Witamina K1 i jej funkcje
Warto również wspomnieć o istnieniu witaminy K3. Jest to syntetyczna forma, pełniąca rolę prowitaminy. Nie należy jej jednak mylić z witaminami K1 i K2, ani porównywać. Przejdźmy do funkcji, jakie pełni witamina K1 w organizmie człowieka. Przede wszystkim bierze ona udział w krzepnięciu krwi i katalizuje syntezę białek S i C. Umożliwia tym samym wytwarzanie przez organizm charakterystycznego skrzepu oraz hamowanie krwawienia. Odpowiednia zawartość witaminy K1 pozwala zmniejszyć ryzyko złamań kości udowej, a także stanowi istotny element profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.
Witamina K2 również uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, ponadto pozwala zachować zdrowe kości i zapobiegać osteoporozie. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Niedobór witaminy K1 — co warto wiedzieć?
Jak wyżej wspomniano, niedobór witaminy K1 jest o wiele częstszym zjawiskiem, niż niedobór witaminy K2. Filochinon nie jest syntezowany w organizmie człowieka, a jego dzienne zapotrzebowanie jest całkiem spore. Wynosi około 65 µg dla mężczyzn oraz 55 µg dla kobiet.
Wśród objawów zbyt niskiego poziomu tej witaminy wymienia się:
- łamliwość kości,
- obniżona odporność,
- podatność na infekcje,
- zaburzenia pracy jelit,
- krwiomocz,
- podatność na siniaki,
- częste krwotoki, w tym najczęściej z nosa,
- obfite miesiączki u kobiet,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Niepokój powinny wzbudzić w szczególności zaburzenia krzepnięcia krwi. Jeśli zauważamy problemy z zatamowaniem krwi nawet przy małych ranach, wskazana jest wizyta u lekarza. Długotrwały niedobór witaminy K1 może wiązać się z wieloma niebezpieczeństwami, zwłaszcza dla układu krwionośnego. Niepokojącym objawem powinny być także samoistne siniaki — są charakterystyczne dla niedoboru witaminy K1 i K2. W przypadku innych problemów zdrowotnych występują zdecydowanie rzadziej. Podatność na infekcje, czy krwiomocz — są to objawy, które możemy przypisać do wielu schorzeń i dolegliwości. Z tego względu nie należy zwlekać, a czym prędzej udać się do specjalisty.
Przewlekły niedobór witaminy K1 może powodować:
- zwapnienie tętnic,
- uszkodzenia wątroby,
- krwawienia do mózgu, czy stawów,
- rozwój osteoporozy.
Witamina K2 a D3 — jaki związek?
Preparaty z witaminą K2 często zawierają również dodatek witaminy D3. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim obydwie witaminy mają szczególne znaczenie dla układu kostnego człowieka. Pełnią bardzo ważne funkcje i mogą być łączone w celu poprawy stanu zdrowia. Co więcej, wiele źródeł wskazuje, że niedostateczna ilość witaminy D3 może powodować nieskuteczne działanie witaminy K2. Ponadto witamina K2 wpływa pozytywnie na wzmocnienie działania witaminy D. Związki te, dobrze się ze sobą uzupełniają i śmiało mogą być stosowane na co dzień, o ile istnieją ku temu wskazania.
W jakich produktach znajduje się witamina K?
Jest to szpinak, brukselka, sałata rzymska i lodowa, rukola, kapusta włoska, szparagi, jarmuż, czy roszponka. Jeśli z kolei chodzi o witaminę D3, znajduje się ona w serze żółtym, maśle, żółtkach jajek, węgorzu, śledziu, tuńczyku, sardynkach, makrelach, a także w łososie dzikim.
Witamina K u noworodków
Tabletki z witaminą K to suplement diety przeznaczony przede wszystkim dla osób dorosłych. Jak się okazuje, u dzieci również bardzo często występuje niedobór witaminy K. Stan ten jest jednak niebezpieczny i może prowadzić m.in. do choroby krwotocznej, która zagraża życiu. Suplementacja witaminy K przeznaczona jest więc również dla najmłodszych. W ciągu 6 godzin od pojawienia się na świat noworodki otrzymują 1 mg witaminy K domięśniowo.
Przed planowaną ciążą warto wykonać odpowiednie badania, które potwierdzą dobry stan zdrowia. W trakcie ciąży również się je wykonuje, jednak wówczas pozbycie się ewentualnego niedoboru wymaga poświęcenia czasu, w którym dziecko będzie się rozwijać. Nie powinno być narażone na tego typu niebezpieczeństwa.
Maść z witaminą K, krople, kapsułki, tabletki — form tego typu suplementów jest całkiem sporo. Jest to zarówno witamina K dla dorosłych bez recepty, jak i dla dzieci.