Czym jest trądzik różowaty?
Trądzikiem różowatym nazywa się przewlekłą chorobę zapalną, która dotyczy skóry twarzy. Pojawia się zazwyczaj u dorosłych pacjentów, a jej pierwsze objawy mogą występować już po 30. roku życia. Choroba zwykle dotyczy osób o I i II fototypie skóry i najczęściej występuje u kobiet, poza tym ma okresy zaostrzenia oraz remisji. Charakterystyczne dla jej przebiegu są wykwity rumieniowe, grudkowe lub krostkowe. Trądzik różowaty najczęściej obejmuje środkową część twarzy, co oznacza, że pojawia się na czole, na brodzie, a także na nosie i policzkach pacjenta. Choroba niekiedy nazywana jest nerwicą małych naczyń skóry. Nadal nie zostało w pełni wyjaśnione, skąd bierze się choroba i prawdopodobnie dochodzi do niej w efekcie jednoczesnego działania różnorodnych czynników, w tym hormonalnych, immunologicznych i środowiskowych.
W tej kategorii zgromadziliśmy preparaty, które mogą być pomocne w przypadku trądziku różowatego. Ze względu na to, że wybór produktów do skóry wrażliwej i problematycznej, w tym skóry z trądzikiem różowatym na rynku jest bardzo szeroki, chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego produktu. Podpowiemy również, jak z niego korzystać w sposób prawidłowy.
Co stosować na trądzik różowaty – produkty bez recepty
Leczenie tej choroby wiąże się ze stosowaniem preparatów działających miejscowo. Zastosowanie znajdują maści i kremy, a także preparaty działające ogólnie, np. tabletki. Większość leków do walki z objawami trądziku różowatego wydawanych jest wyłącznie po okazaniu recepty. Lekarz może przepisać pacjentowi maść na trądzik różowaty z antybiotykiem lub preparat z metronidazolem bądź kwasem azelainowym. Niekiedy stosuje się też preparaty na bazie siarki lub sulfacetamidu, a nawet wdraża się leczenie retinoidami. Na trądzik różowaty można również stosować preparaty dostępne w aptece bez recepty, w tym dobrej jakości dermokosmetyki. Dermokosmetyki mogą ograniczać dolegliwości związane z trądzikiem różowatym, wzmacniając naczynia krwionośne i redukując świąd. W terapii trądziku różowatego ważną rolę odgrywa również dieta. Jeśli nie pokrywa ona zapotrzebowania na wszystkie składniki, konieczna może okazać się suplementacja.
Stosuje się między innymi niacynamid i retinoidy, a także wyciągi roślinne, w tym wyciąg z rumianku czy ekstrakt z zielonej herbaty. Pomocne mogą być również produkty z witaminą A i witaminą E – w tym np. w wygodnych do stosowania na skórę kapsułkach typu twist-off. Kwas azelainowy można również znaleźć w niektórych preparatach bez recepty. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe, a przy tym delikatnie złuszcza i redukuje niedoskonałości. Witamina E działa natomiast na skórę łagodząco, redukując jej podrażnienie i rumień, a przy tym ma właściwości nawilżające, regenerujące oraz antyoksydacyjne. Na trądzik różowaty polecana jest też betaina oraz olejek z drzewa różanego, a także wiele innych składników.
Tabletki, maść, krem na trądzik różowaty – jak ich używać?
Niestety nie istnieje lek, który pozwoliłby całkowicie wyeliminować trądzik różowaty. Można jednak ograniczać dolegliwości występujące w okresie zaostrzenia, skupiając się na pielęgnacji skóry. Bez względu na to, jaki preparat na receptę czy bez recepty na trądzik różowaty pacjent wybierze, zawsze należy przestrzegać zaleceń związanych z jego stosowaniem.
Równolegle ze stosowaniem preparatów na trądzik różowaty, warto zadbać o prawidłowe odżywianie. Należy unikać potraw ostro przyprawionych oraz żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Nie jest polecany też cukier. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie stresu, ponieważ może on przyczynić się do zaostrzenia objawów. Przy walce ze stresem pomóc może aktywność fizyczna. Przy trądziku różowatym niekiedy polecane są też zioła, choć najlepiej wdrażać je dopiero po konsultacji z lekarzem, gdyż mają przeciwwskazania. Pomocne mogą okazać się m.in. pokrzywa i mniszek lekarski czy wspomniana już zielona herbata.