Czynniki przesuszające skórę
Skłonności do wysuszania skóry możemy odziedziczyć przez uwarunkowania genetyczne. Jednak istnieje również szereg innych czynników, które niekorzystnie wpływają na stan nawilżenia. Są one zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Należą do nich:
- zanieczyszczenie powietrza,
- nieodpowiednie kosmetyki,
- nieodpowiednie ubrania,
- odwodnienie organizmu,
- zaburzenia hormonalne,
- choroby (łuszczyca, cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy),
- stres,
- warunki klimatyczne,
- twarda woda.
Starzenie również ma wpływ na nawilżenie skóry. Związane jest to z ubytkiem kwasu hialuronowego, osłabieniem hydrolipidowej bariery ochronnej i zmniejszeniem aktywności gruczołów łojowych i potowych, które towarzyszą naturalnym procesom starzenia.
Pielęgnacja suchej skóry
Kluczowe w pielęgnacji skóry ze skłonnością do przesuszania jest stosowanie odpowiednich preparatów. Produkty z alkoholem potęgują suchość skóry, dlatego bezwzględnie należy ich unikać, tak samo jak zwykłego mydła. Skórze suchej szkodzi również mocne pocieranie ręcznikiem, długie gorące kąpiele, zbyt duża ilość soli w posiłkach, palenie papierosów i alkohol. Należy regularnie dbać o odpowiednie nawilżenie, do czego przydadzą się kosmetyki do cery suchej i wrażliwej takie jak tłuste kremy, maski, serum i inne preparaty natłuszczające. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie w upały.
Odpowiednie odżywianie wesprze zdrowie i kondycje skóry oraz pozwoli zadbać o jej odpowiedni poziom nawilżenia. Oprócz odpowiedniej ilości wody warto dołączyć do diety produkty bogate w kwasy omega 3, witaminę C i E, karotenoidy, witaminy z grupy B i składniki mineralne jak cynk, wapń, żelazo, siarka.
Skóra odwodniona czy sucha?
Określenie skóry suchej lub bardzo suchej związane jest z typem skóry. Skóra sucha jest spowodowana nieprawidłową pracą bariery skórnej i objawia się uczuciem ściągnięcia, zaczerwienieniem i porowatością. Natomiast skóra odwodniona może pojawić się w każdym okresie życia u wszystkich typów skóry. Spowodowana jest przez nieprawidłową utratę i utrzymanie wody, lecz można odwrócić ten proces. Skóra sucha wymaga zarówno nawilżenia jak i natłuszczenia, a odwodniona jedynie odpowiedniego nawilżenia. Skórze odwodnionej uczucie ściągnięcia będzie towarzyszyć sporadycznie, skórze suchej – nieustannie. Na odwodnienie skóry mają wpływ kąpiele słoneczne, zaburzenia hormonalne, środki moczopędne lub farmakologiczne kuracje przeciwtrądzikowe. Jednak przede wszystkim do odwodnienia doprowadza picie zbyt małej ilości płynów. Musimy na bieżąco uzupełniać wodę, którą tracimy podczas pocenia, a może to być nawet trzy litry wody dziennie.
Aby sprawdzić, czy nasza skóra potrzebuje nawilżenia, można wykonać test polegający na delikatnym uszczypnięciu skóry opuszkami palców. Jeżeli w ciągu kilka sekund skóra nie wróci do gładkości, może to świadczyć o niedoborach wody.
Co powinny zawierać kremy do cery suchej?
W ofercie dostępne są specjalne kremy, dedykowane skórze suchej i wrażliwej. Są to tłuste, ciężkie kremy, posiadające właściwości kojące, chroniące, nawilżające i zabezpieczające przed nadmiernym wysuszaniem. Łatwo się rozsmarowują i wchłaniają. Można je stosować również jako uzupełnienie miejscowego leczenia stanów zapalnych i chorób skóry.
W ich składzie znajdziemy:
- bogactwo witamin (A, E, F, B5),
- oleje roślinne (olej z nagietka, lawendy, rozmarynu, rumianku),
- ceramidy,
- kwasy (salicylowy, hialuronowy),
- mocznik,
- alantoinę,
- pantenol,
- masło Shea,
- kolagen,
- glicerynę.
Kremy, emulsje, żele, pianki czy oleje do suchej skóry odżywiają, zmiękczają i wzmacniają osłabioną skórę oraz zapobiegają jej nadmiernemu rogowaceniu. Produkty są hipoalergiczne, nie zawierają substancji konserwujących i zapachowych, co ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.