Głównym zadaniem masek kosmetycznych jest poprawa funkcji skóry, jednak różne maski mają różne działania. Ich funkcje to m.in.:
- zatrzymywanie ciepła,
- oczyszczanie skóry,
- nasilanie wydalania potu,
- poprawienie ukrwienia,
- poprawienie kolorytu,
- łagodzenie podrażnień,
- zwężanie rozszerzonych porów,
- przygotowanie skóry do przyjęcia substancji czynnych,
- działanie przeciwzapalne,
- działanie ściągające,
- działanie nawilżające,
- działanie wysuszające,
- regeneracja skóry,
- wygładzanie zmarszczek.
Dodatkowo maseczki uzupełniają codzienną pielęgnację, która składa się z demakijażu, oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Maski dobieramy indywidualnie do potrzeb cery.
Rodzaje maseczek na twarz
Istnieją maseczki kosmetyczne przeznaczone do każdego typu skóry. Przy wyborze należy kierować się jej indywidualnymi potrzebami.
Biorąc pod uwagę stopień zasychania, wyróżniamy:
- maseczki miękkie – nie zasychają, dają się łatwo usunąć przy użyciu wody. Przepuszczają powietrze, wilgoć i światło i służą jako przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych,
- maseczki twarde – np. maseczki peel-off zastygają, unieruchamiając mięśnie twarzy. Rozszerzają pory i rozpulchniają warstwę rogową, co pozwala substancjom aktywnym szybciej się wchłonąć. Takie maseczki usuwa się za pomocą zdjęcia lub oderwania od skóry, samo mycie nie wystarczy.
Natomiast ze względu na konsystencję produktu, możemy wyodrębnić:
- maski emulsyjne – podobne do zwykłych kremów do twarzy, jednak z większą ilością substancji aktywnych,
- maski żelowe – idealnie nadają się do skóry łojotokowej, są łatwe w rozprowadzaniu,
- maski piankowe – delikatne maseczki nadające się do cery wrażliwej.
Najpopularniejsze maseczki
Dużą popularnością cieszą się maseczki koreańskie, czyli maseczki w płachcie. Są bardzo wygodne w stosowaniu, ponieważ wystarczy je wyjąć z opakowania i po prostu nałożyć na twarz, a po wyznaczonym przez producenta czasie zdjąć. Pozostałości preparatu, które zostaną na skórze po zdjęciu, można delikatnie wklepać opuszkami palców, nie wymagają zmywania.
Maseczki z glinki oczyszczają skórę, normalizują wydzielanie sebum, dostarczają skórze składników mineralnych i ujędrniają. Ich działanie jest zależne od rodzaju glinki. Posiadacze skóry wrażliwej powinni sięgać po białą glinkę o właściwościach regenerujących. Zielona glinka świetnie sprawdzi się u osób z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową, natomiast glinka czerwona i różowa nada się u osób z cerą wrażliwą i naczyńkową. Żółta glinka nadaje się do każdego rodzaju cery.
Maseczki peel-off mają żelową konsystencję, która zastyga na twarzy. Usuwa się ją poprzez odrywanie płatami ze skóry. Ten rodzaj maseczek oczyszcza pory, wygładza i rozjaśnia skórę, lecz jednocześnie może podrażniać skórę, więc nie jest polecany dla cery problematycznej.
Jakie maseczki znajdziemy w aptece?
Wśród preparatów aptecznych znajdziemy maseczki w formie kremu i żelu lub w formie tkaniny nasączonej substancjami aktywnymi (w płachcie).
Formuły produktów zawierają takie składniki jak:
- enzymy roślinne,
- kwas hialuronowy,
- koenzym Q10,
- wyciąg z alg morskich,
- witaminy A, C, E,
- glinki,
- borówkę amerykańską,
- węgiel aktywny,
- pantenol,
- ekstrakty z nagietka,
- oleje roślinne,
- cynk,
- wodę termalną.
Maseczki detoksykujące, oczyszczające, odżywiające spłycają zmarszczki, poprawiają elastyczność, przygotowują skórę do wchłaniania składników aktywnych, oczyszczają, eliminują martwy naskórek i wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, pozostawiają skórę promienną i wolną od zaskórników, trądziku i zbyt dużej ilości sebum.