonoidy, flawonoidy i antranoidy. Te składniki aktywne pomagają działać przeciwdepresyjnie i uspokajająco,
● szyszki chmielu — stanowią cenne źródło składników aktywnych, które wspierają procesy uspokajające i wyciszające. Dlatego to ziele jest rekomendowane do stosowania w przypadku napięć, zdenerwowania oraz nadmiernej pobudliwości płciowej,
● ashwagandhę — zawiera składniki aktywne, które pomagają się uspokoić, zmniejszyć lęk i niepokój. Dodatkowo wspierają pozytywny wpływ stresu na układ nerwowy i wspomagają zachowanie dobrego samopoczucia,
● lawendę — zawiera flawonoidy, triterpeny, kwas rozmarynowy oraz związki diterpenowe. Składniki aktywne lawendy pomagają w zrelaksowaniu i wyciszeaniu się.
Wymienione wyżej rośliny to najczęściej wybierane składniki do preparatów ziołowych, które dostępne są również w naszej aptece.
Preparaty uspokajające - oferta naszej apteki
Jeśli poza działaniem uspokajającym zależy Ci również na poprawie humoru czy ogólnej poprawie stanu zdrowia — rozważ tabletki na uspokojenie. Dobrymi przykładami takich produktów są:
● Fushi Ashwagandha Extract. Zawiera 7–10% witanoloidów. Stanowi tradycyjne zioło ajurwedy i jego składniki aktywne wprost idealnie wspierają walkę z codziennym stresem;
● kapsułki Health Labs 4Mind ChillMe – w swoim składzie zawierają m.in. Ashwagandhę, Tulsi, L-teaninę oraz galusa epigalokatechinego, który wspiera działania przyczyniające się do zmniejszenia negatywnych skutków stresu;
● tabletki Heel neurexam – to preparat, który może być stosowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez dzieci powyżej 12 lat. Polecany w przypadku nie tylko stresu, ale także zaburzeń snu i stanów wzmożonego napięcia nerwowego.
Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku dzieci poniżej 12 lat zalecić stosowanie tego leku może wyłącznie lekarz.
Jeśli zamiast stosowania kapsułek, preferujesz np. krople — ciekawym rozwiązaniem będzie Heel viburcol plus. To lek homeopatyczny, który posiada w swoim składzie m.in. rumianek, babkę zwyczajną, pokrzyk czy psiankę słodkogórz. Sprawdzi się nie tylko w przypadku lęku i stresu, ale także przy bolesnym ząbkowaniu u niemowląt, biegunce, infekcjach, alergii czy kolce.
Jest to preparat, który zawiera wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, zatem bez obaw może być stosowany również przez najmłodszych, oczywiście z rozwagą i w niewielkich dawkach.
Poza tymi preparatami posiadamy również wiele innych interesujących środków — zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!
Jak długo przyjmować tabletki na nerwy?
Tabletki uspokajające na receptę należy zażywać zgodnie ze wskazówkami lekarza prowadzącego. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy ich przyjmowanie wciąż jest uzasadnione medycznie.
W przypadku tabletek uspokajających bez recepty można przed wizytą u lekarza zastosować się do informacji umieszczonych na ulotce lub wskazówek udzielonych przez farmaceutę.
Jeśli po stosowaniu środków uspokajających nie nastąpiły żadne zmiany w samopoczuciu lub wręcz przeciwnie, symptomy nasiliły się, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza POZ lub psychiatry. Specjalista może doradzić, np. jak silne tabletki uspokajające bez recepty wybrać. Może także przepisać odpowiednie leki i w razie potrzeby skierować na odpowiednią terapię.
Sposoby radzenia sobie ze stresem - co można robić poza przyjmowaniem tabletek uspokajających?
Warto dodać, że poza zażywaniem środków na uspokojenie, każdy powinien starać się rozwiązywać swoje problemy oraz uczyć się radzić ze stresem. Dobry pomysł na "rozładowanie emocji" to np. aktywność fizyczna. Podczas wykonywania ćwiczeń można skoncentrować się na poprawnej technice i oddychaniu, co pozwala uwolnić się od uporczywych myśli na pewien czas. Świetnie sprawdzą się zarówno bieganie, jak i joga. Warto również pamiętać o odpowiedniej dawce snu. W nocy organizm regeneruje się i nabiera nowych sił do walki z czynnikiem stresującym.