Mleka modyfikowane specjalistyczne — rodzaje
Mleka modyfikowane specjalistyczne to mieszanki żywieniowe, które zostały stworzone z myślą o maluchach z konkretnymi problemami. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- alergii na mleko krowie,
- nietolerancji laktozy,
- chorobach na podłożu atopii,
- częstych i nasilonych ulewaniach,
- zaburzeniach łaknienia, kolkach, wzdęciach, biegunkach i luźnych stolcach,
- braku przyrostu masy ciała,
- nieukojonym płaczu i niepokoju,
- chorobach metabolicznych.
Specjalistycznego mleka nie należy wprowadzać do diety dziecka samodzielnie. Każde wprowadzenie tego typu preparatu powinno być poprzedzone konsultacją z pediatrą, neonatologiem lub położną. Warto jedynie zaznaczyć, że tego typu mleka w większości przypadków nie są stosowane przez cały okres karmienia mlekiem. W wielu sytuacjach w zupełności wystarczają np. 2 czy 4 tygodnie podawania mleka specjalistycznego. Po upływie tego czasu uciążliwe objawy mijają i możliwy jest powrót do wcześniej stosowanego mleka.
Najczęściej stosowane są przede wszystkim mleka modyfikowane dla alergików. Objawy charakterystyczne dla alergii coraz częściej doskwierają najmłodszym. Mogą z czasem minąć, jednak nie jest to żadna reguła. Ogromne znaczenie w tej kwestii mają czynniki genetyczne. Tendencja do rozwoju alergii jest często dziedziczna, choć zdarza się również i tak, że dzieci cierpią na alergie, pomimo iż żaden członek rodziny wcześniej nie doświadczał tego typu dolegliwości.
Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?
Prawidłowe wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety jest bardzo ważne. Aby nie zniechęcić malucha do jego picia, proces ten należy przeprowadzać stopniowo oraz z zachowaniem pewnych istotnych zasad. Przede wszystkim, pierwsza próba podania nowego pokarmu powinna odbyć się w sytuacji, w której maluch jest wypoczęty i szczęśliwy. Z początku należy podawać nowy pokarm około raz dziennie i z czasem zwiększać ilość.
Organizm dziecka może reagować na nowy pokarm w różny sposób. Należy mieć tego świadomość. Nie zniechęcajmy się zbyt szybko i wprowadzajmy mleko stopniowo. Najcięższe może być nie samo wprowadzenie mleka modyfikowanego, a raczej zamiana mleka naturalnego na modyfikowane. Kiedy dziecko przyzwyczai się do konkretnego pokarmu, może być nieco ciężej. W takiej sytuacji należy przede wszystkim unikać gwałtownych zmian. W przypadku jakichkolwiek nieprzyjemnych dolegliwości ze strony malucha warto skontaktować się z pediatrą. Biegunki, reakcje skórne czy problemy z wypróżnianiem powinny być jak najszybciej leczone.
Kolki a wybór mleka modyfikowanego
Kolki u dziecka to po prostu napadowe bóle brzuszka, którym dodatkowo towarzyszą gazy, podkurczanie nóżek, naprężanie ciała, a także wzdęty brzuch. Kolki bardzo często powodują również płacz, który ciężko jest powstrzymać. Jeśli kolki pojawiają się zbyt często i są naprawdę uciążliwe, należy czym prędzej skonsultować tę kwestię z pediatrą. Obecnie lekarze coraz częściej w takich sytuacjach zalecają mleka modyfikowane na kolki, które pozwalają pozbyć się nieprzyjemnych objawów.
Tego typu mleka modyfikowane są lekkostrawne, najczęściej opierają się nie na mleku krowim, a na mleku kozim. Mleko to posiada nieco inny skład i jest łagodniejsze dla dziecięcego brzucha. Warto również dodać, że mleko kozie wykazuje mniejszy potencjał alergiczny. Zawiera bowiem mniej alfa s1 kazeiny. To, co ma znaczenie, to jednak nie tylko pokarm, ale także butelka. Zdarza się, że kolki są spowodowane nadmierną ilością gazów w jelitach. Wówczas warto zastanowić się nad zakupem butelki oraz smoczka antykolkowego. Tego typu akcesoria znacznie utrudniają łykanie powietrza wraz z pokarmem i minimalizują tym samym ryzyko pojawiania się uciążliwych kolek.
Mleka specjalistyczne — oferta apteki Cefarm24
W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości preparaty specjalistyczne, w tym mleka modyfikowane na zaparcia, a także mleka modyfikowane na ulewanie. Jednym z dostępnych produktów jest Bebilon Prosyneo HA 1, przeznaczony dla niemowląt już od pierwszych dni życia. Mleko to zostało stworzone z myślą o maluchach, których dotyczy zwiększone ryzyko rozwoju alergii na białka mleka krowiego, np. ze względu na występujące w rodzinie przypadki. Mleko posiada wszelkie niezbędne składniki, które są w stanie zapewnić prawidłowy rozwój dziecku.
Kolejnym dostępnym u nas produktem jest Enfamil Premium Comfort. Ten preparat jest przeznaczony wyłącznie dla małych alergików. Posiada częściowo hydrolizowane białko mleka krowiego, które jest o wiele łatwiejsze w trawieniu. Dodatkowo została również obniżona zawartość laktozy, co pozwoli zapobiec ewentualnym gazom czy ulewaniu. W przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia polecamy mleko Nestle junior peptamen waniliowe. Oprócz tego mieszanka sprawdzi się w przypadku biegunek, zespołu krótkiego jelita, nietolerancji żywieniowych, a także przy zespole nieprawidłowego wchłaniania.