Ochrona skóry dziecka przed słońcem
Skóra najmłodszych wymaga specjalnej wysokiej ochrony, która daje najlepszą gwarancję bezpieczeństwa. Wiele mam wielokrotnie zadaje sobie pytanie, od kiedy zacząć stosować krem z filtrem dla niemowlaka. Tak naprawdę już od pierwszych miesięcy życia należy starannie chronić przed intensywnymi działaniami słonecznymi wrażliwą skórę dziecka. Co niezwykle ważne, oparzenia słoneczne, z którymi można mieć styczność w dzieciństwie, aż dziesięciokrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka w dorosłym życiu. Oprócz tego, zbyt długie przebywanie na silnym słońcu może również doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych przebarwień i znamion skórnych. Aby uniknąć tego rodzaju powikłań, należy unikać znaczącej ekspozycji na słońcu w godzinach południowych, a co najistotniejsze - zadbać o zakup odpowiednich preparatów przeciwsłonecznych przeznaczonych dla niemowląt.
Krem z filtrem dla niemowląt — jaki wybrać?
Rynek farmaceutyczny oferuje szeroką gamę produktów, zapewniających skuteczną ochronę przeciwsłoneczną dla dzieci. Dokonując zakupu kremu do opalania dla niemowląt, należy zwracać przede wszystkim uwagą na to, aby:
- posiadał on jak najwyższy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF (filtr SPF 50+);
- znajdowała się informacja, że preparat chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB;
- był on pozbawiony parabenów i sztucznych barwników — najlepiej, jeśli będzie to kosmetyk hipoalergiczny;
- miał atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka;
- był preparatem wodoodpornym (szczególnie, jeśli dziecko przez długi czas przebywa w wodzie);
- nie pozostawiał plam na ubraniu.
Przed posmarowaniem całego ciałka niemowlęcia nowym kremem, trzeba uprzednio sprawdzić, czy nie wywołuje on reakcji alergicznych. Jak to zrobić? Należy nałożyć i wsmarować niewielką ilość kremu na przedramieniu, a następnie chwilę odczekać. Jeśli po kilku godzinach nie pojawi się żadna reakcja alergiczna, produkt jest w pełni bezpieczny do użytku.
Mineralny krem przeciwsłoneczny dla niemowląt — naturalna ochrona twarzy i całego ciała
Zalecane jest, aby krem z filtrem dla dzieci opierał się na filtrach mineralnych (naturalnych). Taki rodzaj preparatu ma zdecydowanie mniejszy potencjał drażniący od filtrów chemicznych, co jest szczególnie ważne w przypadku delikatnej skóry niemowlęcia. Ponadto wszelkie kosmetyki oparte na bazie filtrów mineralnych, zazwyczaj są nieco bardziej tłuste w porównaniu do ich chemicznych odpowiedników. Z tego też względu ciężej spłukują się pod wodą, trudniej ścierają, a tym samym chronią wrażliwą skórę dziecka przed utratą wilgoci dzięki warstwie okluzyjnej, jaka wytwarza się na skórze.
Co ważne, filtr mineralny nie pochłania promieni słonecznych, ale rozprasza je lub odbija od warstwy skórnej. Należy więc pamiętać, aby nakładać go nawet co dwie godziny. W sprzedaży dostępne są kremy przeciwsłoneczne mieszane, które zawierające zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne. Nie są one jednak wskazane dla niemowląt oraz małych dzieci, dlatego tak istotne jest, aby zwracać uwagę na skład produktu.
Bezpieczny substancji unikać w kosmetykach dla dzieci?
Niezależnie od tego, po jaki rodzaj preparatu dla dzieci decydujemy się sięgnąć, każdy zakup powinno poprzedzić się dokładną analizą etykiety na opakowaniu. Sprawdzając skład produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych, należy przywiązywać uwagę do tego, żeby nie zawierały powszechnie występujących chemicznych substancji, takich jak
- SLS i SLES — silne środki czyszczące, które mogą powodować podrażnienia skóry i naruszać jej naturalną barierę ochronną;
- phenoxyethanol – związek bakteriobójczy, którego bezpośredni kontakt ze skórą może spowodować wystąpienie wysypki;
- olej mineralny – pozyskiwany w ramach destylacji ropy naftowej, może doprowadzić do zaburzeń funkcji barierowej skóry i przyczyniać się do jej głębokiego wysuszenia;
- parabeny – związki chemiczne, powszechnie występujące pod nazwami: methylparaben, propylparaben, ethylparaben czy beznylparaben. Mogą przyczyniać się do występowania reakcji uczuleniowych i wywoływać alergie.
Wybierając kremy, mleczka ochronne, żele, olejki czy inne emulsje pielęgnacyjne, przeznaczone dla dzieci i niemowląt, należy kierować się kluczową zasadą, że im uboższy i bardziej naturalny skład, tym lepiej. Organiczne oleje, naturalne ekstrakty, składniki roślinne i witaminy oddziałują w pełni bezpiecznie na powierzchnię skóry dziecka, chroniąc i odżywiając ją bez wystąpienia ryzyka podrażnień i reakcji alergicznych.
Nie można jednak zapominać, że wszelkie problemy skórne, poza natychmiastowym przeciwdziałaniem przy pomocy kosmetyków, powinny zostać również skontrolowane przez lekarza – pediatrę lub dermatologa, który po przebadaniu, w razie wystąpienia większych problemów, zapisze odpowiednie leki dla malucha.