Lek Paracetamol Biofarm 500 mg w postaci tabletek jest produktem z paracetamolem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który może być stosowany przez pacjentów dorosłych, młodzież i dzieci od 6. roku życia. Na co jest Paracetamol Biofarm 500 mg? Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, a także gorączka, w tym również ta pojawiająca się w przebiegu przeziębienia lub grypy. Lek można stosować między innymi w przypadku dolegliwości bólowych głowy lub w przypadku migreny. Może być też stosowany przy bólach reumatycznych i nerwobólach, a oprócz tego można stosować go na bóle menstruacyjne i bóle kręgosłupa. Wskazaniem do korzystania z leku są również dolegliwości bólowe zębów i bóle innego pochodzenia.
W opakowaniu znajduje się 50 tabletek Paracetamol Biofarm 500 mg. W skład każdej tabletki wchodzi 500 mg paracetamolu oraz składniki pomocnicze. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Jeśli lekarz nie wyda innych rekomendacji, należy przestrzegać zaleceń podanych w ulotce. Tabletki Paracetamol Biofarm 500 mg powinny być przyjmowane doustnie i należy popijać je niewielką ilością wody.
Zalecane dawkowanie leku w przypadku pacjentów dorosłych oraz młodzieży w wieku powyżej 12 lat to 1-2 tabletki Paracetamol Biofarm 500 mg jednorazowo. Dawkę można powtarzać do 4 razy na dobę, jednak nie częściej niż co 4 godziny. Nie należy również przekraczać dawki 8 tabletek Paracetamol Biofarm 500 mg na dobę. Zalecane dawkowanie w przypadku dzieci w wieku 6-12 lat to natomiast ½-1 tabletka jednorazowo i w razie konieczności kolejne dawki można podawać dziecku co 4 godziny, nie przekraczając 4 dawek na dobę i dawki dobowej 60 mg paracetamolu na 1 kilogram masy ciała dziecka. Nie należy przyjmować większych dawek jednorazowych i dobowych leku od wskazanych, gdyż może to prowadzić do przedawkowania, w tym również do ciężkiego uszkodzenia wątroby.
W czasie stosowania leku Paracetamol Biofarm 500 mg u niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Lek rzadko przyczynia się między innymi do dolegliwości bólowych głowy i drżenia, a także do depresji, halucynacji oraz dezorientacji. Może też powodować obrzęk lub pocenie się, a także plamicę. Możliwe działania niepożądane leku Paracetamol Biofarm 500 mg obejmują również leukopenię oraz zaburzenia widzenia, a także zaburzenia czynności szpiku kostnego oraz zawroty głowy. Lek może też powodować senność, gorączkę lub złe samopoczucie, poza tym może powodować ból brzucha, biegunkę, nudności i wymioty, a także krwawienia z żołądka lub jelit. Pozostałe możliwe skutki uboczne Paracetamol Biofarm 500 mg podano w ulotce.
Lek Paracetamol Biofarm 500 mg posiada przeciwwskazania, więc nie w każdym przypadku powinien być używany. Nie należy z produktu korzystać, jeśli pacjent jest nadwrażliwy na choć jeden z jego składników. Lek nie powinien być stosowany przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby, poza tym nie należy korzystać z niego w przypadku choroby alkoholowej bądź ciężkich zaburzeń czynności wątroby.
Skład
Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna tabletka zawiera 500 mg paracetamolu. Pozostałe składniki to:skrobia żelowana kukurydziana, powidon K30, krospowidon A, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy50, magnezu stearynian.
Wskazania i działanie
Bóle różnego pochodzenia i o natężeniu łagodnym do umiarkowanego, szczególnie takie jak:- bóle głowy;
- migreny;
- bóle reumatyczne;
- bóle stawowe, mięśniowe i kostne;
- bóle kręgosłupa;
- nerwobóle;
- bóle menstruacyjne;
- bóle zębów.
Gorączka, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Ciężka niewydolność wątroby.
Ciężka niewydolność nerek.
Choroba alkoholowa.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież od 12 lat
1 do 2 tabletek (500 mg do 1000 mg paracetamolu). W razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 8 tabletek (4000 mg paracetamolu).
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Pół lub jedna tabletka (nie więcej niż 10-15 mg paracetamolu/kg masy ciała). W razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, maksymalnie 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu: 60 mg paracetamolu/kg masy ciała/dobę, podawane w dawkach podzielonych jw.
Dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat
Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.Dla tej grupy pacjentów są dostępne leki zawierające paracetamol w postaci farmaceutycznej przeznaczonej do stosowania u dzieci.
Leku Paracetamol Biofarm nie należy stosować regularnie dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Informacje dodatkowePrzed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.