Czym różni się męska pielęgnacja twarzy od kobiecej?
Marki kosmetyczne nie bez powodu posiadają w swoich ofertach serie produktów skierowanych wyłącznie do mężczyzn. Męska skóra różni się bowiem znacząco od kobiecej, a co ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu ta ostatnia wcale nie wypada w tym zestawieniu korzystniej. Można wręcz mówić o lepszej jakości skóry twarzy mężczyzn, która jest zdecydowanie grubsza i zawiera większą liczbę włókien kolagenu i elastyny, co sprawia, że z natury wolniej się starzeje. Skóra Panów posiada również większą liczbę gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję sebum, co ma swoje zalety i wady. Wszystko to sprawia, że kosmetyki skierowane do mężczyzn różnią się składem od swoich kobiecych odpowiedników. Zawierają bowiem specjalne substancje aktywne, które uwzględniają wyjątkowe cechy i potrzeby męskiej cery. Kremy do twarzy dla mężczyzn charakteryzuje również odmienna paleta zapachowa, dopasowana do męskiego gustu.
Czynniki mogące wpływać negatywnie na skórę
Choć męska skóra jest grubsza i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, ona również ulega procesom degradacji i starzenia. Dlatego należy uświadomić sobie, co może wpływać negatywnie na jej zdrowie i kondycję:
- temperatura poniżej zera — naskórek zaczyna wówczas szybciej tracić wilgoć, przez co słabnie bariera ochronna skóry;
- promieniowanie UV — odpowiada ono za tworzenie się wolnych rodników, a w konsekwencji fotostarzenie skóry;
- elektryczne ogrzewanie i klimatyzacja — wysuszają one powietrze, co wpływa negatywnie na kondycję skóry;
- stres — osłabia on płaszcz hydrolipidowy cery, przez co traci ona jędrność oraz staje się bardziej podatna na urazy mechaniczne i podrażnienia;
- zanieczyszczenia środowiska — mogą powodować starzenie się skóry i utratę jej zdrowego kolorytu, a także obniżenie naturalnej zdolności do regeneracji.
Jak widzimy, powodów do dbania o cerę, również tę męską, nie brakuje. A biorąc pod uwagę także naturalne procesy starzenia, wpływające na stopniowe zanikanie włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiednia pielęgnacja skóry to obowiązek, który nikogo nie ominie.
Kremy do twarzy dla mężczyzn
Niezależnie od problemów, z jakimi zmaga się skóra, nawilżanie jest podstawą pielęgnacji zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Warto jednak przy tym sięgać po preparaty, które odżywiają nie tylko wierzchnie warstwy skóry, ale docierają głębiej. Jedną z najskuteczniej nawilżających substancji jest kwas hialuronowy, który występując naturalnie w skórze, wraz z upływem czasu zaczyna zanikać. Warto zatem dostarczać go od zewnątrz za pomocą kremów do twarzy dla mężczyzn z zawartością tego składnika. Inne dobrze przebadane substancje, jakich warto poszukiwać w tego typu preparatach to np.:
- śluz ślimaka — posiada wyjątkowe właściwości zapobiegania przeznaskórkowej utracie wody; wnika głęboko w głąb skóry, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, czyli najważniejszych białek budujących jej struktury;
- ekstrakt z szyszek chmielu — dedykowany mężczyznom ze względu na właściwości, które uspokajają gruczoły łojowe;
- witamina E — nazywana witaminą młodości, neutralizuje działanie wolnych rodników, które znacznie przyspieszają proces starzenia się skóry;
- aloes — powszechnie występujący w kosmetykach ze względu na swoje silne właściwości nawilżające;
- witamina A — znana również pod nazwą retinolu, znacznie przyspiesza proces odnowy komórkowej;
- olej konopny — nie tylko silnie nawilża i regeneruje, ale działa również antybakteryjnie, regulując pracę gruczołów łojowych.
Oczywiście w zależności od indywidualnych potrzeb, producenci kosmetyków oferują również kremy dla mężczyzn z bardziej zaawansowanymi problemami skórnymi. Z racji większej ilości gruczołów łojowych, jakie występują na jej powierzchni, Panowie często narzekają na trądzik bądź nadmierne świecenie się cery. W celu walki z powyższymi niedoskonałościami warto sięgnąć po całe serie kosmetyków dla mężczyzn, które zadziałają na problem kompleksowo. Złożone są one najczęściej z żeli do mycia twarzy oraz kremów, które zapewniają jej nie tylko nawilżenie, ale również działają antybakteryjnie. Idealnie sprawdzą w tym przypadku linie kosmetyków oparte na bogactwie takich składników jak np. aktywny węgiel czy olej konopny. Pamiętajmy przy tym, że nawet skóra tłusta potrzebuje odżywienia, a jej nadmierne przesuszenie spotęguje problem trądziku jeszcze bardziej. Wbrew pozorom to inteligentne nawadnianie może bardziej pomóc w przypadku cery problematycznej, aniżeli częste i agresywnie działające peelingi.