Jesień ulubioną porą roku wirusów
Niektórym rodzicom jesień kojarzy się ze spadającymi liśćmi, kubkiem gorącej czekolady, wieczorami przy ulubionych książkach czy sezonowymi warzywami, a niektórym z gorączką, katarem, kaszlem czy stanem zapalnym gardła u dziecka. Okres jesienno-zimowy i osłabiona odporność dziecka to najlepsze środowisko dla wirusów. To czas zwiększonej aktywności patogenów, ze względu na niskie temperatury oraz przebywanie w zamkniętych i przegrzewanych pomieszczeniach. Dodatkowo sytuacji nie polepsza fakt, iż jesień jest czasem powrotu do przedszkoli i szkół. W tych miejscach dzieci są ciągle narażone na kontakt z wirusami i bakteriami, ponieważ mają styczność z innymi dziećmi.
Jak wygląda przebieg infekcji wirusowej?
Infekcja wirusowa u dzieci trwa zazwyczaj około 7-10 dni, a choroba najczęściej ma charakter ostry. Zarazić można się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirusy, które najczęściej atakują to rynowirusy, wirusy grypy, koronawirusy czy wirusy paragrypy i wirusy Coxsackie. W zależności od rodzaju patogenu, który wywołał infekcję, czas i przebieg infekcji jest różny.
Jak rozpoznać infekcję wirusową u dziecka?
Zazwyczaj objawy pojawiają się po dwóch dniach od kontaktu z wirusem, a osoba chora zaraża aż do czasu ustąpienia objawów.
Najczęstsze objawy to:
- nieżyt nosa,
- kaszel — zwykle jest suchy i napadowy,
- ból gardła,
- wyższa temperatura ciała,
- gorsze samopoczucie,
- powiększenie grudek chłonnych jamy ustnej,
- zapalenie spojówek.
Na wizytę lekarską powinni zgłosić się rodzice niemowląt do 1. roku życia, rodzice dzieci z nawracającą wysoką temperaturą, z kaszlem, gdy gorączka u dziecka utrzymuje się powyżej dwóch dób, kiedy pojawiają się drgawki, duszności, problemy z jedzeniem i piciem lub gdy stan dziecka niepokoi rodzica.
Jak wyleczyć infekcję wirusową?
Lekarz na podstawie dokładnego wywiadu oraz badania rozpoznaje infekcję górnych dróg oddechowych u dziecka. Następnie zaleca leczenie, które w przypadku wirusów jest leczeniem zachowawczym oraz objawowym i nie stosuje się leczenia przyczynowego czy antybiotyków.
Gdy dziecko ma objawy infekcji, najważniejsze jest to, aby pozostało w domu. Nie powinno pójść w takim stanie do żłobka, przedszkola czy szkoły. Powodem jest nie tylko kiepskie samopoczucie dziecka, ale też ryzyko, że w dużych skupiskach jest możliwość nadkażenia infekcji wirusowej zakażeniem bakteryjnym. To może prowadzić do powikłań, które oznaczają cięższy i dłuższy przebieg choroby oraz antybiotykoterapię. Warto wziąć pod uwagę także to, że dziecko w tym okresie może zarażać inne dzieci.
Preparaty przeciwwirusowe dla dzieci
Większość infekcji wirusowych u dzieci można leczyć w domu. Na katar, kaszel, ból gardła i gorączkę pomogą dostępne w naszej ofercie tabletki przeciwwirusowe dla dzieci, które można łatwo rozkruszyć i rozpuścić w niewielkiej ilości wody oraz również domowe sposoby. Dobrymi sposobami są nawadnianie, oczyszczanie dróg oddechowych, inhalacje oraz nawilżanie powietrza. Jeśli dziecko ma gorączkę, można podać mu napar z kwiatów bzu lub lipy, albo preparaty przeciwgorączkowe dla dzieci, które zawierają ibuprofen lub paracetamol. Syropy przeciwwirusowe dla dzieci dzięki swoim owocowym zapachom ułatwiają ich podawanie. Należy jednak pamiętać, że zbijanie temperatury ciała niższej niż 38 stopni nie jest wskazane - gorączka to znak, że organizm walczy z wirusem.