Jak działają leki wykrztuśne?
Jeśli udało nam się rozpoznać kaszel mokry, możemy przejść do jego leczenia. W tym celu stosuje się m.in. środki mukolityczne, czyli takie, które upłynniają śluz poprzez jego chemiczne modyfikacje. Dodatkowo pobudzają nabłonek dróg oddechowych do jego usuwania.
Do najczęściej stosowanych leków wykrztuśnych możemy zaliczyć przede wszystkim:
- erdosteinę,
- ambroksol,
- gwajakol,
- karbocysteinę,
- bromheksynę,
- acetylocysteinę.
Choć te nazwy raczej niewiele nam mówią, to jeśli zauważymy je w składach leków, jest to dla nas jasny znak, iż są one przeznaczone do leczenia kaszlu mokrego. Poza tymi składnikami, które spotkamy w tradycyjnych lekach, możemy również wyróżnić surowce roślinne, które wykazują działanie wykrztuśne.
Zaliczamy do nich:
- korzeń lukrecji,
- korzeń mydlnicy,
- korzeń pierwiosnka,
- korzeń senegi,
- liść bluszczu.
Surowce roślinne dostępne są m.in. w formie suplementów.
Jakie mogą być przyczyny kaszlu?
Do najczęstszych przyczyn mokrego kaszlu możemy zaliczyć oczywiście infekcje układu oddechowego. To m.in. grypa, zapalenie gardła, zapalenie płuc czy zapalenie oskrzeli. Do nieco rzadszych przyczyn mokrego kaszlu zaliczamy np. dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych, zatorowość płucną czy obrzęk płuc.
Jeśli mokry kaszel dokucza nam od kilku dni, możemy śmiało sięgnąć po leki na mokry kaszel. Problem może jednak pojawić się w sytuacji, w której pomimo upływu czasu i długotrwałego stosowania leków, kaszel nadal nie mija. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Kaszel przewlekły jest nie tylko uciążliwy, ale także może być przyczyną np. refluksu żołądkowo-przełykowego, przewlekłego zapalenia oskrzeli czy nawet niewydolności serca — płuca i serce są bowiem ze sobą powiązane. Rzadsze przypadki to m.in. nowotwory i gruźlica. Każdy przypadek kaszlu przewlekłego powinien skłonić nas do wizyty u lekarza, jednak czym tak naprawdę jest kaszel przewlekły? Jest to kaszel, który trwa dłużej niż 8 tygodni.
Leki na mokry kaszel — nasza oferta
Nasza oferta obejmuje szereg skutecznych leków, które mogą okazać się pomocne w przypadku mokrego kaszlu. To m.in. syropy na mokry kaszel, a jednym z przykładów jest ACC Classic. Lek ten jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jego skład opiera się na acetylocysteinie. Innym skutecznym preparatem jest Alcep syrop z cebuli. To lek, który pomoże zwalczyć nie tylko uciążliwy kaszel, ale także katar czy inne dolegliwości spowodowane przeziębieniem lub chorobą.
Poza syropami oferujemy również tabletki na mokry kaszel. Dużym zainteresowaniem cieszą się tabletki musujące Acetylcysteinum Flegamina, które zawierają m.in. acetylocysteinę, kwas cytrynowy, czy kwas adypinowy. Jest to preparat przeznaczony dla osób powyżej 14 roku życia. Co ważne, leku nie należy stosować dłużej niż 5 dni. W walce z mokrym kaszlem przydatne mogą również okazać się tabletki Bronchitabs. Zawierają ziele tymianku czy korzeń pierwiosnka, który jak wyżej wspomniano — wykazuje działanie wykrztuśne. Produkt ten nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież poniżej 18 lat.
Jeśli zależy nam na zwalczeniu nie tylko kaszlu, ale również innych uciążliwych objawów, możemy sięgnąć po bardziej uniwersalne preparaty na mokry kaszel, takie jak np. Amol. Jest to lek ziołowy, który zawiera m.in. spirytus i różnego rodzaju olejki. Może być stosowany zarówno doustnie, jak i bezpośrednio na skórę. Preparat ten pozwoli zwalczyć bóle głowy, bóle mięśni, katar, zatkany nos, wzdęcia, niestrawność czy wspomniany mokry kaszel. Jest to środek, który warto mieć w swojej domowej apteczce, głównie ze względu na jego szerokie spektrum działania.