Syrop prawoślazowy Amara to lek na bazie składników roślinnych stosowany wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Produkt przeznaczony jest dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 3. roku życia, a jego zastosowanie prowadzi do ukojenia podrażnionej śluzówki.
Na co jest Syrop prawoślazowy Amara? Wskazaniem do stosowania leku jest objawowe leczenie podrażnień gardła i śluzówki jamy ustnej, które towarzyszą suchemu kaszlowi. Syrop prawoślazowy jest produktem roślinnym, którego działanie jest oparte na właściwościach korzenia prawoślazu. W tej roślinie znajdują się związki śluzowe, które powlekają śluzówkę i osłaniają ją, łagodząc tym samym dolegliwości związane z jej podrażnieniem. Produkt będzie pomocny między innymi przy infekcjach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy suchy kaszel. Lek ma działanie nawilżające oraz przeciwzapalne.
W opakowaniu znajduje się 125 g syropu prawoślazowego Amara. W skład 100 g produktu wchodzi 32,9 g maceratu z korzenia prawoślazu, a także ekstrahent (mieszanina wody i etanolu w stosunku 40:1). Recepturę leku uzupełniają składniki pomocnicze, czyli sacharoza, kwas benzoesowy oraz woda oczyszczona. Syrop ma gęstą konsystencję i nieco lepką formę, a przy tym charakterystyczny zapach i smak. U dzieci w wieku do 6 lat zaleca się stosowanie ½–1 łyżeczki syropu w częstotliwości 3 razy dziennie. W przypadku dzieci w wieku 6–12 lat zaleca się stosowanie 1 łyżeczki syropu w częstotliwości 3–4 razy dziennie. Młodzieży powyżej 12. roku życia i osobom dorosłym zaleca się natomiast podawanie 1 łyżki stołowej syropu w częstotliwości 3–4 razy dziennie. Jeśli objawy chorobowe będą utrzymywać się dłużej niż tydzień, należy skontaktować się z lekarzem.
Syrop prawoślazowy Amara, jak każdy inny lek, może u niektórych pacjentów wykazywać działania niepożądane, przy czym nie muszą one wystąpić u każdej osoby stosującej syrop. Aktualnie nie opisano skutków ubocznych leku, jednak zauważenie jakichkolwiek objawów, które mogą być efektem stosowania produktu, stanowi wskazanie do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazaniem syropu prawoślazowego Amara jest nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników produktu. Lek nie powinien być stosowany przy uczuleniu na kwas benzoesowy. Syropu nie powinno się podawać dzieciom w wieku poniżej 3 lat. Nie należy go także stosować u osób z astmą oskrzelową, a dodatkowo ostrożnie do stosowania syropu prawoślazowego Amara powinny podchodzić osoby z cukrzycą. Ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania syropu prawoślazowego w ciąży i w czasie laktacji nie zaleca się stosowania produktu przez kobiety spodziewające się dziecka i karmiące piersią. W skład syropu wchodzi etanol 1% (m/m), co oznacza, że w 15 ml syropu znajduje się 189 mg etanolu. Może mieć to znaczenie dla pacjentów z chorobą alkoholową, padaczką lub chorobami wątroby. Ze względu na to, że produkt może ograniczać wchłanianie innych leków, zaleca się zachowanie odstępu czasowego między zastosowaniem syropu prawoślazowego Amara a zastosowaniem innych leków.
Skład
100 g produktu zawiera Althaeae radicis maceratio 32,9 g, Saccharum, Acidum Benzoicum, Aqua purificata.
Wskazania i działanie
Syrop prawoślazowy Amara przeznaczony jest do stosowania w objawowym łagodzeniu dolegliwości, wynikających z podrażnienia gardła i jamy ustnej podczas przechodzenia infekcji górnych dróg oddechowych. Syrop prawoślazowy jest produktem naturalnym, roślinnym, który najwyższy stopień skuteczności wykazuje przy regularnym stosowaniu.
Działanie syropu oparte jest na występujących w korzeniu prawoślazu związkach śluzowych, które mają właściwości łagodzące i osłaniające.
Syrop prawoślazowy polecany jest szczególnie w przypadku występowania uporczywego kaszlu, w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych spowodowanych podrażnieniem błony śluzowej gardła.
Syrop prawoślazowy Amara zawiera macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego, rośliny stosowanej tradycyjnie w domowych terapiach przeciwkaszlowych i zwalczających infekcje górnych dróg oddechowych. Bywa wykorzystywany również jako środek pomocniczy w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Choć cała roślina uznawana jest za bogatą we właściwości zdrowotne, to właśnie jej korzeń uchodzi za najcenniejszy pod tym względem. Zawiera najwięcej substancji śluzowych, pektyn, betain, soli mineralnych, aminokwasów, flawonoidów, kwasów organicznych, skrobi i kumaryn.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki produktu. Uczulenie na kwas benzoesowy. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.
Nie ustalono wpływu syropu prawoślazowego na zdolność do prowadzenia pojazdów, czy obsługi maszyn.
Jako że nie ustalono również stopnia bezpieczeństwa stosowania syropu prawoślazowego przez kobiety w ciąży, czy karmiące piersią, nie zaleca się stosowania preparatu w tym czasie.
Syrop prawoślazowy Amara jest lekiem i zawiera minimalne ilości etanolu. Z tego powodu nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 roku życia.
Dawkowanie
- Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: doraźnie, 1 łyżka stołowa (około 15 ml) syropu 3-4 razy dziennie.
- U dzieci w wieku od 6 do 12 lat: doraźnie, 1 łyżeczka (około 5 ml) syropu 3-4 razy dziennie.
- U dzieci w wieku od 4 do 6 lat: doraźnie, ½-1 łyżeczka (2,5-5 ml) syropu 3 razy dziennie.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 3 roku życia.
Maksymalną dawką dobową syropu prawoślazowego jest stosowanie go 5 razy dziennie, zachowując objętość pojedynczej porcji według powyższych wskazań. Dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku przedawkowania.
Jeśli objawy chorobowe utrzymują się dłużej niż tydzień, należy skonsultować się z lekarzem i ustalić dalsze stosowanie syropu.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.