Przyczyny suchej skóry
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków i preparatów do pielęgnacji skóry dzieci, lecz nie wszystkie działają tak, jak powinny. Przy wyborze odpowiednich produktów warto zwrócić uwagę czy nie zawierają konserwantów, parabenów, alkoholu, barwników i alkoholu i substancji zapachowych. Te składniki najczęściej są przyczyną podrażnień. Trzeba pamiętać również, aby dopasować produkt bezpośrednio do dziecka. Jeśli szukamy produktu dla noworodka, na etykiecie musi być informacja, że jest odpowiedni dla dzieci od pierwszego dnia życia. Sucha skóra może być również objawem alergicznym po kontakcie z silnym detergentem, takim jak na przykład proszek do prania albo objawem alergii pokarmowej. Jeśli problem suchej skóry u dziecka nie mija, może to być oznaka atopowego zapalenia skóry. AZS jest genetycznie uwarunkowaną chorobą skóry, a jej leczenie musi odbywać się przy wsparciu dermatologa. Przegrzanie dziecka również może wpłynąć na suchość skóry, ponieważ skóra traci odpowiedni poziom nawilżenia przez produkcję potu. Często dochodzi do przesuszenia skóry w sezonie grzewczym, ponieważ powietrze staje się wtedy gorące i suche.
Objawy suchej skóry
Głównym objawem suchej skóry jest szorstkość, którą można z łatwością wyczuć. Ma jasnoblady kolor i mogą prześwitywać przez nią naczynia krwionośne. Dodatkowo może pojawić się zaczerwienienie, pękanie i łuszczenie się naskórka, nieznośny świąd i dolegliwości z tym związane, krostki i pęcherzyki. Dzieci nie potrafią pohamować drapania, więc często doprowadza do tworzenia się ran i głębokich zadrapań.
Jak pomóc dziecku, które ma suchą skórę?
Przede wszystkim istotne jest picie płynów, żeby nawilżyć skórę od środka. Nawilżona skóra będzie się szybciej regenerować. Przynajmniej dwa razy dziennie stosuj nawilżające kremy do twarzy dla dzieci na bazie naturalnych składników. Zrezygnuj z używania mydła do pielęgnacji maluszka, ponieważ ma właściwości wysuszające i może podrażnić delikatną skórę dziecka. Gdy jesteście poza domem, zasłaniaj te partie ciała, które są najbardziej narażone na czynniki atmosferyczne i pamiętaj o kremie ochronnym. Unikaj produktów zawierających SLS i SLES, które można znaleźć najczęściej w szamponach, mydłach i żelach pod prysznic. Pomocna w walce z suchą skórą jest też dieta, która powinna być bogata w ryby, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, żelazo, witaminę A, którą znajdziemy w marchwi, jajach czy szpinaku, witaminę E, która jest w orzechach i olejach roślinnych i witaminę C ukrytą w papryce, cytrusach i pietruszce.
Rodzaje kremów dla dzieci
Wśród bogatej oferty kremów do twarzy dla najmłodszych, możemy wyróżnić kilka kategorii, takich jak:
· kremy ochronne, których stosowanie zaleca się szczególnie zimą, ponieważ zabezpieczają skórę przed mrozem i wiatrem,
· kremy łagodzące, które koją podrażnienia naskórka,
· kremy hipoalergiczne, zalecane dla dzieci ze skłonnością do alergii,
· kremy pielęgnacyjne, do codziennej pielęgnacji, które zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry,
· kremy naprawcze, które zmniejszają ryzyko namnażania się bakterii i goją uszkodzenia skóry.
Kremy do twarzy dla suchej cery dla dzieci
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej ze skłonnością do atopii wykazują szereg pozytywnych działań na skórę. Są to:
· nawilżenie,
· łagodzenie podrażnień,
· odżywienie,
· ochrona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych,
· wzmacnianie,
· łagodzenie uczucie ściągnięcia,
· działanie antyoksydacyjne,
· regeneracja,
· działanie przeciwzapalne.
Kremy do twarzy do suchej cery dla niemowląt
Kremy są dostępne dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Przywracają miękkość i sprężystość skóry, są hipoalergiczne, działają kojąco zaraz po aplikacji. Chronią bogactwo komórkowe i wzmacniają barierę skórną stale zagrożoną w przypadku skóry skłonnej do atopii. Nawilżające kremy do twarzy dla niemowląt mają w swoim składzie substancje takie jak woda termalna, mocznik, alantoina, pantenol, olej macadamia, masło shea, olej kukurydziany, wosk pszczeli czy nagietek lekarski, dzięki czemu odbudowują, koją i regulują działanie bariery ochronnej skóry maluszka.