Lek Mucosolvan w postaci tabletek z chlorowodorkiem ambroksolu jest mukolitykiem działającym wykrztuśnie. Jest przeznaczony do podawania doustnego i bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego.
Tabletki Mucosolvan mogą być przyjmowane przez pacjentów dorosłych. Należy stosować je wyłącznie w razie konieczności i odstawić, gdy tylko objawy ustąpią.
Na co jest Mucosolvan? Wskazaniem do stosowania tabletek są choroby oskrzeli i płuc (ostre i przewlekłe), którym towarzyszą zaburzenia wydzielania śluzu w drogach oddechowych oraz nieprawidłowości związane z jego transportem.
Składnikiem czynnym leku Mucosolvan w postaci tabletek jest ambroksol w postaci chlorowodorku ambroksolu. Jest to mukolityk, który ma silne właściwości wykrztuśne.
Funkcją tabletek Mucosolvan jest zwiększanie ilości wydzielanego w drogach oddechowych śluzu i tym samym ułatwianie jego transportu.
Działanie leku Mucosolvan ułatwia również odkrztuszanie śluzu, łagodząc nieefektywny kaszel.
W opakowaniu znajduje się 20
tabletek Mucosolvan. W
skład 1 tabletki wchodzi 30 mg chlorowodorku ambroksolu i substancje pomocnicze w tym laktoza. W ulotce dołączonej do opakowania opisano zalecane dawkowanie
tabletek Mucosolvan. Należy się z nim zapoznać i przestrzegać go bądź postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Zwykle zaleca się przyjmowanie
1
tabletki Mucosolvan w częstotliwości 3 razy dziennie. W razie konieczności dopuszczalne jest stosowanie 2
tabletek Mucosolvan 2 razy dziennie, co poprawi działanie leku. Tabletki powinny być przez pacjenta połykane po posiłkach i popijane odpowiednią ilością płynu. Nie należy przyjmować ich bezpośrednio przed snem. Jeśli po 4–5 dniach stosowania leku objawy nie ustąpią lub wręcz nasilą się, zaleca się kontakt z lekarzem.
Składnik czynny leku, czyli ambroksol, najczęściej jest dobrze tolerowany, jednak mimo wszystko u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane związane ze stosowaniem
tabletek Mucosolvan. Możliwe są ciężkie reakcje skórne w odpowiedzi na chlorowodorek ambroksolu, dlatego pacjent powinien być wyczulony na takie objawy jak wysypka (również na błonach śluzowych), a w przypadku ich wystąpienia powinien odstawić lek i zasięgnąć porady lekarza. Często pojawiającym się skutkiem ubocznym jest biegunka. Niezbyt często lek powoduje nudności, wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe bądź reakcje nadwrażliwości. Rzadko natomiast przyczynia się do zgagi.
Mucosolvan ma również
przeciwwskazania. Leku nie powinni zażywać pacjenci z nadwrażliwością na chlorowodorek ambroksolu, ambroksol bądź składniki pomocnicze tabletek. Nie jest wskazany też przy dziedzicznych rzadko występujących stanach nietolerancji substancji pomocniczych. Lek przenika przez łożysko i do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania produktu w ciąży (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) oraz w czasie karmienia piersią. Leku nie powinno się łączyć z innymi lekami przeciwkaszlowymi. Należy też wiedzieć, że ambroksol przyczynia się do zwiększenia stężenia niektórych antybiotyków w wydzielinie oskrzelowo-płucnej oraz w plwocinach.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.