Prezerwatywy to powszechnie dostępny, jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych, który zapobiega niechcianej ciąży oraz chorobom przenoszonym drogą płciową. Należą one do grupy środków antykoncepcyjnych mechanicznych i są dostępne bez recepty. Prezerwatywa jako metoda antykoncepcji jest obecna w naszym świecie co najmniej od pięciu tysięcy lat. Pierwsze ślady ich użytkowania datuje się na 3000 r. przed naszą erą. Gumowe prezerwatywy zaczęto produkować w 1855 roku. Lateks zastąpił dość grubą gumę w 1920 roku i wówczas rozpoczęła się ich masowa produkcja.
Prezerwatywy - bezpieczeństwo i doznania
Seks to zarówno przyjemność, jak i ryzyko niechcianej ciąży, dlatego nowoczesne prezerwatywy wpływają na sferę doznań bez obniżania standardów bezpieczeństwa. Producenci sugerują różne rozwiązania związane z budową prezerwatyw, począwszy od ich grubości po rodzaj i zapach lubrykantów, którymi są powlekane. Ponadto prezerwatywy różnią się materiałem, z którego są wykonane. Choć żaden środek antykoncepcyjny nie daje 100 proc. pewności zapobiegania ciąży, to prezerwatywy są bliskie takiej skuteczności. W ich wypadku szacuje się ją na 98 proc., co jednak jest możliwe do osiągnięcia tylko w sytuacji, gdy prezerwatywa jest użytkowania prawidłowo. Do oceny skuteczności prezerwatyw używa się ponadto współczynnika zawodności Pearla, który w wypadku doświadczonych użytkowników wynosi 2-4 ciąże na 100 kobiet, które przez 12 miesięcy regularnie współżyją, a ich partner stosuje tego typu antykoncepcję.
Z czego wykonane są prezerwatywy?
Najpopularniejszym materiałem, z którego tworzy się prezerwatywy, jest oczywiście lateks, produkowany z rozciągliwego kauczuku. To nieprzepuszczalny materiał, dlatego jego skuteczność w zapobieganiu ciąży i ochronie przed chorobami jest tak wysoka. Nie oznacza to jednak, że lateks jest jedynym materiałem, z którego powstają kondomy. Dla osób, które są uczulone na lateks lub chcą wypróbować czegoś innego, prezerwatywy tworzy się z syntetycznej żywicy albo poliizoprenu. Materiały te są w dotyku bliższe ludzkiej skórze, a ponadto mogą być cieńsze niż kondomy lateksowe.
Rodzaje prezerwatyw
Poza standardowymi prezerwatywami znajdziemy również m.in. modele o zmienionym kształcie. Na ich obwodzie obecne są prążki lub dodatkowe wypustki, które mają zwiększać doznania u partnerki i nie pogarszają trwałości prezerwatywy. W naszej aptece znajdują się m.in. prezerwatywy Durex tego typu. Za ich wariant mogą być uznane cienkie kondomy. Produkt ten (mimo wyraźnie mniejszej grubości) nadal spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa użytkowania, ale pozwala partnerom zwiększyć doznania. Najczęściej prezerwatywy tego typu nie są wykonane z lateksu. Z dostępnych modeli tego typu możemy spotkać prezerwatywy Skyn.
Innym rodzajem są prezerwatywy nawilżane, które mogą mieć kilka odmian. Jeden z rodzajów lubrykantów może pomóc, gdy u partnerki występuje trudność z nawilżeniem pochwy. Inny może zwiększać jej doznania. Istnieją również modele powlekane wewnątrz środkiem, którego zadaniem jest wydłużać czas trwania stosunku u mężczyzny (np. prezerwatywy Unimil). Kolejnym wariantem są tak zwane prezerwatywy smakowe, których lubrykant jest wzbogacony o intensywny zapach np. owocowy. Poza tym lubrykanty mogą być rozgrzewające lub chłodzące (m.in. prezerwatywy Skyn).
Jak używać prezerwatyw?
Wspomniany wyżej współczynnik zawodności Pearla dla osób niezaznajomionych z użytkowaniem prezerwatyw wynosi ponad 12-15. Ryzyko zajścia w ciąże wrasta, gdy brakuje nam podstawowej wiedzy. Sposób nakładania prezerwatywy Durex, Unimil, Skyn czy któregokolwiek z producentów ma znaczenie. Ostrożność należy zachować już przy otwieraniu opakowania (nie powinno z niego uciekać powietrze, gdyż może to świadczyć o uszkodzeniu). Następnie zrolowana część musi znajdować się na zewnątrz, a samo nakładanie należy rozpocząć od usunięcia powietrza z końcówki (zbiorniczka) prezerwatywy. Kolejnym krokiem jest odwinięcie prezerwatywy na penisie, który jest w trakcie maksymalnego wzwodu. Po wytrysku prezerwatywę należy ściągnąć, zawinąć w chusteczkę i wyrzucić do śmieci. Nigdy nie używa się tego samego kondoma dwukrotnie. Prezerwatywa może być używana w przypadku różnych rodzajów seksu.
Warto również pamiętać o tym, iż prezerwatywy należy używać tylko wówczas, gdy nie minęła ich data ważności. W przeciwnym razie może dojść do pęknięcia produktu w trakcie stosunku. Prezerwatywy ponadto powinny być prawidłowo przechowywane, czyli w suchym i chłodnym miejscu bez dostępu światła słonecznego. Jeśli tego nie dopilnujemy, może dojść do wysuszenia i mechanicznego uszkodzenia prezerwatywy. Ponadto ważne jest prawidłowe dobranie rozmiaru prezerwatywy. Za małe mogą pęknąć, za duże natomiast mogą się zsunąć w trakcie stosunku. Standardowo prezerwatywa ma 180-200 mm długości i jest szeroka na 53-56 mm. W aptece znajdują się również większe rodzaje (np. prezerwatywy Durex XL mające szerokość 57 mm), które należy stosować przy członkach, których wielkość w czasie wzwodu jest ponadprzeciętna.