Kiedy potrzebne są kremy na odparzenia dla dzieci?
Jeżeli przy zmianie pieluchy, albo jeśli używamy pampersów wielorazowych, skóra dziecka nie jest podrażniona i zaczerwieniona, wystarczy przemyć pupę wodą. Warto pozwolić dziecku przez chwilę być bez pieluszki, ponieważ wietrzenie pozytywnie wpływa na skórę, a od czasu do czasu można podsypać ją krochmalem lub użyć zasypki dla niemowląt albo posmarować pupę maścią do codziennego stosowania. Jeżeli natomiast skóra pod pampersem często przybiera czerwony kolor, to wtedy można zacząć stosować produkt do codziennej pielęgnacji, w częstotliwości zależnej od potrzeb skóry dziecka, średnio raz, dwa razy dziennie. W momencie kiedy skóra jest jednak odparzona, piecze, łuszczy się i szczypie, trzeba przede wszystkim zastanowić się, co doprowadziło do tej sytuacji (nowe chusteczki nawilżające?), wietrzyć, krochmalić pupę i wyeliminować przyczynę. Gdy takie sposoby zawodzą, warto wesprzeć leczenie silniejszymi preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym.
Skąd się biorą odparzenia?
Najczęstszą przyczyną odparzeń jest niestety zbyt rzadkie zmienianie pieluszek. Pieluszki jednorazowe nie są w stanie cały czas izolować wilgoci od skóry maluszka. Ponadto skóra ma ciągle styczność z czynnikami podrażniającymi, wchodzącymi w skład moczu. Negatywny wpływ mają na nią również ciepłe środowisko, tarcie pieluszki o skórę oraz brak przewiewności. To sprawia, że na pojawia się stan zapalny, którego objawem jest ból, pieczenie i dyskomfort.
Kolejną przyczyną powstawania odparzeń na skórze dziecka jest niewłaściwe korzystanie z pieluch wielorazowych, a mianowicie zakładanie na nie ceratowej bielizny. Sztuczny materiał sprawia, że skóra jest pozbawiona kontaktu z powietrzem, co skutkuje szybkim namnażaniem się bakterii. W takiej sytuacji na skórze maluszka pojawiają się zaczerwienienia świadczące o podrażnieniu, a skóra może zacząć się łuszczyć.
Czasami odparzenia pojawiają się na skórze dziecka pomimo odpowiedniego dbania o higienę i regularnego zmieniania pieluszek. W takich sytuacjach konieczne jest zgłoszenie się do lekarza pediatry, ponieważ może to być infekcja grzybicza. Objawia się ona jasnoczerwoną wysypką, a czasem podczas jej trwania występują także białe łuski i zaczerwienienia w załamaniach skóry dziecka.
Domowe metody na odparzenia u malucha
Odparzona pupa dziecka stanowi problem, który wymaga wdrożenia działań zaradczych, gdyż może się jej stan może się pogarszać. Z odparzeniami u najmłodszych można walczyć, wykorzystując domowe sposoby. Świetnym produktem, od lat używanym i polecanym przez nasze mamy i babcie, jest mąka ziemniaczana. Może być ona wykorzystywana w formie zasypki, do podsypywania podrażnionych miejsc, jak również do kąpieli. Z problemem zaczerwienionej pupy dziecka pomoże też walczyć siemię lniane i rumianek, jako dodatek do kąpieli. Jeśli skóra maluszka ma skłonności do przesuszania, dobrym pomysłem jest dolanie do wody odrobiny oliwy z oliwek, która ma właściwości nawilżające i natłuszczające. Niektórzy uważają, że zawarte w mleku matki witaminy i minerały mogą pomóc zażegnać dolegliwości pieluchowe. Przed kolejnym założeniem pampersa, trzeba pamiętać, iż skóra maluszka musi być odpowiednio umyta i wysuszona. W tym celu zalecane jest używanie delikatnych ręczników, które nie podrażniają skóry. Skórze dziecięcej należy też dać pooddychać. Przy skłonności do odparzeń dobrze zatem pozostawiać dziecko jakiś czas bez pieluszki.
Preparaty na odparzenia około pieluszkowe
Wśród dostępnych preparatów wyróżniamy przede wszystkim:
● maści na odparzenia dla dzieci – które znakomicie sprawdzą się w codziennej pielęgnacji oraz w przypadkach poważniejszych problemów skórnych. Ich minimalistyczne składy zawierają między innymi olej lniany, wazelinę, olej ze słodkich migdałów, pantenol i tlenek cynku. Maści na odparzenia dla niemowląt są produktami bez konserwantów, barwników, substancji antyseptycznych i zapachowych. Rozsmarowywanie preparatów jest łatwe, a same produkty są niebywale wydajne i można je stosować od pierwszego dnia życia;
● kremy na odparzenia dla niemowląt – działają ochronnie, ściągająco i regenerująco na wrażliwą skórę maluszka. Hamują parowanie wody z głębszych warstw naskórka, usuwają zanieczyszczenia i wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. W ich składzie znajdziemy na przykład olej słonecznikowy, wyciąg z rumianku, pantenol i prowitaminę B5. Preparaty są dostępne w wersjach bez SLS-ów, parabenów, substancji zapachowych, barwników i konserwantów, co oznacza, iż są hipoalergiczne;
● zasypki dla dzieci – zmniejszają tarcie, pochłaniają nadmiar wilgoci i zmniejszają ryzyko odparzeń i podrażnień skóry. Pobudzają ziarninowanie, wspomagają szybkie oczyszczanie ran oraz oddzielają tkankę martwiczą. Są zazwyczaj produkowane na bazie alantoiny i d-pantenolu.
Jaką maść na odparzenia wybrać?
Wybierając maść na odparzenia dla dzieci, przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić skład preparatu i wiek, od którego można go stosować u najmłodszych. Wiele z dostępnych preparatów na odparzenia dla niemowląt może być stosowanych już od pierwszych dni życia, gdyż ich skład jest pozbawiony substancji drażniących czy też potencjalnie alergizujących.
● Dobra maść na odparzenia dla dzieci może zawierać w składzie alantoinę. Wspomniany składnik ma właściwości nawilżające, a przy tym wspomaga gojenie się powstałych ran i regenerację naskórka.
● Jeśli maść na odparzenia pieluszkowe ma w składzie pantenol, będzie działać kojąco, a przy tym dobrze nawilżać wrażliwą skórę najmłodszych i sprzyjać jej regeneracji.
● Dobrą opcją przy odparzeniach jest również tlenek cynku, który działa ściągająco.
● Maści mogą też zawierać lanolinę, która działa osłaniająco i wygładzająco na skórę.
Istotne jest nie tylko to, jaką maść na odparzenia wybierzemy, ale również to, w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Bardzo ważne jest to, aby używać maści na odparzenia pieluszkowe regularnie, w tym najlepiej przy każdej zmianie pieluszki. Pomoże to nie tylko złagodzić już istniejące odparzenia, ale również ochronić skórę przed podrażnieniami i pogłębianiem się problemu.
Gdy maści na odparzenia pieluszkowe nie pomagają – kiedy udać się do lekarza?
Jeśli odparzenie pieluszkowe nie zostanie w porę opanowane i mimo stosowania dostępnych bez recepty maści na zaczerwieniony odbyt u dziecka, problem będzie się pogłębiać, należy skonsultować się z lekarzem. W poważnych przypadkach konieczny może być specjalistyczny krem na odparzenia pupy wydawany na receptę. Do środków stosowanych na zalecenie lekarza można zaliczyć np. kremy dla dzieci na odparzenia na bazie glikokortykosteroidów, substancji przeciwgrzybiczych, antyhistaminowych czy też innych składników.
By maści na odparzenia pieluszkowe nie były potrzebne, czyli profilaktyka odparzeń
Nie w każdym przypadku da się zapobiec wystąpieniu odparzeń pieluszkowych, ale można wdrożyć w codziennej pielęgnacji i opiece nad dzieckiem działania, które pozwolą ograniczyć ryzyko wystąpienia tego przykrego problemu. Aby maść na zaczerwieniony odbyt u dziecka nie była potrzebna, należy przede wszystkim często zmieniać maluchowi pieluszkę, gdyż kontakt z wilgocią sprzyja odparzeniom. Należy również pilnować dokładnego oczyszczania dziecięcej skóry przy zmianie pieluszki, a także osuszania okolic pieluszkowych. Nie należy ponadto przegrzewać dziecka i warto od czasu do czasu pozostawiać malucha bez pieluszki, by jego skóra mogła oddychać. Należy też zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry pociechy, stosując dobrze dobrane emolienty i natłuszczający krem do pupy dla noworodka. Jeśli natomiast rodzic stosuje pudry i zasypki, powinien korzystać z nich z umiarem, gdyż w zbyt dużych ilościach również mogą przyczyniać się do podrażnień wrażliwej skóry najmłodszych.