Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka
Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka jest bardzo ważna w profilaktyce podrażnień naskórka i zapobieganiu dyskomfortu u pociechy. Odpowiednia pielęgnacja chroni przed drobnoustrojami oraz nawilża i koi skórę. Kosmetyki do pielęgnacji ciała dla dzieci są zazwyczaj hipoalergiczne. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na skład produktu – im krótszy on będzie, tym lepiej. Dzieci produkują mniejszą ilość melaniny, dlatego ich skóra jest mniej elastyczna i ma jaśniejszy odcień. Posiada też mniej gruczołów potowych, które nie funkcjonują jeszcze tak, jak powinny, dlatego maluchy mogą się łatwiej przegrzewać i gorzej przystosowują się do wyższych temperatur.
Jakie problemy skórne może mieć dziecko?
Potówki
Jednym z najczęściej spotykanych problemów skórnych u niemowlaków są potówki. Pojawiają się zazwyczaj pod pachami i w pachwinach, wyglądają jak przezroczyste pęcherzyki, a powstają na skutek otarć i uciskania skóry. Ubieranie dziecka „na cebulkę”, czyli warstwowo jest najlepszym sposobem na kontrolę temperatury ciała dziecka.
Alergie i pokrzywki
Pojawiające się u malucha krostki mogą mieć podłoże alergiczne, a te u niemowląt mogą objawić się pokrzywką (czerwone bąble o różnej wielkości). Przyczyny mogą być różne, od niewłaściwych kosmetyków, przez uczulenia na materiały do alergii pokarmowych. Warto zwracać uwagę na skład i jakość preparatów, których używamy do pielęgnacji dziecka.
Pieluszkowe zapalenie skóry
Zdarza się bardzo często wśród niemowląt i dzieci. Polega na pojawieniu się zmian skórnych w miejscu, w którym styka się skóra z pieluszką, najczęściej są to pośladki, pachwiny i podbrzusze. Objawami są:
· rumień (rumień pieluszkowy),
· złuszczający się naskórek,
· pęcherzyki,
· czerwone krostki,
· nadżerki,
· płaczliwość i nerwowość dziecka,
· podwyższona temperatura.
Do pieluszkowego zapalenia skóry dochodzi najczęściej przez wilgoć, która upośledza funkcje ochronne skóry. W przypadku takiego podrażnienia należy zwracać uwagę na dokładne osuszanie skóry oraz na to, aby nie pocierać pupy dziecka. Wskazane jest delikatne wklepywanie odpowiednich preparatów. Warto udać się do pediatry, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 2-3 dni.
Kremy do ciała dla niemowląt
Mogą być stosowane już od pierwszego dnia życia. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmierną suchością, zapobieganie pękaniu naskórka, regeneracja, nawilżenie i ochrona przed wiatrem, mrozem i słońcem. Kremy do ciała dla dzieci wspierają też odbudowę płaszcza lipidowego skóry. Świetnie sprawdzą się przy pielęgnacji skóry podrażnionej i mocno przesuszonej, dzięki swojemu kojącemu i oczyszczającemu działaniu. Idealne rozwiązanie przy problemach z odparzeniami okolic pieluszkowych, w wersjach dostępnych także dla skóry atopowej. Dla dzieci, których skóra ma skłonności do swędzenia, polecamy kremy przeciw drapaniu, które jednocześnie działają regenerująco. Dużą popularnością cieszą się kremy barierowe, posiadające w swoim składzie lanolinę i tlenek cynku, które tworzą barierę między delikatną skórą dziecka a pieluszką.
Maści do ciała dla niemowląt
Skóra Twojej pociechy źle znosi pieluszkę? Nic dziwnego, statystyki podają, że odparzenia około pieluszkowe występują u dzieci częściej niż katar. Jeśli dziecko ma skłonności do zaczerwienienia skóry i odparzeń, wypróbuj maści dla dzieci posiadające specjalne formuły, odpowiednie do wieku i potrzeb wrażliwej skóry najmłodszych. Możemy wyróżnić maści w formie leku, które stosuje się podczas leczenia niewielkich uszkodzeń skóry, przy odparzeniach około pieluszkowych czy poparzeniach słonecznych. Wspierają również leczenie łuszczycy. Maści dla dzieci można dostać również w formie kosmetyku, bogatego w witaminę F czy witaminę A, oliwę z oliwek, tlenek cynku czy nagietek. Preparaty te nie zawierają barwników, parabenów, nie mają też zapachu. Dostępne w wersjach od pierwszych dni życia dziecka.
Balsamy dla niemowląt
Balsamy dla dzieci mogą być stosowane już od pierwszego dnia życia, ponieważ w większości nie posiadają substancji zapachowych, barwników i alkoholu. Świetnie sprawdzą się przy pielęgnacji skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. Balsamy łagodzą uczucie ściągnięcia, przywracają wrodzoną odporność naskórka poprzez odbudowę bariery hydrolipidowej, przywracają równowagę flory bakteryjnej skóry, a także wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Polecane do skóry z objawami egzemy. Mogą sprawdzić się przy leczeniu trądzika młodzieńczego u starszych dzieci.
Mleczka do ciała dla niemowląt
Powstają na bazie naturalnych formuł, zawierających na przykład kojący nagietek otrzymywany z kwiatów pochodzących z ekologicznych upraw czy inne składniki takie jak awokado, olej słonecznikowy, glicerynę czy witaminę E. Mają łagodne i relaksujące zapachy, intensywnie nawilżają, koją i chronią skórę przed wysuszeniem. Służą do codziennego stosowania, zwłaszcza po kąpieli. W ofercie dostępne są mleczka do ciała dla dzieci z wygodną pompką, która ułatwia stosowanie. Mleczka mogą niwelować uczucie mrowienia, zaczerwienienie i szczypanie skóry.